İnsanların huyunu değiştirmesi mümkün mü?

Eren AK

Kilopat
Makaleler
21
Arkadaşlar selam, insanlar huylarını değiştirmek yerine neden olmuyor, imkansız gibi bahaneler üretiyor? Gerçekten değişmek bu kadar zor değil kendimden biliyorum, tek limitleri kendileri. Teşekkürler şimdiden. :)

Huyu değiştirmesi elbette mümkün. Fakat zaman alan şeyler var. İnsanlar rahatına düşkün. Kimse zora gelmek istemiyor. Mesela sigara konusunda herkes bırakabilir, ama bırakmak istemiyorlar. Dil öğrenmek bazı insanlara çok zor geliyormuş, yok kafaları basmıyormuş, Çince çok zormuş.. Çinli çocuklar anne karnında mı öğreniyorlar Çinceyi?

"Ben hiç konuşmayım, hiç hata yapmayım, hiç zorlanmayım, hiç zaman harcamayım ama dil öğreneyim" - başarısız olunca da bahaneler bitmez tabi.

İlk bebekler yürümeye çalışırken ilk kez düştüğünde, "Yok arkadaş bu yürüme işi bana göre değil" deseydi, herhalde tüm dünya sürünüyor olurdu.

Büyük oranda değiştiremezsin, karşı taraf kendisini değiştirmeyi istemediği sürece. Bunun altında tembellik, boş vermişlik, gamsızlık, bencillik gibi birçok neden olabilir.

Bu sebeple insanları kendi beklentilerimizle değil, olduklarıyla değerlendirmek lazım. Beklentilerimize uymadıklarında hayal kırıklığına uğruyoruz, bu beklentiyi de kendimiz oluşturduğumuz için suçlu karşı taraf değil biz oluyoruz.

Şahsen ben kişiliğimi ne kadar değiştirmeye çalışırsam çalışayım elimde patladı. Ben insanın kendini veyahut başka bir insanı değiştirmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum. Elbette küçük önemsiz huylar değişebilir fakat utangaç bir insan isen utangaç duygusal bir insan isen duygusalsındır.

Arkadaşlar selam, insanlar huylarını değiştirmek yerine neden olmuyor, imkansız gibi bahaneler üretiyor? Gerçekten değişmek bu kadar zor değil kendimden biliyorum, tek limitleri kendileri. Teşekkürler şimdiden. :)

Dostum huylu huyundan vaz geçmez diyorlar. Ama bence kendilerini zorlarlarsa huylarını değiştirebilirler sanki. :)

Bence bu çok yanlış bazı insanlarda var ki hep başkaları için kendi huyunu değiştire değiştire kendini benliğini unutyor. (Kendimden biliyorum 😕) insanların huyunu değiştirmesini istemek sırf siz istemiyorsunuz sevmiyorsunuz diye huyunu değiştirmesini istemek o kişide ozguvensizlik oluşturur. Kişilerin değişmesini istemek yerine onları öyle kabul etmek "kesinlikle" çok daha iyi olacaktır. Herkes icin...

Huyu değiştirmesi elbette mümkün. Fakat zaman alan şeyler var. İnsanlar rahatına düşkün. Kimse zora gelmek istemiyor. Mesela sigara konusunda herkes bırakabilir, ama bırakmak istemiyorlar. Dil öğrenmek bazı insanlara çok zor geliyormuş, yok kafaları basmıyormuş, Çince çok zormuş.. Çinli çocuklar anne karnında mı öğreniyorlar Çinceyi?

"Ben hiç konuşmayım, hiç hata yapmayım, hiç zorlanmayım, hiç zaman harcamayım ama dil öğreneyim" - başarısız olunca da bahaneler bitmez tabi.

İlk bebekler yürümeye çalışırken ilk kez düştüğünde, "Yok arkadaş bu yürüme işi bana göre değil" deseydi, herhalde tüm dünya sürünüyor olurdu.
İngilizce'yi bile zor bulanlar var.. Türkçe'ye kıyasla o kadar kolay bir dil ki..

Geri
Yukarı