Instagram giriş sorunu

AidenPearce

Hectopat
Arkadaşlar kız arkadaşımın bilgisayarı sürekli evde. Asla dışarı çıkmaz ve kendisinden başka kimse de kullanmaz. Az önce Instagram'a giriş yaparken "hesap ismini belirtmeyeyim" olarak giriş yap demiş ve merak edip devam etmiş. Dayısının sahte hesabı çıkmış karşısına. Bilgisayarın başkasına gitmediğinden emin. Bu neden olmuş olabilir? Keylogger vs olma ihtimali var mıdır? Deminden beri düşünüyorum hiçbir mantıklı açıklama bulamıyorum. Yani düşünün bilgisayarınız sürekli evde şifresi vs var ve şifreyi sadece siz biliyorsunuz. Ama sabah bir kalkıyorsunuz akrabanızın hesabı otomatik giriş ile çıkıyor. Ben işin içinden çıkamadım. Windows Defender ile tam tarama yaptırıyorum. Hızlı taramada bir şey çıkmadı. Keylogger veya başka bir zararlı yazılımdan şüpheleniyorum. İlk defa böyle bir şey geldi başıma ne olabilir sizce?

Son düzenleme:
Format ile temiz kurulum yapmak en iyi seçenek olacaktır. Format atmak istemiyorsanız Kaspersky ve MalwareBytes yazılımları ile güvenli modda tam tarama yapabilirsiniz. Hesabın 2 adımlı doğrulaması kesinlikle etkin olsun. Kız arkadaşınızı her dosyayı direkt indirip açmaması konusunda bilgilendirin. Bu devirde 1-2 yöntem öğrenip kendini Hacker sanan kişiler çok maalesef.

Dayısının sahte hesabı derken ne kastettiğinizi anlamadım. Daha önce eğer o bilgisayar üzerinden başka bir Instagram hesabına giriş yaptıysa o hesap kayıtlı kalabilir, bir hata yüzünden de o hesap tekrar açığa çıkmış olabilir. Keylogger olma ihtimali de var, o bilgisayarı güvenli bir hale getirmeden kesinlikle kredi kartı gibi online alışveriş yapmayın. Yukarıdaki arkadaşın dediklerini uygulayabilirsiniz. Windows Defender sistem güvenliği için yeterli değildir. Son zamanlarda indirdiğiniz programları veya bilgisayar güncelleme yaptıysa güncelleme kaydını inceleyin, güvenlik açığı olabilir.

Format ile temiz kurulum yapmak en iyi seçenek olacaktır. Format atmak istemiyorsanız Kaspersky ve MalwareBytes yazılımları ile güvenli modda tam tarama yapabilirsiniz. Hesabın 2 adımlı doğrulaması kesinlikle etkin olsun. Kız arkadaşınızı her dosyayı direkt indirip açmaması konusunda bilgilendirin. Bu devirde 1-2 yöntem öğrenip kendini Hacker sanan kişiler çok maalesef.
Windows'u güvenli modda başlatıp bu programlar ile tarama yapacağım.
Dayısının sahte hesabı derken ne kastettiğinizi anlamadım. Daha önce eğer o bilgisayar üzerinden başka bir Instagram hesabına giriş yaptıysa o hesap kayıtlı kalabilir, bir hata yüzünden de o hesap tekrar açığa çıkmış olabilir. Keylogger olma ihtimali de var, o bilgisayarı güvenli bir hale getirmeden kesinlikle kredi kartı gibi online alışveriş yapmayın. Yukarıdaki arkadaşın dediklerini uygulayabilirsiniz. Windows Defender sistem güvenliği için yeterli değildir. Son zamanlarda indirdiğiniz programları veya bilgisayar güncelleme yaptıysa güncelleme kaydını inceleyin, güvenlik açığı olabilir.
Bildiğiniz sahte hesap. Şu yakışıklı hesapların fotoğraflarını ss alıp profil fotoğrafı yapan cinsten. Dayısının hesabı olduğunu da hesap bilgilerindeki mail ve telefon numarasından anladık.

Geri
Yukarı