Instagram hesabının çalınması

Yedinci Mühür

Decapat
Benim geçen sene birçok hesabıma izinsiz giriş yapıldı. Facebook, mail adresim, oyun hesabım vs. garip olan şu ki, hiçbir şey yapmamış. Daha doğrusu ne çalmış ne de farklı bir şey. Oyun hesabıma küfür bırakıp, bir oyun atıp çıkmış. Ama bu dediklerim zaman içinde oldu. Herhalde keylogger falan yedim ama neden farklı zamanlarda oldu anlamadım. Asıl mesele o girilen maildeki benim bile unuttuğum Instagram hesabına girip, kullanıcı adının sonuna fazladan bir harf eklemiş. Şifre doğru mu diye bakayım dedim. Evet, doğru ama uzun süredir girmediğim için şüpheli giriş uyarısı verdi, giremedim. Bu hesaplarıma giren kişi neden böyle şeyler yaptı? Dalga mı geçiyor? Belki burayı bile okuyordur.

Not: Değiştirebildiklerimin şifresini değiştirdim ve 2FAaçtım.

Belki zamanında bir arkadaşınıza şifrelerinizi vs verdiyseniz dalga geçme amaçlı kullanıyor olabilir.

Hocam Google'a "haveıbeenpwned" yazıp o maili yazarsanız nereden sızdırıldığını görürsünüz. Muhtemelen bir çok kişi sızmaya dahil oldu, artık kullananlar rastgele kullandılar.
Bakmıştım geçen sene. Ama sadece sızma ile olacak iş değildi sanırım. O maile bağlı olmayan hesaplara da girildi.

Şifrelerinizi özenle yapın büyük harfi en başa koymak yerine ortalarda bir yerde kullanın a yerine 4'e yerine 3 gibi çeşitli şeyler kullanabilirsiniz aynı zamanda noktalama işaretleride kullanın şifrelerinizdr kendinizle alakalı bilgiler bulunmasın örneğin: Ahmet123 gibi basit bir şey kullanmak yerine şunun gibi bir şey yapın g4laKs1! Gibi.

Geri
Yukarı