Instagram üzerinde 18+ fotoğrafları sızdıran dolandırıcı için ne yapılabilir?

herogs

Yoctopat
Daha fazla  
Aynı sorunu ben de yaşadım fakat benim de kılıcım olduğu fotoğrafta yüzüm gözüküyordu ve Instagram'ımı da vermiştim. Takipçi listemi attı ve hepsine atarım dedi, sonrasında da bir arkadaşıma göndermiş, sildik, engelledik ama korkuyorum. Birkaç kişinin daha kontrol ettim ama onlarda bir şey yoktu. Hesaplarımı her şeyimi sildim internetten ve şu an başkaları gördü mü bilmiyorum. Ne yapmam lazım? Birisi yardımcı olursa çok sevinirim.

Aynı sorunu ben de yaşadım fakat benim de kılıcım olduğu fotoğrafta yüzüm gözüküyordu ve Instagram'ımı da vermiştim. Takipçi listemi attı ve hepsine atarım dedi, sonrasında da bir arkadaşıma göndermiş, sildik, engelledik ama korkuyorum. Birkaç kişinin daha kontrol ettim ama onlarda bir şey yoktu. Hesaplarımı her şeyimi sildim internetten ve şu an başkaları gördü mü bilmiyorum. Ne yapmam lazım? Birisi yardımcı olursa çok sevinirim.

Siberay ya da BTK ile iletişime geçiniz. Ayrıca CİMER'e yazabilirsiniz.

Polise giderek zaman kaybetmeyin direk olarak bulunduğunuz il veya ilçedeki cumhuriyet başsavcılığına gideceksiniz bu şekilde kafadan 2-3 ay zaman avantajınız olur, ayrıca son zamanlar sürekli bu tip konular hem sosyalde hem de ülkemizde artış göstermeye başladı lütfen kendi kılıcınız artık her ne zıkkımsa fotoğraflarınızı insanlar ile paylaşmayın yapılan suç, suça ortak olmayın. Kimse size ait olan bir görseli rızanız olmadan paylaşamaz Türk ceza Kanunu'nun 136'ncı maddesine göre kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme, yayma veya ele geçirme suçunun cezası 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilebilmekte ancak pek ceza vb. verileceğini zannetmiyorum ancak kişinin siciline işlemesi demek ülkemizde ve gideceği diğer ülkelerde olumsuz bir profil oluşturur. Kaldı ki konu sahibini her ne kadar tanımasam da az çok işim gereği bu tip olaylarda mağdur rolü çok fazla kullanılıyor dikkatinizi çekerim.

Ayrıca bu tavsiyeleri dikkate almanızı öneririm;
  • Sosyal ağ hesaplarınızdaki gizlilik ayarlarını, hesabınızı yalnızca tanıdığınız kişilerin görüntüleyebilmesi için güncelleyin.
  • Profillerinize hassas, özel veya gizli bilgilerinizi eklemeyin.
  • Çevrimiçi tanışma sitelerini kullanıyorsanız, her iki tarafın da gerçek e-posta adreslerini gizleyen bir hizmet kullanarak, olası tarihleri görüntüleyebileceğiniz siteleri seçin.
  • Tanışma sitelerinde, gerçek adınızı kullanmayan ayrı bir e-posta hesabı oluşturun.
  • Rahatsız edici ve sahtekar kullanıcıların sizinle daha fazla iletişim kurmasını engelleyin ve onları kötüye kullanım butonunu kullanarak bildirin.
  • Bu tür bir dolandırıcılığın kurbanı olursanız, şantajcının taleplerine yanıt vermeyin, konuyu polise ve ilgili sosyal ağ sitesine bildirip şikayette bulunun.
  • Herhangi biri tarafından bu tip şantajlar sonucunda haksız bir ödemeye yaptıysanız derhal bankanızla, emniyet güçleriyle ve diğer yetkili mercilerle iletişime geçin.
Mağdur, özel hayatıyla ilgili veya müstehcen içerik barındıran fotoğrafları vermeyi kabul etse dahi şantaj suçu oluşur. O halde önemli olan fotoğrafın ya da görüntünün nasıl elde edildiği değil, şantaj amacıyla kullanılıp kullanılmadığıdır. Dolayısıyla istismarcı ile mağdurun fotoğrafının paylaşılması şantaj suçunu engellemez.

100 günü aştı benim başıma geleli bu olay, eğer seni şantajlayan kişi Türkiye'de yaşıyorsa savcılığa gitmeni tavsiye ederim savcılık onu bulacaktır ama benim gibi yurt dışından biri bunu sana yaptıysa maalesef yapabilecek bir şey yok engelle, yok say, görmezden gel, gizliliğini üst seviyeye çıkar, emniyetin yurtdışında yaşayan biri için bir şey yapabileceğini düşünmüyorum ama huzurlu hissetmek için siber suçlarla iletişime geçebilirsin onların vereceği bilgiler değerli olabilir sonuçta profesyoneller, seni yargılamayacak kişilerle konuş derim, bir hobi edin sevdiğin şeylerle ilgilenmeni şiddetle tavsiye ederim. Benim başıma bir şey gelmedi ifşalanmadım 100 küsur gündür de bir şey duymadım ama psikolojik olarak çok yıprandım güvende kal, dikkat etmeliyiz internetin iğrenç tarafı yüzümüze vurdu maalesef. Sakin kalmalıyız olan oldu artık.

Geri
Yukarı