Instagram'dan Küfür Edildiğinde Şikayet Edilirse Ne Olur?

Eğer kişi kullanıcı adınızla falan şikayet ederse ki, şikayet edemez yani gerçek bir şahıs bulunamadığı için polisler veya adli savcılık adamı geri gönderir. Uğraşma zaman kaybı gibisinden. Fakat mesela bu küfür ettiğiniz şahısa telefon numarasından, WhatsApp'tan falan küfür ediyor olsaydınız eğer konuşmalarda küfür ve telefon numarası gözüküyorsa savcı ifadeye çağırır. Hakaret dosyasının uzlaşma özelliği vardır uzlaşılır belirli maddeler karşılığında iki taraf imza atar dosya kapanır. Fakat tekrar söylüyorum, şahıs sizin gerçek kimliğinizi beyan eden, herhangi bir IBAN veya buna benzer bir şeye sahip olmadığı için başınıza hiçbir şey gelmeyecek.

Harikasınız hocam tanışmak isterim kullandığınız bir sosyal medya hesabı var mı takipleşmek isterim sizinle.

Evet başıma geldi yaklaşık 3 hafta kadar önce Instagram platformu üzerinden bir şahısa hakarette bulundum sonrasında defalarca özür diledim. Şahıs sadece görüldü attı ve kesinlikle mesajlarıma bakmadı. Bir yarım saat kadar sonra da savcılığa danıştığını gerekli çıktılarını alacağını ve şikayet edeceğini bildirdi. Ben de gerekli mecralarda görüşürüz öyleyse dedim.
Şikayet şu an ne durumdadır? Fikrim yok zaten. Instagram'da nickname ile takılıyordum. Ne gibi bir sonuç çıkar? Fikriniz var mı? Tecrübeli kişilere soruyorum.

Korkutmak için yapmıştır hiçbir şey olmaz rahat olun çok kafanıza takmayın zaten Instagram'da isminiz yoksa istese de yapamaz.

Tekrar yaşarsanız, aklınıza yer edilsin diye bu olayların süreçlerini anlatıyorum. Google'dan gelecek arkadaşlara da yardımcı olabilir. Türkiye'de işin matematiği çok basit, şahıslar ortaya gelmeden dosya açılamaz. Yani, eğer sosyal mecralardan sahte hesaplarla birisiyle küfürleşirseniz, korkmayın. Ama dünya devi olmayan, Türkiye'de barınan forum veya buna benzer sitelerde hakkınızda şikayet açmak isteyen birisi olursa, savcılık suça göre site sahiplerinden bilgilerinizi, ip adresinizi vs. isteyebilir. IP adresinizi aldıktan sonra, ISS ile iletişime geçip, bu IP adresini kime atadıklarını sorgulatırlar ve sizi öyle bulabilirler. Fakat Facebook, Instagram, Twitter gibi adreslerde küfür etmeniz sonucunda hiçbir adli merci, dünyanın en ciddi suçlarına karışmadığınız sürece sizin için amerikaya posta yollamaz. Neyse, hadi diyelim x kişisini hakaretten şikayet ettiniz, bunda sizden kanıt istenir. Türkiye'de adaletin temeli, kanıttır. İleride suçlarla veya mahkeme ile yüz göz olursanız bunu çok iyi anlayacaksınız. Şikayet ettiğiniz şahıs, ifade verdiğinde, ifadesi elinizdeki(hakaretten şikayet ettiğiniz varsayıyorum) kanıtları eritirse(ör:bu hesap bana ait değil) daha dava görülmeden kovuşturma yanar. Kovuşturma yanması da şu olur, şikayet eden ve şikayet edilen tarafa posta yoluyla kağıt gönderilir. Şikayet eden tarafta şöyle bir şey beyan edilir, "Şikayetinize ek kanıtlar eklemeniz gerekiyor, şuan için kovuşturmaya ihtiyaç duyulmamıştır."

Şikayet eden kişi yeni ve sağlam kanıtlarla tekrar savcılığa başvuru yaparsa, yani kovuşturma için itirazda bulunursa, kişi tekrar ifadeye çağrılıp, tekrar savunma verir. Bu sefer yaptığı savunma savcılık tarafından yetersiz görülürse, şikayet eden tarafın süreci davaya taşıma hakkı doğar.

Dava görülmeden önce, iki tarafa da eğer ekstrem veya belirli koşulları sağlayan suçlar işlenmemişse, uzlaşmacı atanır. Uzlaşmacı iki tarafla konuşup arayı bulmaya çalışır. Kimisi para karşılığında imza atar, kimisi bir özür, insanoğlu çok çeşitli bir varlık. Bunu kötüye kullanan insan sayısı çok. Dava açılırsa mesela adam net 10 yıl ceza alacak, uzlaşma imzasını atmak için 100.000₺ istiyor mesela..

Eğer uzlaşılmazsa, dava görülür falan.. Bu anlattığım şeyler kavgaya girdiğinizde de aynıdır, birini yaraladığınızda da aynıdır, birine sövdüğünüzde de aynıdır, belirli suç kategorileri var. Göz altı veya buna benzer durumlar dışında uzlaşma yapılabiliyor.

@JustShwaize fakat cümlelerimin en başına bakarsan, bu sürecin başlaması için şahısların belirlenmesi gerekiyor. Örnek olarak, ben zamanında kavga ettiğimde hastanede polisler tc kimlik numarası vs almıştı. Ben oradan kaçsam, yüzüm hastane kameralarına gözükmese kimse kavgaya karışmış kişinin ben olduğumu kanıtlayamaz. Ben olduğumu kanıtlayamazsa şikayet edemez. Yüzü kavgada yara aldı, kontrol edilmesini istiyorum diyip şikayet ettiğinde savcı bu durumu kontrol eder(ifade anında).
Ve bana bunu sorar, bende derim ki 1-2 hafta önce kuzenimle kavga ettim...
Yani sonu yok bunun, telaş etmen gereken bir şey yok. Fakat dikkat et, hakaretten dolayı en az 3 dosya kapatmışımdır inan savcılığa git-gel yaptığına değmez.

Not: Bu sürecin en başından en sonuna kadar devlet bürosundan avukat atanıyor. Yani eğer bir gün kovuşturma kağıdı gelirse yalnız ve korkulu hissetmeyin. Devlet ücretsiz bir şekilde avukat veriyor. Beraber savunma hazırlayabilirsiniz, size çok yardımı dokunur. Zaten avukatlar artık savcıya salıyor bütün işi. Savcı sizin yerinize savunma hazırlıyor.

Dostum öncelikle geçmiş olsun. Küfür her zaman kötü sonuçlar doğuruyor fakat bazen istemsiz de olsa ediyorsun. Ben de 2021 yılının aralık ayında Akit TV'den birine hakaret etmiştim. Canlı yayında Atatürk büstüne alaycı bir şekilde bununla mı geldiniz diyordu yediremedim kendime savurdum bir küfür. Şu an İzmir'de Dokuz Eylül'de animasyon bölümü okuyorum. Ve daha bitmesine iki yılım var. Doktora ve akademisyenlik hayalim var. Allah'tan sicilden silinen bir suç 5 yılda. Yoksa sıkıntı olarak çıkacaktı ileride karşıma. Şunu söylemek istiyorum kendime özel avukat tuttum 10.000 lira bir masraf çıktı uzadıkça uzuyor bu olaylar. 2 yıl oldu neredeyse. Mayıs ayında duruşma var. 19 yaşında hayatımda ilk defa duruşmaya çıkacağım garip bir durum gerçekten. Eğer karşı tarafın suçu yoksa ceza yersin her türlü. Geçmiş olsun. Umarım hakkında hayırlısı olur.
Artı olarak ben uzlaşmadım. Uzlaşmayın diyenler oldu karakolda ifade verirken. Akit TV adını söyleyince zaten bi gülüşmeler filan oldu. Adamlar bile biliyor ne olduğunu.

Teşekkür ederim ilgili davranışınız için.

Dostum öncelikle geçmiş olsun. Küfür her zaman kötü sonuçlar doğuruyor fakat bazen istemsiz de olsa ediyorsun. Ben de 2021 yılının aralık ayında akit TV'den birine hakaret etmiştim. Canlı yayında Atatürk büstüne alaycı bir şekilde bununla mı geldiniz diyordu yediremedim kendime savurdum bir küfür. Şu an İzmir'de dokuz eylül'de animasyon bölümü okuyorum. Ve daha bitmesine iki yılım var. Doktora ve akademisyenlik hayalim var. Allah'tan sicilden silinen bir suç 5 yılda. Yoksa sıkıntı olarak çıkacaktı ileride karşıma. Şunu söylemek istiyorum kendime özel avukat tuttum 10.000 lira bir masraf çıktı uzadıkça uzuyor bu olaylar. 2 yıl oldu neredeyse. Mayıs ayında duruşma var. 19 yaşında hayatımda ilk defa duruşmaya çıkacağım garip bir durum gerçekten. Eğer karşı tarafın suçu yoksa ceza yersin her türlü. Geçmiş olsun. Umarım hakkında hayırlısı olur.
Artı olarak ben uzlaşmadım. Uzlaşmayın diyenler oldu karakolda ifade verirken. Akit TV adını söyleyince zaten bir gülüşmeler filan oldu. Adamlar bile biliyor ne olduğunu.

Sorun yok benimki çok farklı bir durum bahsettiğiniz kanal en fazla bal satıyordur zaten umarım duruşma lehine olur.

Tekrar yaşarsanız, aklınıza yer edilsin diye bu olayların süreçlerini anlatıyorum. Google'dan gelecek arkadaşlara da yardımcı olabilir. Türkiye'de işin matematiği çok basit, şahıslar ortaya gelmeden dosya açılamaz. Yani, eğer sosyal mecralardan sahte hesaplarla birisiyle küfürleşirseniz, korkmayın. Ama dünya devi olmayan, Türkiye'de barınan forum veya buna benzer sitelerde hakkınızda şikayet açmak isteyen birisi olursa, savcılık suça göre site sahiplerinden bilgilerinizi, IP adresinizi vs. isteyebilir. IP adresinizi aldıktan sonra, ISS ile iletişime geçip, bu IP adresini kime atadıklarını sorgulatırlar ve sizi öyle bulabilirler. Fakat Facebook, Instagram, Twitter gibi adreslerde küfür etmeniz sonucunda hiçbir adli merci, dünyanın en ciddi suçlarına karışmadığınız sürece sizin için Amerika'ya posta yollamaz. Neyse, hadi diyelim X kişisini hakaretten şikayet ettiniz, bunda sizden kanıt istenir. Türkiye'de adaletin temeli, kanıttır. İleride suçlarla veya mahkeme ile yüz göz olursanız bunu çok iyi anlayacaksınız. Şikayet ettiğiniz şahıs, ifade verdiğinde, ifadesi elinizdeki(hakaretten şikayet ettiğiniz varsayıyorum) kanıtları eritirse(ör: Bu hesap bana ait değil) daha dava görülmeden kovuşturma yanar. Kovuşturma yanması da şu olur, şikayet eden ve şikayet edilen tarafa posta yoluyla kağıt gönderilir. Şikayet eden tarafta şöyle bir şey beyan edilir, "Şikayetinize ek kanıtlar eklemeniz gerekiyor, şu an için kovuşturmaya ihtiyaç duyulmamıştır."

Şikayet eden kişi yeni ve sağlam kanıtlarla tekrar savcılığa başvuru yaparsa, yani kovuşturma için itirazda bulunursa, kişi tekrar ifadeye çağrılıp, tekrar savunma verir. Bu sefer yaptığı savunma savcılık tarafından yetersiz görülürse, şikayet eden tarafın süreci davaya taşıma hakkı doğar.

Dava görülmeden önce, iki tarafa da eğer ekstrem veya belirli koşulları sağlayan suçlar işlenmemişse, uzlaşmacı atanır. Uzlaşmacı iki tarafla konuşup arayı bulmaya çalışır. Kimisi para karşılığında imza atar, kimisi bir özür, insanoğlu çok çeşitli bir varlık. Bunu kötüye kullanan insan sayısı çok. Dava açılırsa mesela adam net 10 yıl ceza alacak, uzlaşma imzasını atmak için 100.000₺ istiyor mesela.

Eğer uzlaşılmazsa, dava görülür falan. Bu anlattığım şeyler kavgaya girdiğinizde de aynıdır, birini yaraladığınızda da aynıdır, birine sövdüğünüzde de aynıdır, belirli suç kategorileri var. Göz altı veya buna benzer durumlar dışında uzlaşma yapılabiliyor.

@JustShwaize fakat cümlelerimin en başına bakarsan, bu sürecin başlaması için şahısların belirlenmesi gerekiyor. Örnek olarak, ben zamanında kavga ettiğimde hastanede polisler T.C. kimlik numarası vs almıştı. Ben oradan kaçsam, yüzüm hastane kameralarına gözükmese kimse kavgaya karışmış kişinin ben olduğumu kanıtlayamaz. Ben olduğumu kanıtlayamazsa şikayet edemez. Yüzü kavgada yara aldı, kontrol edilmesini istiyorum deyip şikayet ettiğinde savcı bu durumu kontrol eder(ifade anında).
Ve bana bunu sorar, bende derim ki 1-2 hafta önce kuzenimle kavga ettim...
Yani sonu yok bunun, telaş etmen gereken bir şey yok. Fakat dikkat et, hakaretten dolayı en az 3 dosya kapatmışımdır inan savcılığa git-gel yaptığına değmez.

Not: Bu sürecin en başından en sonuna kadar devlet bürosundan avukat atanıyor. Yani eğer bir gün kovuşturma kağıdı gelirse yalnız ve korkulu hissetmeyin. Devlet ücretsiz bir şekilde avukat veriyor. Beraber savunma hazırlayabilirsiniz, size çok yardımı dokunur. Zaten avukatlar artık savcıya salıyor bütün işi. Savcı sizin yerinize savunma hazırlıyor.

Hocam Size Bir Soru Sorabilir miyim?

Hocam Boyle Birsey Geldi Basima Fake Adresten 14 gun Gecti Bende Sikayet Gelirmi Diye Bekliyorjm sizin yazdiklarnizi okuyunca rahatladim baska bildiginiz bir varmi konu hakkinda
Hayır bir şey olmaz korkmayın rahat olun. Fakat yine de böyle davranışlardan uzak kalmanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı