Intel 12.nesil işlemciler yeni soket desteğiyle gelebilir

Bilindiği gibi bu yıl itibariyle işlemci dünyasına giriş yapması beklenen Intel'in yeni 10.nesil Comet Lake ailesi işlemcileri, ilk olarak Z490 anakartlarda görüldüğü gibi öncekinden farklı olarak LGA 1200 soket yapısına geçti ve son zamanlarda belirtildiği gibi gelecek nesil 11. nesil Rocket Lake işlemcileriyle de uyumlu olacak. Ancak, ortaya çıkan birtakım spekülasyonlar ışığında, bu LGA 1200 soket yapısının gelecek 12.nesil Alder Lake CPU'lar için ne yazık ki destek sunamayacak. Ancak soket ömrü açısından daha uzun vadeli olması beklenen Alder Lake serisi işlemcilerinin; LGA 1700 yapısına geçeceği söyleniyor. Ayrıca ilk defa bu seriyle 10 Nm'lik çekirdek üretim mimarisine adım atacak olan Intel, başta ana soket pim yapılandırması noktasında gidilecek olan geliştirmeyle beraber geleneksel 37.5 X 37.5 mm yapısındaki kare tip işlemci çip yapısının 42 X 28 Mm'lik veya daha farklı boyutlarda büyük bir revizyona gidileceği ve DDR5 RAM desteğinin yanında PCI Express 4.0'ın da entegre edileceği söylentiler arasında.

Kaynak: Intel Alder Lake 12th-gen CPUs could usher in a new socket in 2021, leaving Z490 motherboards out in the cold

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilindiği gibi bu yıl itibariyle işlemci dünyasına giriş yapması beklenen Intel'in yeni 10.nesil Comet Lake ailesi işlemcileri, ilk olarak Z490 anakartlarda görüldüğü gibi öncekinden farklı olarak LGA 1200 soket yapısına geçti ve son zamanlarda belirtildiği gibi gelecek nesil 11. nesil Rocket Lake işlemcileriyle de uyumlu olacak. Ancak, ortaya çıkan birtakım spekülasyonlar ışığında, bu LGA 1200 soket yapısının gelecek 12.nesil Alder Lake CPU'lar için ne yazık ki destek sunamayacak. Ancak soket ömrü açısından daha uzun vadeli olması beklenen Alder Lake serisi işlemcilerinin; LGA 1700 yapısına geçeceği söyleniyor. Ayrıca ilk defa bu seriyle 10 Nm'lik çekirdek üretim mimarisine adım atacak olan Intel, başta ana soket pim yapılandırması noktasında gidilecek olan geliştirmeyle beraber geleneksel 37.5 X 37.5 mm yapısındaki kare tip işlemci çip yapısının 42 X 28 Mm'lik veya daha farklı boyutlarda büyük bir revizyona gidileceği ve DDR5 RAM desteğinin yanında PCI Express 4.0'ın da entegre edileceği söylentiler arasında.

Kaynak: Intel Alder Lake 12th-gen CPUs could usher in a new socket in 2021, leaving Z490 motherboards out in the cold
Hocam merhaba ben sizi takip ediyormusum. İsterse 15. Nesil gelsin onlar geldikçe fiyat articak alım gücü dusucek yani zaten çoğu kişi kullanamicak. Yine de bilgilendirme için teşekkürler.

Ne yani, seneye(11. nesil ) de mi 14nm ++++++++++ olacak?

Büyük ihtimal öyle olacak gibi duruyor 😅!! LGA 1200 ile son kez Ultimate 14nm ++++.......+'in evrimleşmiş haline hep birlikte şahit olacağız. Yeni mimariyle beraber soket değişimine gitmesi de bir Intel klasiği olarak hiç şaşırtmadı açıkçası.

Son düzenleme:
İntel zaten PCİ 4.0'a hazırlık diye 10. Nesilde Soket değişimine gitmemiş miydi? :)
Para kaza... Ehem aynen öyle hocam.

Şaka bir yana üretim teknolojisi küçülmedi, çekirdek sayısı arttı. İşlemcinin boyutunu da arttırmaları gerekti. Ayrıca işlemci güç beslenmesi falan da değişti muhtemelen. Hyper threading i5'ler cidden rekabeti uçuracak.

3 nesil olursa kıyamet alameti falan olur Intel'cim(!)
Ryzen atağından sonra bir tarafları tutuştu Intel'in. Plansız programsız telaşla bir şeyler yaptılar. Bir bakmışsın LGA 1151 V2 diye bir şey gelmiş, bir bakıyorsun Hyper threading kapalı i7 çıkarıyor falan. Desteğin uzun sürmemesi normaldi.

Geri
Yukarı