Intel 12. Nesil İşlemciler

estergon

Kilopat
Makaleler
5
Yer
İstanbul
Daha fazla  

Intel 12. Nesil İşlemciler

edc68b89df3bae6626c0f5f639078f2e.png

4 Kasım 2021'de resmi olarak tanıtılan Intel 12.Nesil işlemcilerin bütün masaüstü modelleri geçtiğimiz INTEL CES 2022 tanıtımında yayınlandı.

Apple'in ünlü M1 İşlemcisinden daha iyi olduğunu istatistiksel olarak belirtildi. Ayrıca x86 mimarisinde bir devrim yapılarak "big.LITTLE" mimarisine geçilmiş, tarihin gördüğü en güçlü çekirdekler ile gelinmiş, küçücük çekirdekler 10. nesle eşit performansa ulaştırılmış, "nm" düşürülmüş, birçok modelde çekirdek sayısı ciddi artmış, 12900K, 11900K'nın tam iki kat gücünde gelmiş. Bu sene sahne Intel'de gibi gözüküyor AMD cephesinden gelecek misilleme ayrıca merak konusu oldu.

Ayrıca bizim gibi oyuncular için performans kadar gecikmede önemli sonuçta donanım gecikmesi (Input lag) konusu AMD'nin en büyük dezavantajı Intel'e göre. Bir önce ki nesle göre %40 daha az gecikme olduğu belirtilmiş. (Kaynak: Technopat 12. Nesil Intel Alder Lake İncelemesi) Valorant, CS:GO gibi rekabetçi oyunları oynayanla gayet iyi bilir oyundaki gecikme çok önemli. 11400F kullanıcısı olarak özellikle Valorant'ta ayarlardan ping ve gecikme değerlerinde bu gecikme durumunu gayet net görebiliyorum. Intel bu konuda büyük avantaj elde etmiş bana göre. Diğer kullanıcılar bu konuda ne düşünüyor merak ediyorum açıkçası.

Ayrıca F/P olarak i5-12400F almayı düşünüyorum mevcutta olan işlemcimi satıp. Mantıklı mı sizce? BCLK kilidi açıldığında verdiği performans özellikle K serisi olmayan bir işlemciye göre gerçekten tatmin etti. Keza fiyatı da rakip muadillerden çok daha olumlu duruyor.​

Intel Z690 Chipset Diyagramı​

59e10bbd79d43ff6bb4070baeedc8f76.png

Intel 12.Nesil Güncel Masaüstü İşlemci Listesi.​

intel core 1.png

intel core 2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hepsiburada da 1.600 TL ye iyiydi. Dolar artmazsa ki büyük ihtimalle artacak. 1.500 civarında alınabilir yaza
@shinei Hepsiburada da 1.600 TL ye iyiydi. Dolar artmazsa ki büyük ihtimalle artacak.1.500 civarında alınabilir yaza

Performans olarak iyi işlemciler ancak 2 nesil sonra DDR5'e rağmen zar zor geçiyor Ryzen 5000 serisini. Performanslarının daha da iyi olmasını beklerdim şahsen.

Ryzen tarafına göre daha stabil ve otomatik hız aşırma çözümü ile daha önde duruyor Intel. Özellikle 12400 12400F gibi ara modeller ile Ryzen serisine fark atabilir hem fiyat hem performans konusundan.

Ryzen tarafına göre daha stabil ve otomatik hız aşırma çözümü ile daha önde duruyor Intel. Özellikle 12400 12400F gibi ara modeller ile Ryzen serisine fark atabilir hem fiyat hem performans konusundan.
Nerede fark atıyor merak ediyorum. RAM tarafındaki gecikmesi hariç pek bir artısı yok. Ayrıca o bahsettiğiniz Valorant, CS gibi oyunlarda önbelleğinden kaynaklı denk Ryzen'lerden çok daha geride olduğu aşikar.

Yeni konular

Geri
Yukarı