Intel, 7 Nanometreye Sanılandan Hızlı Geçebilir

Zamanında 9.nesilde beğendiğim tek işlemciye 9600K demiştim. Mesajım bir yerlerde duruyordur forumda. Zaten olay tek bir işlemciye övgü yağdırmak değil. Seriyi veya mimariyi övmek durumuna göre.
Hocam zaten seride doğru düzgün işlemci yok. Üç tane işlemci var. F/P olarak en iyisi 9600K diye düşünüyorum. Diğerlerinin fiyatlarını hak ettiğini düşünmüyorum.

Abi

2000Lira
Intel Core i5-8600K 3.60GHz LGA1151 İşlemci Fiyatı

2300Lira
AMD Ryzen 7 2700X 4.35GHz 20MB Cache Soket AM4 İşlemci Fiyatı

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

He madem çok çekirdeği kenara bırakıyorsun abi 300 lira daha az verip minimum bak minimum 20 FPS fazla alıyorsun? :D 2019a gireceğiz yine aynı karşılaştırmalara başladık. Tek çekirdeği art-tır-ma-lı-lar eğer gamerları çekmek istiyorlarsa.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Duruma göre yorum yapıyorsunuz ikiniz de. Biriniz 1080P, biriniz 4K testi atıyor. 9900K çoklu çekirdekte yine üstün, çünkü tek çekirdek performansı daha iyi.

Yaklaşımlar yine farklı. Biriniz: "10-15 FPS için o kadar para vermem." derken, biriniz "veririm." diyor. Tüketici mantığı devreye girer bu konuda. Yani kendinize göre haklısınız. Bence fazla uzamasın.

"2700X alacak birisi bir zahmet 1080P kullanmasın." mantığı da var. Çok fazla kombinasyon ve olasılık var dediğim gibi.

Bu arada "biriniz" derken birini işaret etmiyorum. Genel yaklaşımdan bahsediyorum. O x kişisi olsun diyelim.

Şu şundan kesin daha iyi diyemeyiz.
Varsayımlarda bulunuyorsunuz sadece.
Yok şunu alan soğutucu da alır, yok şunu alan 1080p'de oynamaz. Bin bir durum var. Bazılarında bu daha avantajlı iken diğerinde şudur.

Bir gamer ele alalım. 8600K veya 2700x alıcak. Bu tarz üst işlemcilere yöneliyorsa ekran kartı da bir o kadar iyi olmalı. Çünkü o bir gamer. Bu kartın 2K veya 4K çözünürlükte kullanıcak olması daha olası. İşlemciye 2.000 TL civarı para verebilen bir gamer ekran kartına daha çok bütçe ayırmıştır elbet. 2K ve 4K'da oyun testleri malum. Ben bu durumda 2700X seçilmesini daha mantıklı buluyorum. Bu benim yaptığım da varsayım gibi olabilir ama gamer birini ele alarak koşul eklemiş oldum aslında.

Sonuçta AMD'nin rekabete katılıp Intel'i zorlaması hem Intel hem AMD kullanıcısına yarıyor. Sistem kurulurken de paranın ne yönlere harcanacağı tamamen kişinin kişisel tercihi ben 1080p'de oynuyorum hedefim yüksek FPS. AMD'yi destekliyorum fakat şu an pek bana hitap eden bir işlemcisi yok. Intel'in çöktüğü veya yakın zamanda çökeceğini de sanmıyorum hala dizüstü bilgisayar pazarının neredeyse tamamen hakimi.

Bu konuyu sabaha kadar tartışırız, en ucuza daha çok FPS alma yarışması yapmıyoruz burada. Ben 8600K/2700X arasından tercih yapacak olsam kesinlikle 2700X alırdım. I5 işlemci sadece bu günü kurtarır, bu durum her zaman böyle. Zamanında 4690K aldım, yükseltme yapmak zorunda kaldım. 4790K almış olsaydım belki de gerek olmayacaktı. Yani ben bu tercihi yaparken bugünden ziyade geleceği de düşünürdüm, %5-10 FPS'den feragat edip, bir sonraki yükseltmemi garanti altına almayı tercih ederdim. Dediğim gibi bu tamamen tercih meselesi, tartışsak sabaha kadar uzar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı