Intel: “7nm İşlemciler Gecikecek”

Bu durum kısa vadede AMD'nin, uzun vadede Intel'in işine yarayabilir. 2006'nın ilk çeyreğine kadar pazarı ortak paylaşırken 2019'a kadar 13 yıl boyunca Intel pazar payında AMD'yi 3'e, 4'e katlıyordu. Özellikle 2019'dan sonra, 2017'den beri başlayan farkı kapanması arttı, AMD hisseleri değer kazandı. Bunları Ryzen serisinin kalitesine ve 14nm, 12nm ve 7nm'deki harika fiyat/performansına bağlayabiliriz.

Intel ne yapacak zamanla göreceğiz 10. nesil bana göre başarılıydı ama 14nm bir yere kadar artık. Fi tarihinden beri ekran kartları üretmesine rağmen 2020 yılında bile Nvidia stabilliği yaşayamayan AMD'ye uzun vadede çok bel bağlayamıyorum Intel karşısında. Bakalım neler göreceğiz. 🙃

Son düzenleme:
intel 7nm

14nm sürecinden uzun bir süredir faydalanan Intel, yaşadığı sorunlar sebebiyle 7nm üretimini geciktirecek. Intel, ikinci çeyrek mali rapor açıklamasında 7nm işlemcilerinin daha önce planlanan tarihe göre 6 ay ertelendiğini açıkladı. ...

Devamı: Intel: “7nm İşlemciler Gecikecek”
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...
2 gün sonra İntel:
Birdahaki teknolojimiz 14nm +++++++++.

Bence burada önemli olan işlemci kararlılığı Intel'i savunmuyorum ama AMD işlemciye OC yaptığımızda sabit değerler alamaz iken Intel'de daha sabit değerler alıyoruz. Ayrıca Xeon gibi işlemcilere güzel OC'ler yapılıyor.

Bir işlemcide herşey nm değildir ama Intel'in savunulacak yanı yok. Rakipsiz olmalarından faydalanıp yıllarca yattıkları yerden 4 çekirdekli i7 işlemcileri fahiş fiyatlara sattılar. Rakibimiz yok diye kendilerini geliştirme çabasına girmediler ve bu şekilde teknolojik olarak AMD'den fark yediler. Muhtemelen DDR5'e kadar Intel'den teknolojik bir atılım göremeyeceğiz.

Geri
Yukarı