Intel 9300H ısınma sorunu

Trieetz

Kilopat
Makaleler
9
Laptopu alalı bir yıl olmadı 6 ay civarı kullandım. battlefield oyunu ultra grafikde 90-94 dereceye kadar çıka biliyor. Fan hızını maksimuma almam etki etmiyo yaklaşık 2 ay önce laptop u temizledim. Ama macun alıcak imkanım yok. Sorunun çözümünü bilen varsa yazsın lütfen.
Laptop:

Acer Nitro 5 AN515-54
Intel 9300H
Gtx 1650
8GB ram
256 Gb SSD

Laptopu alalı bir yıl olmadı 6 ay civarı kullandım. Battlefield oyunu Ultra grafikde 90-94 dereceye kadar çıka biliyor. Fan hızını maksimuma almam etki etmiyor yaklaşık 2 ay önce laptop u temizledim. Ama macun alacak imkanım yok. Sorunun çözümünü bilen varsa yazsın lütfen.
Laptop:

Acer Nitro 5 AN515-54.
Intel 9300H.
GTX 1650.
8 GB RAM.
256 GB SSD.

Macun kesinlikle şart hocam "Arctic MX4" alın tavsiye ederim.

İşte Intel işlemcilerin sıkıntısı bu özellikle yeni çıkan 9 ve 10. nesiller AMD ile yarışabilmek için voltaj aşırtması yapıldı. Bu yüzden de yüksek elektrik=ısı artması şeklindedir size önerim o laptopu iade edebiliyorsanız edin ve Ryzen işlemcili bir laptop almanız.

İşte Intel işlemcilerin sıkıntısı bu özellikle yeni çıkan 9 ve 10. nesiller AMD ile yarışabilmek için voltaj aşırtması yapıldı. Bu yüzden de yüksek elektrik=ısı artması şeklindedir size önerim o laptopu iade edebiliyorsanız edin ve Ryzen işlemcili bir laptop almanız.

Voltaji dusure bilirmiyim asirtma dediginiz ?

Elbette DowClock diye bir şey mevcut eğer bu konuda bilgiliyseniz BIOS üzerinden manuel olarak kademe kademe voltaj düşürüp Windows açılıyor mu diye bakabilirsiniz eğer bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız internetteki videolara göz atabilirsiniz eğer oda yeterli gelmediyse laptopun garantisine verip ne yapmak istediğinizi söyleyebilirsiniz 😃

Macun olmasa o ısı dağıtılmaz ki oyun açılınca işlemci ısınıp kendini kapatır. Zaten çok da pahalı değil 20 liraydı zam gelmediyse. Grafik ayarlarını bi tık düşürmenizi öneririm. Ben de Battlefield 1 oynamıştım ve diğer oyunlarda sorunum olmamasına rağmen işlemci 85-90 dereceyi buluyordu turbo moda rağmen. Belki de optimizasyon sorunu vardır serinin hangi oyununu oynuyorsunuz bilmiyorum ama.

Voltaji dusure bilirmiyim asirtma dediginiz ?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Bu videoda verdiğim bilgilerin sebepleri mevcut bir göz atarsanız sevinirim dediklerimi yapmanızı tavsiye ederim.
Voltaji dusurebilir miyim asirtma dediginiz?

Şu şekilde Intel 10. ve 9. nesillerinde işlemcilerin TDP değerlerini artırıp MHz ve çekirdek artışı sağladı. Fakat bu işlemciler çok ısınmakta lütfen dediklerimi dikkate alıp ya downclock yapın ya da Ryzen işlemcili bir laptop almanız yönünde ☺

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Bu videoda verdiğim bilgilerin sebepleri mevcut bir göz atarsanız sevinirim dediklerimi yapmanızı tavsiye ederim.

Şu şekilde Intel 10. ve 9. nesillerinde işlemcilerin TDP değerlerini artırıp MHz ve çekirdek artışı sağladı. Fakat bu işlemciler çok ısınmakta lütfen dediklerimi dikkate alıp ya downclock yapın ya da Ryzen işlemcili bir laptop almanız yönünde ☺

İzleyeceğim insallah ise yarar ise yarar yaramaz tesekkur ederim ugrasip yorum attigginiz icin.

Yeni konular

Geri
Yukarı