Intel 9300H ısınma sorunu

Trieetz

Kilopat
Makaleler
9
Laptopu alalı bir yıl olmadı 6 ay civarı kullandım. battlefield oyunu ultra grafikde 90-94 dereceye kadar çıka biliyor. Fan hızını maksimuma almam etki etmiyo yaklaşık 2 ay önce laptop u temizledim. Ama macun alıcak imkanım yok. Sorunun çözümünü bilen varsa yazsın lütfen.
Laptop:

Acer Nitro 5 AN515-54
Intel 9300H
Gtx 1650
8GB ram
256 Gb SSD

İşte Intel işlemcilerin sıkıntısı bu özellikle yeni çıkan 9 ve 10. nesiller AMD ile yarışabilmek için voltaj aşırtması yapıldı. Bu yüzden de yüksek elektrik=ısı artması şeklindedir size önerim o laptopu iade edebiliyorsanız edin ve Ryzen işlemcili bir laptop almanız.

Ek olarak 14 nm olmasının da etkisi vardır diye düşünüyorum. AMD 7 nanometreye geçti ama Intel 2015 yılından beri 14 nm kullanıyor. En azından bu 10. nesilde nanometreyi düşürmelerini beklerdim. Bu açıdan bence de hayal kırıklığı oldu son nesil Intel işlemciler.

Kesinlikle aynı fikirdeyim bir de Ryzen işlemcilerden daha pahalı ve artık çok fazla fanboy var Intel tarafında :(

Ben hala i7-4790 kullanıyorum. Hala güncel oyunları canavar gibi oynatabiliyor ve ısınma sorunu yok 22 nm olmasına rağmen. Gerçekten efsane ve emektar bir işlemci :)

Evet fakat aynı durumu 9 ve 10. nesildeki yüksek performanslı işlemciler için söyleyemeyeceğim 90 dereceden aşağı iner halleri yok :(

Aynen. AMD-FX işlemcilerde de çok ısınma vardı 32 nm olduğundan ötürü. O zamanlar nasıl Intel almak mantıklıysa şimdi de AMD almak mantıklı. Intel eskisi gibi çok satmak istiyorsa 11. nesilde mutlaka 10 Nm'nin altına inmesi ve güç tüketimini düşürmesi lazım.

Geri
Yukarı