Intel Alder Lake S İşlemciler ATX12VO Güç Bağlantısı Desteğiyle Gelebilir

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Güç-Bağlantı.jpg

Intel, Alder Lake S işlemciler için verimlilik açısından ATX12VO standardını kullanmak istiyor. Ancak anakart ve güç kaynağı üreticileri bu durumdan pek hoşnut değil. Ünlü donanım sitelerinden olan VideoCardz, 12. Nesil Intel Alder Lake S işlemcilerin kullanılacağı LGA 1700 soketli anakartlarda ATX12VO güç konektörüne yer verileceğini gösteren raporlar paylaştı. ATX12VO; Intel’in, modern anakartlardaki geleneksel 24 pinli […]

Devamı: Intel Alder Lake S İşlemciler ATX12VO Güç Bağlantısı Desteğiyle Gelebilir
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Giriş seviyesi anakartların maliyetini arttıracaktır. Aynı şekilde saf bir 12V kanalı, topolojilerde de bazı yenilemeleri gerektirecek. Şimdiye kadar Z490 Phantom Gaming 4sr ve HP 650-F12S modellerinde gördük bunu. ancak değişimin giriş seviye yerine üst seviye ürünlerden başlatılması daha mantıklı.

Maliyet artışının sebebi nedir?
5V ve 3.3V voltaj dönüşümleri anakart üzerinde yapılacağı için maliyet artar diye düşünüyorum. Bu muhtemelen bir miktar ısı üretilmesine de sebep olacak, bu da PCB maliyetine etki edecek. Güç kaynakları tarafı var bir de tabii.

5V ve 3.3V voltaj dönüşümleri anakart üzerinde yapılacağı için maliyet artar diye düşünüyorum. Bu muhtemelen bir miktar ısı üretilmesine de sebep olacak, bu da PCB maliyetine etki edecek. Güç kaynakları tarafı var bir de tabii.
3.3V bildiğim kadarıyla öldü zaten, 5V için anakartta yer açılması gerekecek. Belki de zamanla 5V da yok olacaktır ama 5V'un ana kullanım alanı USB diye biliyorum. SATA değil de M.2 ürünler kullanıyoruz artık.

Güç kaynaklarının da ucuzlayacağını bekleyebiliriz o halde?

3.3V bildiğim kadarıyla öldü zaten, 5V için anakartta yer açılması gerekecek. Belki de zamanla 5V da yok olacaktır ama 5V'un ana kullanım alanı USB diye biliyorum. SATA değil de M.2 ürünler kullanıyoruz artık.

1621332956271.png

Anakartlarda şu anki durum bu. Her ne kadar yaygınlığı azalsa bile SATA bir süre daha piyasada kendine yer bulacaktır. İlerleyen yıllarda SATA'nın da yerini 12V kanalından beslenen başka bir standarda bırakması güzel olur aslında.

Güç kaynaklarının da ucuzlayacağını bekleyebiliriz o halde?
Ona pek hakim değilim şu an için, biraz daha bilgi edinmem gerekli.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı