İntel Celeron D sistemde mavi ekran

Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba! Bir bilgisayar aldım. İçinde işletim sistemi yüklü değildi. Ben Windows XP SP3 yükledim. (Bilgisayarın donanımları Windows 7 destekleseydi Windows 7 yükleyecektim, ama olmadı.) Her neyse, ben konuya geleyim. Bilgisayar Windows XP yazısında çizgiler geçmeye başladıktan 3-4 saniye sonra mavi ekran hatası veriyor. Yeniden başlattığımda sorun ortadan kalkıyor. Neden birinci açılışta mavi ekran geliyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

Sizce benim bilgisayar Windows 8.1 kaldırır mı? Herkeste Windows 8.1 kanseri oluşmaya başladı -_- Desteklese bile yüklemezdim. Windows 7 yüklerdim. Ama bilgisayar bunları bile desteklemiyor ki. Özellikleri:

Anakart: Foxconn Socket 478 Micro ATX Anakart
İşlemci: Intel Celeron D 2.27 GHz
PSU: Everest EPS-1450A 230 Watt Power Supply
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce FX 5500 256 MB Ekran Kartı
Harddisk: Western Digital WD800 80 GB HDD
RAM: Kingston 1GB (2x512MB) DDR 400 CL3 RAM

Microsoft'un resmi sitesinden alıntı ;

Sistem gereksinimleri
Windows 8.1

Bilgisayarınızda Windows 8.1 çalıştırmak istiyorsanız aşağıdakiler gereklidir:
  • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ve PAE, NX ve SSE2 desteği
  • RAM: 1 gigabayt (GB) (32 bit) veya 2 GB (64 bit)
  • Sabit disk alanı: 16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit)
  • Grafik kartı: WDDM sürücüsüne sahip Microsoft DirectX 9 grafik cihazı
Bunlara bakacak olursak sanırım destekliyor denemende fayda var...

Anakartın sitesine bakıp anakartın marka ve modelini yazarsanız Windows Vista için bile sürücü olmadığını göreceksiniz. Anakartın desteklediği işletim sistemleri:

Windows 95
Windows 98
Windows 2000
Windows Me
Windows XP

Eğer anakart Windows 8.1 destekleseydi, ben yine yüklemezdim. Tercihim hep Windows 7'den yanadır.

Anakartın sitesine bakıp anakartın marka ve modelini yazarsanız Windows Vista için bile sürücü olmadığını göreceksiniz. Anakartın desteklediği işletim sistemleri:

Windows 95
Windows 98
Windows 2000
Windows Me
Windows XP

Eğer anakart Windows 8.1 destekleseydi, ben yine yüklemezdim. Tercihim hep Windows 7'den yanadır.

Anakartınızın tam modelini yazabilir misiniz ? 478 soketli anakartlardan bir kaç tane var Foxconn'un sitesinde. Sürücüden kastın eğer ses kartı ve ethernet sürücüsü ise Realtek'in sitesinden yüklenebilir.

Ayrıca yanlış anlamayın fakat tercihinizin Windows 7 tarafında olması çok yanlış bir yargı. Windows 7'de RAM belleği adeta delice tüketen bir ton özellik var. Windows 8/8.1'e geçtğiniz taktirde bilgisayarınızın açılış süresi bile değişecek. Sırf açılış süresinden dolayı 7'ye geri adım atmayacağınızı düşünüyorum.

bilgisayarın açılış süresinin işletim sistemiyle bir ilgisi yok. açılış süresi sabit diskin okuma yazma hızına bağlı. en hızlı açılış windows 8.1'de gerçekleşir diye bir durum söz konusu değil. bilgisayarının hızlı açılmasını istiyorsan bir ssd satın al, windows xp olsun, 7 olsun, 8 olsun. 9-10 saniyede açılır. hem anakartım windows 8.1 destekleseydi bile mavi ekran sorunu gitmeyecek gibime geliyor. mavi ekranlar donanımsal bir hatanın belirtisi.

2 gb ddr3 1333 mhz ram ve çift çekirdekli pentium e5200 işlemcili bir masaüstü bilgisayarım var. windows 8.1 destekliyor, ama ben kurmuyorum, windows 7 64 bit çalıştırıyorum. mükemmel bir şekilde çalışıyor. hem windows 8.1'den hiçbir zaman memnun olmadım. birçok programda veya oyunda uyumluluk sorunu yaratıyor.

bilgisayarın açılış süresinin işletim sistemiyle bir ilgisi yok. açılış süresi sabit diskin okuma yazma hızına bağlı. en hızlı açılış windows 8.1'de gerçekleşir diye bir durum söz konusu değil. bilgisayarının hızlı açılmasını istiyorsan bir ssd satın al, windows xp olsun, 7 olsun, 8 olsun. 9-10 saniyede açılır. hem anakartım windows 8.1 destekleseydi bile mavi ekran sorunu gitmeyecek gibime geliyor. mavi ekranlar donanımsal bir hatanın belirtisi.

Windows 8'in hibernate özelliğini keşfedince dediğimi anlayacaksınız.

Windows 8 vs Windows 7 (Boot time) - YouTube

Mavi ekran sorununa gelirsek bir deneyin 8.1 derim ben.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı