İntel Core 2 Quad Q8300 Overclock

Hacker61

Hectopat
Yer
TRABZON
Daha fazla  
Anakart: ASUS P5K-SE
İşlemci: İntel Core 2 Quad Q8300 2.5 Ghz

Bu işlemciyi 3.00 Ghz yapabilirmiyim ? Yapabilirsem ne kadar performans farkı olur ?

FSB overclock'u ramlere de bağlıdır. Sanırım 3'e rahat çıkar. Ama 3'ten sonra gıdım ilerlemeyebilir. Performansıda render alırken falan anca hissedersin.

Bu işlemciyi 3.00 Ghz yapabilirmiyim ? Yapabilirsem ne kadar performans farkı olur ?

Yapıp yapamayacağın konusunda pek bir şey söyleyemem ama oyun açısından sadece sınır oyunlarda fark eder, örneğin birebir aynı sistemi isteyen bir oyunda rahatlama yaşarsınız.

Evet Bios ayarında FSB değerleriyle oynayınca yapılabiliyor. 2,50GHz'den 3.0GHz'e çıkınca çok performans farkı olmaz ama oyunlarda işlemci yetersizliğinden dolayı takılmalar, kasmalar oluyorsa onlar geçebilir.

pek bişey fark etmiyor. bende de Q6700 2.66 ghz işlemci vardı. 3.00 ghz kadar voltajsız çıkmıştı. sistemde herhangi bir değişiklik yoktu kuzey köprüsü 2.66 daki sıcaklık değerini koruyodu. voltaj vererek 3.20 yapmıştım. ramler müsade etti ama ısı sorunu olmaya başladı. kuzey köprüsü boşta masaüstünde iken 45 derece idi oyunlarda 55 işlemci de bota 45 oyunlarda 60 dereceyi buluyordu. kısacası voltajsız 3.00 ghz çıkar bence o şekilde kullan derim.

respect.

pek bişey fark etmiyor. bende de Q6700 2.66 ghz işlemci vardı. 3.00 ghz kadar voltajsız çıkmıştı. sistemde herhangi bir değişiklik yoktu kuzey köprüsü 2.66 daki sıcaklık değerini koruyodu. voltaj vererek 3.20 yapmıştım. ramler müsade etti ama ısı sorunu olmaya başladı. kuzey köprüsü boşta masaüstünde iken 45 derece idi oyunlarda 55 işlemci de bota 45 oyunlarda 60 dereceyi buluyordu. kısacası voltajsız 3.00 ghz çıkar bence o şekilde kullan derim.

respect.

Ek olarak bir işlemci soğutucu kullandınız mı?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı