Intel Core 2 Quad Q8300 Overclock

Sağlıklı bir biçimde hız aşırtma yapılabilecek sistemlere gereğinden fazla ilgi göstererek yardımcı oluyorum farkındaysanız :)
Eski nesil işlemci, eski nesil anakart, yetersiz soğutma sistemi olan bir sisteme voltaj verip FSB değeri ile hız aşırtma yaptırmaya çalışmak saçmalıktır açıkçası, Prime95 testinde neyin ne kadar sağlıklı yapıldığını anlarsınız.

@Tuna Yücer FSB değeri ile stabil olarak yapılabilecek hız aşırtma imkanı kısıtlıdır, öyle voltaj verip frekans değerini uçurmalar falan anlamsız, stabil kalamaz işlemci. İşlemci o frekans değerlerine rahatlıkla, stabil olarak çıkabilecek olsa çarpan kilidi kapalı olmaz zaten.

Yardımcı olmuyorum çünkü çok net yanlış yönlendirme olur bunun adı :) Umarım anlayışla karşılarsınız.

Arkadaşlar herkese iyi günler. Ben Core 2 Q8300 işlemciye sahibim, bu işlemciyi overclock edebiliyorum ancak 3.10 Ghz'den sonra çarpan 415x7.5'i geçince sistem açılmıyor. Tekrar reset attığımda ise "Overclocking or Overvoltaga failed press F1 to bios" diyor. Anakartım, Asus P5KPL-Am 1600 Mhz FSB speed desteği var. RAM'lerim ise Hi-Level 4 GB DDR2 800 Mhz. Voltaj konusunda BIOS'un çok seçeneği yok eve gidince voltaj menüsünün resmini atacağım yalnız bir de şöyle sorun var arkadaşlar, voltaj verdim biraz sistem açıldı ancak HDD'yi algılamıyor tekrar voltajsız 3.10 Ghz'ye döndüm sorun olmadı, sizce bu nedendir?
Cevaplarınızı bekliyorum.
@BilgisayarKurdu @er36po @MF

@Silinen üye Dostum benim elimde de aynı işlemciden var fakat kullanmıyorum şu anda. Anakart da pentium dual core e200 var. q8300 işlemciyi takıp kullansam sence çok fark olur mu ara da, biri 2 çekirdek diğeri 4 çekirdek sonuçta ama iyi bir performans artışı olur mu sormak istedim. Ona göre işlemci soğutucu ve power alacağım.

@Silinen üye Dostum benim elimde de aynı işlemciden var fakat kullanmıyorum şu anda. Anakart da pentium dual core e200 var. q8300 işlemciyi takıp kullansam sence çok fark olur mu ara da, biri 2 çekirdek diğeri 4 çekirdek sonuçta ama iyi bir performans artışı olur mu sormak istedim. Ona göre işlemci soğutucu ve power alacağım.
Tabii ki de fark olur. Hatta büyük bir fark olur.

Birincisi eski nesil sistemlere hız aşırtma konusunda destek vermiyorum. Ancak neyi doğru neyi yanlış yaptığını elbette anlatacağım.

Birinci yanlış FSB değerini 415'e kadar çıkartman, işlemcin çarpan kilidi kapalı vaziyette geliyor. FSB değeri ile oynanarak sağlıklı hız aşırtma yapılmaz, bu işin yolu bu değildir.
2.5'den 3GHZ'ye FSB artırarak voltajsız gelebilmişsin, sistemin stabil bile değildir öyle tahmin ediyorum ki. İlla kapanmasını veya açılmamasını bekleme yani, bu iş için profesyonel programlar var, denersen göreceksindir.

Anakart BIOS menüsünde voltaj ayarları varsa ve FSB ayarını daha yukarılara çekmene müsaade edilmişse buyur dene ancak bu sistem hiçbir şekilde bu iş için uygun değil. Hiçbir şekilde önermiyorum, boş işlerle vakit kaybetme :)

Kitap Kurdu Gökhan bey peki voltaj değerleri ile maksimum ne kadar oynanabilir? Aslında bende aynı işlemciyi hala (20/05/2007) den beri kullanıyorum ve artık overclock yapalım diyorum nasılsa makinayı değiştireceğim :) Bu konuda önerebileceğiniz programlar nelerdir?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı