Intel Core i3 10100F hakkında bilgi

Bakalım ben de Asus'un H410M-K Anakartını aldım, pusuda bekliyorum işlemcinin çıkmasını. Umarım 2933 mhz'de çalıştırabiliriz.
11.nesil 11100F ile belki bir ihtimal 2933 MHz desteği gelebilir, daha doğrusu işlemcinin temel standart desteklediği maksimum frekans bandı yükselebilir, tıpkı 6 ve 7.nesillerde olduğu gibi. Mesela şu an ben H110M-C kullanmama rağmen ufak DRAM voltaj ayarlamasıyla efektif olarak stabil ve sıkıntısız bir şekilde bellekleri 2400 MHz hızında çalıştırabiliyorum ki H410 ve B460 serisinde çıkabilecek en üst seviye hız da zaten 2933 MHz. Açıkçası 11.nesillerde bu limitin XMP veya manuel OC'la halledilebileceğini düşünüyorum. (2133/2400/2666 MHz RAM kullanan kullanıcılar için).

Selam herkese🙂 uzun zamandır beklediğim işlemci nihayet İtopya'da göründü. Fakat bu işlemci hakkın da ortada bilgi kirliliği var. Ne yazık ki 9100F konuların da çok sayıda ezbere yorum var. 10100F'de ön yargı oluşmaması için ve benim gibi alacak arkadaşlar için yararlı olacağını düşünüyorum🙂 geçenler de 10100 ve 10100F ile ilgili konular açıldığını gördüm. Anakart önerisi falan falan. Maddeler halinde yaptım
1. işlemcinin temel özelliklerinden başlayalım🙂
Çekirdek sayısı: 4.
İş parçacık(izlek) sayısı: 8.
Temel frekans. 3.60 GHz.
Maks Turbo frekans: 4.30 GHz.
Önbellek(cache): 6 MB Intel akıllı ön bellek.
Üretim: 14nm.
TDP(harcadığı güç): 65W.
Bellek türleri: DDR4 2666 MHz.
Grafik birimi: Yok.
Stok fan: Var.
2. işlemcinin rakipleri: Intel ve AMD tarafında 2 amiral gemisi olabilecek rakip araştırdım ve buldum. Bunlar ise şu şekilde:
1. Intel Core i7 7700.
2. AMD Ryzen 3300X.
3. ilk karşılaştırma i7 7700 ile. İlk önce Ark Intel üzerinden kağıt üstü bir kıyaslama yaptım. Kağıt üzerinde 10100F daha iyi çıktı. Testlerde aynı olarak 10100F daha iyi çıktı.

Eki Görüntüle 703217

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

4. Ryzen 3 3300X: Bu işlemci ile zaten doğrudan rakip olarak çıktığı için, sadece Benchmark videosu izlemek yeterli geldi🙂

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

5. 10100F için en fazla hangi GPU besler: NVIDIA ve AMD tarafında:
NVIDIA RTX 2060.
AMD RX 5600XT.

6. çıktığı zaman her gün fix açılacak olan konuya önden cevap vereyim🙂 i3 10100F vs Ryzen 5 1600 AF. Bu sorunun cevabı aslında kullanıcıya bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. O yüzden 2 madde halinde ayırdım.
A kişisi: Oyun oynar iken yayın açmak istiyor ise. Edit ve render ve benzeri işler yapacak ise benim düşüncem 6C/12T olan 1600 AF bu kişi için daha mantıklı olur.
B kişisi: Amacı sadece oyun oynamak ise. Aldığı FPS'ye önem veriyor ise, bu arkadaş için 10100F daha iyi bir seçenek olur.

Bu kadardı arkadaşlar🙂 sonuna kadar okuyacak kişilere şimdiden teşekkür ederim. Alacak olan veya aklında bu işlemci hakkın da soru işareti kalmış arkadaşların işini gördü ise ne mutlu bana🙂 hepinize iyi akşamlar dilerim. Eğer bu yazıda yanlış bir bilgi var ise söylemeyi ve raporlamaktan çekinmeyin🙂

Yayın yapmak için 1600af 1650s yeterli mi hocam? bilgisayar alıcam kaç senedir yayın hayalim de var 10100f çok iyi diyorlar sende böyle yazınca parçalardan şimdilik anlamadığımdan kafam karıştı.

Yayın yapmak için 1600 AF 1650S yeterli mi hocam? Bilgisayar alacağım kaç senedir yayın hayalim de var 10100F çok iyi diyorlar sende böyle yazınca parçalardan şimdilik anlamadığımdan kafam karıştı.

Yayın için i5 10400F alabilirsin daha iyi bir seçim olur senin için.

Veya R5 1600 AF alabilirsin.

Fakat i3 10100F'de işini görür render vs alacaksan diğerleri bir tık daha iyi olur seçim senin.

Yayın için i5 10400F alabilirsin daha iyi bir seçim olur senin için.

Veya R5 1600 AF alabilirsin.

Fakat i3 10100F'de işini görür render vs alacaksan diğerleri bir tık daha iyi olur seçim senin.
arkada 5 6 program açık olduğu halde yavaşlamayıp donmayan, fps konusunda sıkıntı yaşatmayan hangisiyle onu alayım ya 1650s alıcam ya 2060s işlemciden anlamadığımdan karar senin hocam :D

Ozaman i5 10400f yanına z serisi anakart 16 ram 2060 alıyorsun iş tamamdır.
Arkadaşlar gözümüz aydın işlemci vatanbilgiayarda gözlerini açtı;

Burada 899 yazıyor fakat örneğin 10100 İtopya ile Vatan arasında 150 TL Hepsiburada'da 130 fark var yani biz bu işlemciyi 750 TL'lere kadar alabileceği gibi geliyor.

Not: Ortalama belirtiyorum.

Not: Eklenmesine rağmen stok yok gözüküyor bilginize.

Bende bu islenci var z490 anakart ile, xmp açınca ramlerim 3000 mhz çalışıyor ama bu işlemci onu kullanmaz mı diyorsunuz, masaustunde cupid programı ile bakinca ramlerim 3000mhz görünüyor o hızda çalışıyor yani hiç faydasi olmamış mıdır bu işin?

Geri
Yukarı