Elektronik Intel Core i5-13600KF 14 Çekirdek Kutulu İşlemci 6.750 TL

Şunu deneyebilirsin biraz anakarta fazla para verip en az 12+1 VRM'li anakart alırsan darboğaz azalabilir çünkü B660'ta düşük VRM li anakartlar besleyemiyor işlemciyi.. Yani kısacası hangi chipset olursa olsun VRM sayısına dikkat et. Anakart konusunda son 3 günde neler geldi benim de başıma :D Asus Rog Strix Z790-A vardı durduk yere bozuldu anakart birşey yokken yani 2 gün eski B660 anakartıma kaldım sonra Amazona iadeye gönderdim değişim yapacak ürünleri yokmuş ellerinde,ben de şuan kullandığım anakartı aldım,Asus 16+1 VRM'di bu anakart 16+1+1 ve +1 (ayrıca asusun VRM ler 70A msi'ın VRM ler 75A bunun da etkisi vardır) bile ufak bile olsa performans farkı yarattı. Kısacası anakart alırken VRM sayısı ve kaç A olduğunu da araştırıp alın.
Bende de bir anakart vardı msi Center ile güncelleme yaptım kart iadeye gitti. Bende iyi bir kart alayım dedim araştırmadan bunu aldım. Pahalıda aldım. Tekrar anakart alırsam içime oturacak. 3 ayda 2 anakart yetti gibi. 🤣🤣 Ben en iyisi sıfırdan bir araştırma yapayım.

Durduk yere arızalanmasıda cidden can sıkıcı. Ben en azından msi Center ile güncelleme yaptım da kart elektrik kesti dedim. Bu daha stresli olmuş.

Şunu deneyebilirsin biraz anakarta fazla para verip en az 12+1 VRM'li anakart alırsan darboğaz azalabilir çünkü B660'ta düşük VRM li anakartlar besleyemiyor işlemciyi.. Yani kısacası hangi chipset olursa olsun VRM sayısına dikkat et. Anakart konusunda son 3 günde neler geldi benim de başıma :D Asus Rog Strix Z790-A vardı durduk yere bozuldu anakart birşey yokken yani 2 gün eski B660 anakartıma kaldım sonra Amazona iadeye gönderdim değişim yapacak ürünleri yokmuş ellerinde,ben de şuan kullandığım anakartı aldım,Asus 16+1 VRM'di bu anakart 16+1+1 ve +1 (ayrıca asusun VRM ler 70A msi'ın VRM ler 75A bunun da etkisi vardır) bile ufak bile olsa performans farkı yarattı. Kısacası anakart alırken VRM sayısı ve kaç A olduğunu da araştırıp alın.
Gigabyte B660 anakartım var. 13600K işlemci ile sıkıntı olur mu sizce? 6+2+1 VRM var.

Gigabyte B660 anakartım var. 13600K işlemci ile sıkıntı olur mu sizce? 6+2+1 VRM var.
Benim Asus Tuf B660'ta 10 VRM vardı 13600K da bir sorun yaşamadım ama 13900K girince işin içine çok değişiyor yani 2 gün bu B660 ı kullandım işlemci maksimum 250-260Watt aralığında güç çekiyordu(anakart verebiliyordu demek daha doğru) ve sıcaklıklar hemen 100 derecelere çıkıyordu ve çekirdek hızları 4400Mhz'lere kadar düşüyordu. Fakat gerek Z790 Asus gerekse Z690 MSI(ki msi daha da iyi asus ile cinebench23 te 39200 civarı puanlar alırken msi ile 40500 lere kadar çıktı) işlemciye sınır koymadan 363Watt ı gördüm çektiği güçte elbette 100 derece oluyor yine soğutma olayı nasıl olacak bilmiyorum:D fakat güç sınırı koyup 250Watt a sınırlarsam 65-70 dereceyi geçmiyor elbette hız olarak 5.5Ghz de stabil kalamıyor ama 5.1Ghz de gayet stabil çalışıyor 250Watt sınırında. Örneklerle anlatmak istiyorum bu yüzden uzatıyorum ama neyle karşılaşacağınızı bilin. F/P bir kartsa alın kullanın 13600K da işinizi görür oyun amaçlı kullanacaksanız hayli hayli yeter.

Dostum özelden mesaj atamıyor muyum sana
Hiçbir fikrim yok burada özel mesaj varmı onu bile bilmiyorum :D

Bende de bir anakart vardı msi Center ile güncelleme yaptım kart iadeye gitti. Bende iyi bir kart alayım dedim araştırmadan bunu aldım. Pahalıda aldım. Tekrar anakart alırsam içime oturacak. 3 ayda 2 anakart yetti gibi. 🤣🤣 Ben en iyisi sıfırdan bir araştırma yapayım.

Durduk yere arızalanmasıda cidden can sıkıcı. Ben en azından msi Center ile güncelleme yaptım da kart elektrik kesti dedim. Bu daha stresli olmuş.
Msi anakartlar da bios güncelleyecekseniz bunu mutlaka bios ekranından yapın(eskiden b450 anakartta benim de başıma geldi bu durum servisi gönderip bios sıfırlattım düzeldi) veya bios flashback li anakartlar seçmeye dikkat edin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı