Intel Core i7 7700K vs i7 6800K

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Zen işlemci almam çünkü AMD'yi pek beğenmiyorum güçlü işlemcidir evet ama benim kendi kendime aldığım bir önyargı AMD'ye karşı. Diğer konu ise Anakart daha yok ortada ama cevaplarınızdan sonra 6800K almayı düşünüyorum bu yüzden msi tomahawk alıcam. Zaten bende 6800K almayı düşünüyordum cevaplarıda okuyunca kafamda pek bir şüphe kalmadı.
Bu ön yargı size maddi olarak dönebilir.

Bu ön yargı size maddi olarak dönebilir.
Intel gayet kaliteli bir ürün üst düzey sistem toplamayı düşünürken intel kullanmayı tercih ettim. Daha öncelerden amd de kullandım ve memnun kalmadım -kullananları kötülemiyorum herkesin kendi tercihi- ve maddi olarak bir sıkıntı olsaydı üst düzey bir pc toplamak için uğraşmazdım.

Kimse kalitesiz demedi. Aynı performansı daha düşük fiyata alma ihtimalin varken daha yüksek para veriyorsan bir şey diyemem.

Merhaba;

6800K dediğiniz işlemci 7700K ya çok yakın. Hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdek işlemlerinde. O yüzden 6800K yı konuşmayalım bile.

7700K ile 6850K kıyaslayalım ki bu ikilide bile oyun için 7700K halen 6850K ile aynı noktada. Lakin 6850K özellikle workstation gibi konularda rakibine fark atıyor.

Eğer amacınız render, 3d tasarım veya video işlemel gibi işlemlerse 6850K, eğer oyun oynuyorsanız paranız cebinizde kalsın ve 7700K tam size göre.

Merhaba;

6800K dediğiniz işlemci 7700K ya çok yakın. Hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdek işlemlerinde. O yüzden 6800K yı konuşmayalım bile.

7700K ile 6850K kıyaslayalım ki bu ikilide bile oyun için 7700K halen 6850K ile aynı noktada. Lakin 6850K özellikle workstation gibi konularda rakibine fark atıyor.

Eğer amacınız render, 3d tasarım veya video işlemel gibi işlemlerse 6850K, eğer oyun oynuyorsanız paranız cebinizde kalsın ve 7700K tam size göre.

6800K broadwell-E mimarili bir işlemci çoklu çekirdek işlemlerinde 7700K dan daha üstün, tek çekirdek performansında ise 7700K biraz üstün. 6800K gibi bir işlemciyi çöpmüş gibi kestirip atmanıza anlam veremedim.
Üstelik 6850K ile 7700K aynı noktada demişsiniz fakat 6800K ile 6850K arasında pci express hat sayısı farkı var -ki 6800K 28 pci express hattı sunarken 7700K ise 16 pci express hattı sunuyor- bence 6800K öylece kestirip atılacak bir işlemci değil.

6800K broadwell-E mimarili bir işlemci çoklu çekirdek işlemlerinde 7700K dan daha üstün, tek çekirdek performansında ise 7700K biraz üstün. 6800K gibi bir işlemciyi çöpmüş gibi kestirip atmanıza anlam veremedim.
Üstelik 6850K ile 7700K aynı noktada demişsiniz fakat 6800K ile 6850K arasında pci express hat sayısı farkı var -ki 6800K 28 pci express hattı sunarken 7700K ise 16 pci express hattı sunuyor- bence 6800K öylece kestirip atılacak bir işlemci değil.

Bunları yazarken cpubenchmark sitesindeki verilere dayanarak yazdım.
Linki : UserBenchmark: Intel Core i7-6800K vs i7-7700K

Dolayısı ile iddamın arkasındayım. Oyun için 7700k daha avantajlı. Ama işimiz eğer çizim, video veya bu gibi işlemlerse elbette daha fazla çekirdek sayısı sunan 6800k veya 6850k.

Bunları yazarken cpubenchmark sitesindeki verilere dayanarak yazdım.
Linki : UserBenchmark: Intel Core i7-6800K vs i7-7700K

Dolayısı ile iddamın arkasındayım. Oyun için 7700k daha avantajlı. Ama işimiz eğer çizim, video veya bu gibi işlemlerse elbette daha fazla çekirdek sayısı sunan 6800k veya 6850k.
Keşke Intel'in kendi sitesinden baksaydınız orada daha iyi olur işlemci karşılaştırmaları falan yapılıyor

Keşke Intel'in kendi sitesinden baksaydınız orada daha iyi olur işlemci karşılaştırmaları falan yapılıyor

İntelin kendi sitesine de bakıyorum. Farklı sitelere de. Bu şekilde kıyaslamalı bir link atarsanız seve seve incelerim.

Demek istemezdim ama ben hem iş yerinde 6850K hem de evimde 7700K kullanıyorum. Elde ettiğim sonuçlar yukarıdaki karşılaştırma testinden pek de farklı değil.

Saygılarımla

İntelin kendi sitesine de bakıyorum. Farklı sitelere de. Bu şekilde kıyaslamalı bir link atarsanız seve seve incelerim.

Demek istemezdim ama ben hem iş yerinde 6850K hem de evimde 7700K kullanıyorum. Elde ettiğim sonuçlar yukarıdaki karşılaştırma testinden pek de farklı değil.

Saygılarımla
Evde ve iş yerinizdeki bilgisayarlarda test yapıp atarsanız biz de bilgileniriz.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı