Intel Core i7-8750H Turbo frekansa çıkmıyor

TheMarksman

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
1647007214601.png

Gördüğünüz imzamdaki bilgisayarın işlemci grafiği, Turbo modu aslında 4.1GHz'ye kadar çıkması gerekiyor fakat nedense 3.0GHz'yi aşamıyor yük altındayken bile. Screenshot'u aldığım esnada bilgisayarda tam virüs taraması yapıyordum.

Intel Vt'yi BIOS'tan kapattım, sanal makine kullanmadığım için. Bu teknoloji başka bir şeye yarıyor mu günlük kullanımda yoksa kapalı kalmalı mı? Sizce neden 3.0GHz'yi geçmiyor? İhtiyaç olmadığı için mi?

Not: Bilgisayar 1 saattir açık 16 saat değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konuyu ben de takip edeceğim. Bazen %100 işlemci yükü bindiren oyunlarda 3.2 - 3.3 ghz'ye kadar düşüyor çalışma hızı. Sıcaklık 80-85 derece olmasına rağmen.

Eki Görüntüle 1328891

Gördüğünüz imzamdaki bilgisayarın işlemci grafiği, Turbo modu aslında 4.1GHz'ye kadar çıkması gerekiyor fakat nedense 3.0GHz'yi aşamıyor yük altındayken bile. Screenshot'u aldığım esnada bilgisayarda tam virüs taraması yapıyordum.

Intel Vt'yi BIOS'tan kapattım, sanal makine kullanmadığım için. Bu teknoloji başka bir şeye yarıyor mu günlük kullanımda yoksa kapalı kalmalı mı? Sizce neden 3.0GHz'yi geçmiyor? İhtiyaç olmadığı için mi?

Not: Bilgisayar 1 saattir açık 16 saat değil.

İmzayı referans göstermek forum kuralları gereği yasaktır, dikkat etmenizi ve harici olarak sisteminizi yazmanızı öneririm.
İşlemci her zaman tam frekansta çalışmak zorunda değil. Çalışan uygulamalar belleğe veya ekran kartına bağımlıysa ve onlara ihtiyaç duyuyorsa işlemci Turbo'su devreye girmez. İşlemcinin asıl mantığı bir iş parçacığını minimum saniyede çözmektir. Eğer işlemci hedefi olan minimum süreye yaklaşamıyorsa Turbo Boost'u aktif eder ve frekans yükselimiyle bunu çözer.

Bu konuyu ben de takip edeceğim. Bazen %100 işlemci yükü bindiren oyunlarda 3.2 - 3.3 GHz'ye kadar düşüyor çalışma hızı. Sıcaklık 80-85 derece olmasına rağmen.

Oyunun mantığı biraz daha farklı.
Çalışan oyun işlemci odaklıysa zaten Turbo Boost otomatik olarak devreye girer. RAM'i de işin içine katmak gerekiyor.

Geri
Yukarı