Intel G serisi mi U serisi mi?

U eki olan işlemciler güç tasarruf işlemcileridir. G eki olanlar ise daha çok performans işlemcileridir. Eskiden HQ vardı mesela benim laptopumda i7-4720HQ var kendisi maşallah RTX 2060'ı kullandırtıyor bana. Darboğaz yok denecek kadar az. Bazı oyunlarda kullanım %40 falan hatta.

Eğer laptop alınacaksa Intel U serisi işlemcili laptoplardan her zaman kaçının. Güç tasarrufu yapacağım diye orasını burasını kırpıyor Intel bu işlemcilerin. İ3 oluyor Celeron sana sonra. Hem performansı kötü hem de ısınıyor fan sistemi olmadığı için doğru dürüst. AMD tarafında 4. nesilden beridir U serisi işlemciler güçlüdür onları alırken tereddüt etmeye gerek yok ama Intel'in U serisi işlemcileri tek kelimeyle rezalettir.
Eskiden HQ vardı mesela benim laptopum da i7-4720HQ var kendisi maşallah RTX 2060'ı kullandırtıyor bana.
Bende de 2011 model İ7-2670QM var hocam. Taş gibi bir işlemci. 45W TDP'si hariç memnunum. :)

Eğer laptop alınacaksa Intel U serisi işlemcili laptoplardan her zaman kaçının. Güç tasarrufu yapacağım diye orasını burasını kırpıyor Intel bu işlemcilerin. İ3 oluyor Celeron sana sonra. Hem performansı kötü hem de ısınıyor.
Abartmışsınız. O kadar da kötü değil performansları. Ayrıca U serisi işlemcilerin üretim amacı farklı. Al da render yap diye üretmiyorlar onları. U serisi işlemciler fazla ısınmaz diğerlerine göre. Isınıyorsa ya cihazın soğutması iyi değildir ya da başka bir şey vardır.

Abartmışsınız. O kadar da kötü değil performansları. Ayrıca o U serisi işlemcilerin üretim amacı farklı. Al da render yap diye üretmiyorlar onları. U serisi işlemciler fazla ısınmaz diğerlerine göre. Isınıyorsa ya cihazın soğutması iyi değildir ya da başka bir şey vardır.
Abartmıyorum. U serisi işlemcilerin genel olarak ısınma sorunları var. Üreticiler ne de olsa ısınmaz diye fan sistemini ya koymuyor ya da küçücük bir fan koyuyor. Performansı da gayet kötü. Benim kaç senelik İ7-2670QM bile kendisinden sonra çıkan U serisi İ7'leri performans anlamında üçe beşe katlıyor. Intel'in kırpıp maymun ettiği işlemciler başka bir şey değil. Amaç ofis ve internet ise iş görür ama yine de alınmamalı. Ryzen daha başarılı U serisinde.

U serisi işlemciler fazla ısınmaz diğerlerine göre.

Acer i3 4005u var, bayağı bir PUBG Mobile oynadım anca 70 dereceyi gördü.
Çok stabil, 40-60 derecelerde çalışıyor ve fan sesiz.
6410 var AMD A8 keşke oda öyle olsa.
Yani zamanında "u" serisi işlemciler kötü değildi.
Şu an 6410'a ne yapsam boş, 4005u gibi olamaz.

G serisi derken 10 ve 11. nesil i serisi laptop işlemcilerini kastetmiş olabilir.
Bunun gibi.
@Niko000 Eğer masaüstü işlemcisi almak istiyorsanız G serisi olarak Pentium işlemciler var ama alınmaz artık. U serisi işlemciler laptoplarda kullanılan mobil soket işlemciler. Masaüstü bilgisayarda kullanamazsınız yani.

10. nesil i7 almak istiyorum. U serisi mi, G serisi mi onda takildim. Arastirdim, U serisi GHz anlaminda iyi diyorlar. Ama G serisi RAM erisimi falan iyi. Amacim yazilim programi, Adobe programlari ve oyun (GTA 5, Battlefield 5 gibi iyi oyunlar). Hangisi tavsiye edilir?

Galiba laptop alacak U işlemcilerle soru sorduğuna göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı