Intel G4400 GTX 750 Ti Sistem Darboğaz Sorunu

Azmich

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Psikolog
Profil Kapağı
1524498912
Arkadaşlar merhaba, öncelikle sistemimi yazayım size;
  • MSI H110M PRO-VD
  • Intel G4400
  • MSI GTX 750TI
  • HyperX Fury 2400 MHz 4 GB
  • Zalman Z3 Plus
  • Corsair VS 450 80+
  • Samsung Evo 750 250 GB
Evet arkadaşlar daha önceden de birçok konu açmıştım buraya, sorunumun işlemciden kaynaklandığını düşünmüştüm çünkü CS:GO oynarken işlemci kullanımım %100 oluyor (1360x768 çözünürlük tüm ayarlar düşük). Hele bir kere de DSR ile deneyeyim belki ekran kartına az yük bindiği için oluyordur dedim fakat bu sefer de en fazla 80 FPS alabildim.

Durumu Intel'e bildirdim. Intel benden birkaç test istedi (Intel Extreme Utility aracılığı ile). Testler sonucunda herhangi bir sıcaklık sorunu olmadıklarını ve ürünün birebir değişiminin yapılacağını söyledir. Ürünün birebir değişimi yapıldı fakat sorunum hala aynı. Hatta daha önceden de harddiskten ötürü olabileceğini düşünmüştüm fakat SSD aldıktan sonra da sorunum devam ediyor. Ekran kartı kullanımım da bu arada en fazla %40'a çıkıyor.

Değiştirmediğim birkaç parça kaldı; power, RAM, ekran kartı ve anakart. Bu konuda bilgisi olan ya da sorunun özellikle hangi parçadan kaynaklandığını açıklayabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

@yakupeskn hocam bilginiz dahilinde yorum yapmanız lazım. İşlemci %100 kullanılırken ekran kartı %40 kullanılıyorsa darboğaz var demektir. Ayrıca şu an G4400 yerine i5 6600K kullanıyorum aldığım 300 sabit FPS. Yani 750 TI CS:GO'da 120 FPS verecek bir kart değil. Foruma yeni kaydolmuşsunuz, ben de ilk zamanlarda çok bilgim olmadan yorum yapıyordum. Dikkat edelim lütfen.

Dostun senin ekran kartın %40 kapasitede çalışıyor demedim ki, bensadece işlemcin online oyunda %100 çalışıyorsa işlemci görevini yerine getiriyor demektir sen sorunda 80 fps aldığını dile getirmişsin msı afterburner ile oyunu oyna ekran kartı kullanım yüzdesi nedir belirt ayrıca form üyeliğinin yeni olması bilgisizlik anlamına neden geliyor gerek duymadım bu zamana kadar öylesine kayıt oldum insanların bilgi seviyesini kayıt tarihine göre anlamaya çalışma yorumunda sana olumsuz birşey demedim işlemci değiştirirsen 300 fps alalirsin ama 300 fps ile 80 fps arasında zaten kalite bakımından bir fark yokki sadece ego farkı olur i5 300 fps verirken i7 500 fps veriyor i5 darboğaz yapıyor mu diyeceğiz zaten G4400 sana vermesi gereken fps değerini vermiş

i5 300 fps verirken i7 500 fps veriyor i5 darboğaz yapıyor mu diyeceğiz?
Konuda belirtilmiş işlemci kullanımı %100 iken ekran kartının kullanımı %40'ı geçmiyor diye. Bu duruma darboğaz diyoruz. Beklenen durum ekran kartı %100 çalışırken işlemcinin %100'ün altında değerlerle çalışmasıdır. Bu da demek oluyor ki G4400 vermesi gerekeni verememiş. Zaten kategori olarak High End dediğimiz aralıkta dahi değil bu işlemci.

Arkadaşlar merhaba, öncelikle sistemimi yazayım size;
  • MSI H110M PRO-VD
  • Intel G4400
  • MSI GTX 750TI
  • HyperX Fury 2400 MHz 4 GB
  • Zalman Z3 Plus
  • Corsair VS 450 80+
  • Samsung Evo 750 250 GB
Evet arkadaşlar daha önceden de birçok konu açmıştım buraya, sorunumun işlemciden kaynaklandığını düşünmüştüm çünkü CS:GO oynarken işlemci kullanımım %100 oluyor (1360x768 çözünürlük tüm ayarlar düşük). Hele bir kere de DSR ile deneyeyim belki ekran kartına az yük bindiği için oluyordur dedim fakat bu sefer de en fazla 80 FPS alabildim.

Durumu Intel'e bildirdim. Intel benden birkaç test istedi (Intel Extreme Utility aracılığı ile). Testler sonucunda herhangi bir sıcaklık sorunu olmadıklarını ve ürünün birebir değişiminin yapılacağını söyledir. Ürünün birebir değişimi yapıldı fakat sorunum hala aynı. Hatta daha önceden de harddiskten ötürü olabileceğini düşünmüştüm fakat SSD aldıktan sonra da sorunum devam ediyor. Ekran kartı kullanımım da bu arada en fazla %40'a çıkıyor.

Değiştirmediğim birkaç parça kaldı; power, RAM, ekran kartı ve anakart. Bu konuda bilgisi olan ya da sorunun özellikle hangi parçadan kaynaklandığını açıklayabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Konuda belirtilmiş işlemci kullanımı %100 iken ekran kartının kullanımı %40'ı geçmiyor diye. Bu duruma darboğaz diyoruz. Beklenen durum ekran kartı %100 çalışırken işlemcinin %100'ün altında değerlerle çalışmasıdır. Bu da demek oluyor ki G4400 vermesi gerekeni verememiş. Zaten kategori olarak High End dediğimiz aralıkta dahi değil bu işlemci.

ben burada işlemci %100 iken ekran kartı %40 ise işlemci darboğaz yapmaz demedim ki

o işlemci o ekran kartına zaten yetmeyecek bi işlemci şimdi yeter diyeceksiniz yetiyorsa neden sorunum var diyor ??

o işlemci o ekran kartına zaten yetmeyecek bi işlemci şimdi yeter diyeceksiniz yetiyorsa neden sorunum var diyor ??
Belli ki yeteceğini düşünen bir arkadaşı tavsiye etmiş bu sistemi. Ya da kendisi öyle düşünmüş olabilir. Malum G serisi pentiumlarla TitanX kullanılan videolar var ortada. G4400 de Skylake mimarisi barındırıyor. Böyle düşünmesi normal. Lakin sonuç umduğu gibi olmamış.

Ek olarak ben de G4400'ün 750Ti ile darboğaz yapacağını düşünmezdim. Hatta yeni sistem topladım geçenlerde ve bir ara alsam mı diye düşündüm. Passmark puanı çok düşük olduğu için tercih etmedim. Tercih etmememin de tek nedeni buydu.

Az biraz overclock ile sorunu aşabilir aslında mesela ben fx6100 ile stok hızda shappire 7850 2gb olanı ile gta5 de vram sonuna kadar dayalı 30 40arası fps alıyordum işlemciyi 4.10 seviyesine çekince 40 50 fps alıyorum tabi ortama göre değişiyor

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı