Intel G4560 Sistemin Sürekli Takılması

zevheri

Kilopat
Makaleler
6
Arkadaşlar masaüstü sistemimi bir odadan başka bir odaya taşıdıktan sonra sürekli droplanma, takılma gibi sorunlar çıkarma başladı. Örnek olması için kısa bir video çektim ve orada da görünüyor zaten. Anlık olarak sanki bir donanımın kusurundan ötürü sistem tam yüke girip güç yetiştiremiyor gibi hissettiriyor. Müzik bile dinleyemez oldum çok can sıkmaya başladı bu durum. Yaptıklarımı sırasıyla yazıyorum lütfen okuyup ona göre öneriler verin.
Sistemim:
  1. Intel G4560
  2. Gskill AEGISS 8 GB DDR4 2133 MHz
  3. Kingston Hyper-x Fury 120 GB 500MB/500MB
  4. MSI H110M Gaming
  5. Samsung 500 GB 16 MB 7200 RPM
  6. Cooler Master 500W PSU (Model tam aklımda değil fakat 12V kanalından 40 amper veren bir power. Yani değerleri güçlü ve 2 ay öncesine kadar GTX 780 ile kullanıyordum.)
Fiziksel olarak:
  1. Tüm güç kablolarını söktüm uçlarını temizleyerek tekrar taktım.
  2. HDD bağlantı kablolarını söküp temizleyip tekrar taktım.
  3. Anakartın BIOS pilini çıkartarak anakartı sıfırladım.
  4. Toprak korumalı bir priz olmasına karşın başka bir prizde tekrar denedim. Sonuç aynı.
  5. RAM'i söküp diğer slota taktım.
  6. Klasik iç temizliğini yaptım.
  7. Belki güç kaynağından olan bir sorun diye güç kaynağına baktım ama fanlar hiç hız kaybetmeden dönüyor ve gereksiz olabilecek her şeyi söktüm. Ama sonuç yine aynı.
Yazılımsal olarak:
  1. HDD ve SSD'de hata olup olmadığını kontrol ettim yok.
  2. Sistemi Prime95 testinde yaklaşık 40-50 dakika yük altına soktum fakat ne bir ısınma ne bir hata çıktı.
  3. Virüs olma ihtimali yok. Temiz bir kurulum yaptım. Güncel ve orijinal Windows 10 PRO kullanıcısıyım.
  4. Başka stres testlerine de soktum fakat sistem yine aynı hatadan herhangi bir iz yok.
  5. BIOS güncelledim.
Dediğim testleri yaptım. Alttaki videoda da hatayı bariz bir şekilde görebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ethernet, Wi-Fi, Ses ve Ekran kartı sürücülerini güncelleyin. Sitelerinden güncel sürücüleri indirip kurun.

Ethernet, Wi-Fi, Ses ve Ekran kartı sürücülerini güncelleyin. Sitelerinden güncel sürücüleri indirip kurun.
Yazmayı unuttuklarımdan. Hepsini yaptım.
Onboard’ın VRAM’ ini 1 GB’ye yükselttim ve bilgisayarın masaüstü aero efektini performansa aldım bunlar da işe yaramadı.

Fiziksel taşımada bi parça zarar görmüş olabilir.
Sorun da orada zaten. Fiziksel bir zarar olduğunu düşünüyorum fakat böyle bi tepki çok garip. Reset atsa kapansa açılmasa düzgün bir şeyler yapsa anlarım ama bu çok garip.

Prizde bir sorun olabilir, güç kaynağına giden elektriğin kalitesinde gibi bilgisayarı tekrar eski yerinde test eder misiniz?

Kasa nedir?
Güç kaynağı bölmesi altta ise güç kaynağı zarar görmüş olabilir.
Kusura bakmayın dikkat etmemişim. Evet güç kaynağı alt kısımda ama herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Olabilir de tabi. Ama olsa yük altında daha çok ortaya çıkması gerek. Öyle olmuyor sistem toplamda 50W tüketirken de aynı 100 civarıyken de aynı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı