Intel i3 2100 Uyumlu Anakart

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

fatih05dogan

Hectopat
Geçen ay konu açmıştım yeni toplayacağım sistemle ilgili.. Şimdi bazı nedenler sebebiyle AMD'den Intel'e geçiş yapacağım.. Daha doğrusu almayı planladığım Phenom 2 965'i değil i3 2100'ü düşünüyorum.. Öncelikle bu değişim ne kadar performans farkı yaratır?

Anakart AMD olduğu için M5A97 240 TL'ye bulmuştum ama şimdi 190-210 TL arası Intel anakart bulmam gerekiyor.. Ve şuana kadar hiç ilgilenmediğim için Intel anakartlarıyla ilgili bilgim yok.. Bu anakart i3'teki tümleşik ekran kartını da çalıştırmalı çünkü yeni sistemi Haziran'ın başında alacağım.. Ekran kartı için 1 ay daha para biriktirip HD6850 alacağım.. Bu yüzden max. 210 TL'lik anakart tavsiyesinede ihtiyacım var..

Z77, Z68 veya H67 serisi anakartlardan almanız gerek. Bu anakartlar işlemcinin içindeki ekran kartını kullanabiliyor. Ama neden i3 2100 almaya çalıştığınızı anlayabilmiş değilim. Bu işlemcideki dahili GPU'nun DirectX 11 desteği bile yok. Mantıklı bir iş yapmak istiyorsanız gidip AMD Fusion APU alın.

i3 ile A8'in farkı burada. İki sistemde de HD 6570 ekran kartı var ama APU ile 10 FPS fark var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bu bir oyun bilgisayarı mı olacak, yoksa masaüstü uygulamalar mı çalıştırılacak? En önemlisi bu, oyun için i3 yerine AMD sistem ile entegre GPU'dan yararlanma imkanı var. İşlemcilerin performansları uygulamalara göre değişir, amacınızı yazarsanız, her gün en çok kullandığınız uygulamaları paylaşırsanız daha yararlı olur.

Ayrıca i3 2100 bildiğim kadarıyla çift çekirdekli bir işlemci ve böyle bi dönüş yapmanız biraz saçma olmuş..... APU'ya yönelmeni öneririm ve madem vazgeçmişsin Trinity işlemcileri bekleyip A10 serisi bi işlemci almanı öneririm... Test sonuçları içindeki entegre grafik işlemcinin çok başarılı olduğunu gösteriyor.... HD7660D zaten küçümsenecek bi model değil ^^ Entegre grafik alanında Intel sınıfta kaldı zaten... AMD bu konuda çok daha başarılı.

Her şeyi açıkça söylemek gerekirse ben dediğim gibi 965 almayı düşünüyordum ama bilgisayarı babamın iş yerinde çalışan abi vasıtasıyla alacağım için ona sistemi mail attım, oda babama intel işlemci düşündüğünü söylemiş, bende bu durumda 965 ile aynı fiyattaki işlemci olan 2100 ü tercih etmek durumunda kaldım, babamın bilgisayar konusunda bana güveneceğini sanmıyorum çünkü..
Tümleşik anakartı tabii ki devamlı kullanmayacağım, üsttede belirttim, o ekran kartı beni 1 ay idare edecek daha sonra elime para geçecek büyük ihtimalle onunla hd 6850 alacağım..
Peki işlemciyi diretip 965 mi almaya çalışayım yoksa i3 mü olsun ?
Eğer amd derse şu son hali olacak, bir ay sonrada HD6850 almayı düşünüyorum :

GIGABYTE GA-970A-D3 225 TL
TeknoBiyotik: Gigabyte GA-970A-D3 AMD 970 AM3+DDR3 SATA3 USB3 ATX Anakart - Anakart - PC Bileşenleri
AMD Phenom II X4 965 Black Edition AM3 3.4 GHz, 8 MB, BOX İşlemci (125W) 254 TL
.:.NOVA Bilgisayar.:. AMD Phenom II X4 965 Black Edition AM3 3.4 GHz, 8 AMD 965
GSKILL 2GB VALUE DDR3 1333MHZ CL9 PC RAM X2 58 TL
VATAN COMPUTER - GSKILL - 2GB Value DDR3 1333MHz CL9 PC Ram - Ram
WD 3.5" 500GB CAVIAR BLUE 16MB CACHE SATA 3.0 7200RPM HARDDISK 198 TL
VATAN COMPUTER - WD - 3.5" 500GB Caviar Blue 16MB Cache SATA 3.0 7200Rpm Harddisk - Dahili Harddisk
XILENCE XP600 600W 135MM FAN PSU GAMİNG SERİSİ R3 152 TL
VATAN COMPUTER - XILENCE - XILENCE XP600 600W 135MM FAN PSU GAMİNG SERİSİ R3 - Güç Kaynağı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı