Intel i3-2100 ve Radeon HD 4850 Sistemde Performans Düşüklüğü

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Benim sistemim şu şekilde:

• Intel i3-2100 3.1 GHz işlemci
  • 4 GB RAM
  • Radeon HD 4850 256 BIT ekran kartım
  • 420W Power Supply

Bu sistemim ilk geldiğinde CRYSIS 2 olsun COD MW3 olsun en yüksek ayarda takılma sorunu olmadan oynuyordum. Bir süre sonra bilgisayarımın fazla ısındığını gördüm. Kontrol etmek için kasayı açtığımda egzos fan'ın takılı olmadığını gördüm. Taktığımda ise sistemim eskisi kadar hızlı değildi. Sistem derecelendirmesinde HDD hariç diğerlerinin derecesi 7'nin üstündeydi. Şimdi işlemci performansı 5.3'e kadar düştü. Oyunlarda yüksek ayarda takılmalar başladı. Kaldı ki yüksek ayarda CRYSIS 2 de hiç sorun yaşamama rağmen ara takılmalar olmaya başladı. Fan'ı çıkardığımda ise sistem biraz hızlandı ancak işlemci performansı 5.3 te kaldı. Bir diğer sorum ise ileride değiştirirsem (ki kesin değiştirmem lazım) sistemimin hangi parçalarını değiştirmeliyim ?

Performans zamanla düştüyse sorun işlemci soğutucudadır. Macun kurumuş ve soğutucuda toz birikmiştir. Bu zaten stok Intel fanların kronik bir sorunu. Toz zamanla tabaka haline geliyor ve pervanenin havası alüminyum ızgaraların arasına ulaşamıyor. Yine macun da kalitesiz olduğu için zamanla kuruyor. Daha kaliteli bir soğutucu kullan.

Ayrıca ekran kartını da değiştirmenin vakti gelmiş. HD 4850 ile Crysis 3 oynaman imkansız. DirectX 11 destekli bir ekran kartı al.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı