Intel i5 11400F Benchmark Sonuçları ve Değerlendirme

Selamlar. Yakın bir vakitte Ryzen 7 3700X'li sistemimi i5 11400F ile yeniledim ve CPU bazlı birkaç benchmark çalıştırdım, sonuçlarını aşağıda paylaştım. Öncelikle test sistemimde neler var belirteyim ve ufak açıklamalar ekleyeyim. Bu testleri herhangi bir güç limiti olmadan, 100mV undervolt ile, Gear 1 modunda gerçekleştirdim.
  • Anakart: ASUS B560M-K > Birkaç ay önce Inventus indirimlerinde 595 TL'ye aldım. Standart bir B560, sistem yenileme aklımdaydı ve anakartla ilk adımı attım.
  • İşlemci: Intel i5 11400F > Intel'in Rocket Lake'teki en uygun i5 işlemcisi. Entegre grafiğe ihtiyacım olmadığı için F modelini seçtim.
  • RAM: Mushkin Essentials 16GB (2x8GB) 2133MHz > Bu RAM'leri 2 yıl önce aldım. Micron J-Die içermekteler ve test sisteminde 3600MHz CL16-19-19-42 olarak kullanıyorum. ASUS, tRC'yi (tRAS+tRCD) otomatik hesapladığı için tRAS değerini 40'ın altına düşüremiyorum. Aksi takdirde sistem crash veriyor. Ayrıca sistem Gear 1 modunda. Belleklerin ilk sonuçlarını paylaştığım konuya ulaşmak için tıklayın.
ram.png

• Soğutucu: ARCTIC Freezer 33 eSports ONE > Nanokatalog kapanmadan hemen önce almıştım, hala da güncel olarak kullanıyorum. Termal macun olarak da Gelid GC-Extreme eşlik ediyor.
  • Güç Kaynağı: Silverstone ET650-G > Teknobiyotik indirimlerinde High Power'ın gold sertifikalı güç kaynağıyla bunun arasında kalıp Silverstone'da tercihimi kullandım. Yeni nesil CWT platform kullanıyor. Silverstone'un belirtmediği birkaç koruması daha mevcut.
  • Kasa: MSI MAG 100M > Her ne kadar belirtmeme gerek olmasa da es geçmek istemedim. Standart kasa, önde 2 arkada tek fan var. Yeterli hava aldığını düşünüyorum, ön tarafı mesh panel.
Test sonuçlarına CPU-Z benchmarkı ile başlamak istiyorum.
  • CPU-Z
cpuz.png

Tek çekirdek performansı gerçekten iyi, özellikle bu fiyat bandında tek denilebilir.
  • Cinebench R23 Testleri
r23.png

6/12 bir işlemci için yeterli bir skor sayılabilir.
  • Geekbench 5.4.4
1644408754153.png

Geekbench'te yer alan skordan biraz fazla. Güç limiti ve RAM'den kaynaklı olabilir. Multi-core bazı zamanlar 8000 üzerine çıkyor ancak tekli çekirdekte de iyi durumda olduğundan bu testi paylaştım.

>Değerlendirme

i5 11400F, 170 dolar bandındaki en iyi işlemci. Anakart fiyatları şu an uçuşta ancak ucuza kapatabilirseniz alabileceğiniz en fiyat/performans anakart-işlemci ikilisi olacaktır. Performansı fazlasıyla iyi. CPU-Z sonucuna bakarsanız 10900K kadar tekli çekirdek performansı verebiliyor. Stok soğutucu ile güç limitlerini kaldırıp ne kadar iyi sonuçlar alırsınız bilmiyorum ancak kullandığım soğutucu ile Cinebench R23'te en yüksek 63 derece ve 117W güç tüketimi kaydettim. Güç tüketimi konusunda da ortalama bir işlemci diyebilirim. Ekran kartı olarak RX 550 kullanmama rağmen her oyunda 3700X'ten daha iyi performans gösterdi. Önü açık bir işlemci, en azından 3070-3080 gibi ekran kartlarını besleyeceğini düşünüyorum. Son nesil DDR4 platformu olduğundan yükseltme gibi seçeneğiniz yok. DDR5 fiyatları ve ankartlar oturuşunca yeni nesil işlemcilerle birlikte bir değişime gidilebilir, tabii ki bu benim fikrim. Intel'e olan önyargılarımı bu işlemci ile bir nebze kırdım denilebilir :)

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi forumlar!

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar, bende Ryzen 5 3600'den sizin işlemcinizin kardeşi olan i5-11400'e geçtim. :D

Anakartım Asrock B560M Pro4 AC. BIOS'tan güç sınırını 125W'a çektim, Gear 2 modu açtım. İşlemcimden daha iyi performans almak için neler yapabilirim? BCLK gibi bir ayar varmış onu da açmak gerekiyormuş ama bulamadım. Bu arada neden Gear 1'de kullanıyorsunuz, Gear 2 daha iyi değil miydi?
cacacacac.png

asdadas.png

i5 11400
SE 224 XT
Asrock B560M Pro4 ac
HyperX Fury RGB 2x8GB 3200MHz CL16
ASUS ROG STRIX OC 1650 Super
Samsung 970 Evo Plus 1TB
Kingston A2000 250GB
Sharkoon Gold Zero 650W 80+
Dark Spirit Kasa

Son düzenleme:
@Jukac B560'larda BCLK ayarı yapamazsınız. 65W olarak kullanmadığınız sürece Gear 2 kullanmak dezavantaj yaratır. İşlemci tabanlı bir oyunda kendiniz de deneyerek görebilirsiniz. Bellek kontrolcüsünün hızı yarıya düştüğünden mantıken performans olarak ters bir etkisi olur zaten.

@Jukac B560'larda BCLK ayarı yapamazsınız. 65W olarak kullanmadığınız sürece Gear 2 kullanmak dezavantaj yaratır. İşlemci tabanlı bir oyunda kendiniz de deneyerek görebilirsiniz. Bellek kontrolcüsünün hızı yarıya düştüğünden mantıken performans olarak ters bir etkisi olur zaten.
Tamamdır, Gear 1'e alıyorum. Sizce anakartım yeterli mi 11400 için? Ve sizin de güç sınırınız maksimum 125W mı oluyor? Son olarak yapacağımız başka bir ayar bulunuyor mu?

@Jukac PL2 250W'a, PL1 125W'a ayarlı. ASUS otomatik ayarlamış. Benchmarklarda 117W'ı geçtiğini görmedim, frekansı da sabitti. O sebepten 125W yeterli. Anakartınız da 11400 için yeterli. Ekstra ayar yapmadım açıkçası, undervoltu zevk için yaptım denilebilir. Cinebench'te maksimum 63 derece gördü, kesinlikle gerekli değil.

@Jukac PL2 250W'a, PL1 125W'a ayarlı. ASUS otomatik ayarlamış. Benchmarklarda 117W'ı geçtiğini görmedim, frekansı da sabitti. O sebepten 125W yeterli. Anakartınız da 11400 için yeterli. Ekstra ayar yapmadım açıkçası, undervoltu zevk için yaptım denilebilir. Cinebench'te maksimum 63 derece gördü, kesinlikle gerekli değil.
Hocam bir de ben RAM'i Gear2'de 3466-17'ye OC'ladım. Ancak Gear1'de 3200-16 oluyor maksimum. Dolayısıyla hangisi daha fazla FPS verir?
3466 CL17 Gear2
3200 CL16 Gear1

11400F için ne yazılması gerekiyorsa yazılmış. Bende H510 3200 MHz RAM var. Tek çekirdek 1378 çok çekirdek 9430 veriyor. Power limit kapalı. H510 limitlerine takılıyorum sanırım.

Geri
Yukarı