İntel i5 3570k ve AMD FX 6100 fark ?

bluemartini

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Biri 6, biri 4 çekirdek olmasına rağmen i5' i tercih ediyorlar. Neden ?

Ayrıca FX 8350' den bile pahalı i5.

Son düzenleyen: Moderatör:
İntel bütçesi iyi olan kullanıcılar için vazgeçilmezdir. Technopat tabirine göre AMD Fiyat Performans ürünüdür. ( Bu doğru tasvir ). Konuya göre bakacak olursak i5 3570K AMD FX 6100 işlemcisine göre Turbo Boost, Hyper Threading, v.b. çok önemli özellikleri olduğu için FX 6100'ü geride bırakıyor. Hız aşırtma konusundada İ5 bir adım önde.

AMD FX-6100 vs Intel Core i5-3570K

E peki MB bir işe yaramıyor mu? 2X fark var, hatta biraz daha fazla.

- - - Güncellendi - - -

İntel' e o kadar para verip 65 FPS oynamak yerine AMD alır 60 FPS oynamak daha mantıklı.

İşlemcinin mimarisi önemlidir. NM boyutu önemlidir. Çarpan kiliti öznitelikleri daha az güç tüketmesi vb. Önbellek yani MB ekran kartındaki Ram kapasitesi gibi önemsiz diyebiliriz.

Intel neden önermiyoruz ? Çünkü pahalı. Yani performansı veriyor mu ? Delicesine veriyor ancak gereksiz bir şekilde hem kendisi, hem de anakartları pahalı.

AMD alırsınız, ASUS M5A97 R2.0 alırsınız. Artan para ile ekran kartınızı yükseltirsiniz. Daha iyi performans alırsınız. Bu kadar basit.

İntel bütçesi iyi olan kullanıcılar için vazgeçilmezdir. Technopat tabirine göre AMD Fiyat Performans ürünüdür. ( Bu doğru tasvir ). Konuya göre bakacak olursak i5 3570K AMD FX 6100 işlemcisine göre Turbo Boost, Hyper Threading, v.b. çok önemli özellikleri olduğu için FX 6100'ü geride bırakıyor. Hız aşırtma konusundada İ5 bir adım önde.

AMD FX-6100 vs Intel Core i5-3570K

Turbo Boost ve Hyper Threading'in neresi önemli anlayabilmiş değilim. Intel'in mimarisi iyi o kadar. Zaten AMD'nin bence tek sorunu bu. AMD'de Turbo Core adında Turbo Boost gibi özellik var. Hyper Threading zaten oyunlarda işe yarıyor mu ? Hayır. Ayrıca HT, sadece i7'de var.

Intel neden önermiyoruz ? Çünkü pahalı. Yani performansı veriyor mu ? Delicesine veriyor ancak gereksiz bir şekilde hem kendisi, hem de anakartları pahalı.

AMD alırsınız, ASUS M5A97 R2.0 alırsınız. Artan para ile ekran kartınızı yükseltirsiniz. Daha iyi performans alırsınız. Bu kadar basit.

Turbo Boost ve Hyper Threading'in neresi önemli anlayabilmiş değilim. Intel'in mimarisi iyi o kadar. Zaten AMD'nin bence tek sorunu bu. AMD'de Turbo Core adında Turbo Boost gibi özellik var. Hyper Threading zaten oyunlarda işe yarıyor mu ? Hayır. Ayrıca HT, sadece i7'de var.

Düzeltiyorum Spedstep teknolojisini belirtecektim. Doğru HT sadece İ7 ve rahmetli P4'lerde vardı :)

Recep abi işlemlerin oyunlara ne kadar etki ettiği konusunda bir video yapmalısınız. i5 3570k FX 6100'den daha iyi ama oyunlarda fark göremezsin. Bunu hep söylüyoruz ama tek tek söylenmiyor bir video lazım.

Recep abi işlemlerin oyunlara ne kadar etki ettiği konusunda bir video yapmalısınız. i5 3570k FX 6100'den daha iyi ama oyunlarda fark göremezsin. Bunu hep söylüyoruz ama tek tek söylenmiyor bir video lazım.

Süper ötesi bir fikir. Bu işe de bir el atın Recep abi. İntel ve AMD arasındaki farkı oyunlarda gösterin video inlemesi ile herkes rahatlasın, bizde rahatlayalım.

Bir ara M5A97 EVO R2.0 ve 6100 için para biriktiriyordum, ama üniversiteye gidince büyük bir ihtimal laptop alabileceğimi düşündüğüm için vazgeçmiştim. Fakat forumda gezerken mevres arkadaşımız GTA V hakkında birşeyler yazdığını görünce alma isteğim yeniden kabardı.:D

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı