Çözüldü Intel i5-4200M 90 dereceyi geçiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

terzarima

Hectopat
Makaleler
10
Ekran Alıntısı.PNG

Merhaba,
4. nesil mobil i5 işlemciye sahip bir laptopum var. Gerek HWMonitor üzerinden izlediğimde gerekse bilgisayara dokunduğumda çok sıcak olduğunu görüyorum. Bu da performansı olumsuz etkiliyor. İşlemciyi soğutmak için anlaşılan mevcut fan yetersiz kalıyor ve ekstra soğutucu almayı düşünüyorum.

Bilgisayar yaklaşık 10 senelik olduğundan fazla bir yatırım yapmayı da düşünmüyorum, birkaç sene daha idare etmesi benim için yeterli. Vakumlu soğutucular cazip görünüyor, önerir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hiç ellenmemiş cihazsa önce fanı temizleyip termal macunu yenile. Hala aynı sorun devam ediyorsa bil ki bakır borular işlevini yitirmiştir. Bulabiliyosan sağlamını al tak yoksa ilave soğutucu bir halta yaramaz laptobun alt kapağını söksen de serinlemez. Bakır boru işlevini yitirdi mi iş bitti. Bende de bu şekil bir laptop var yeni veya ikinci el soğutucusu yok güç ayarlarından işlemci gücünü yüzde 50 kıstım anca öyle çalışıyor yoksa aşırı ısıdan kendini kapatıyor.
Dizüstü bilgisayarınızın içini açıp temizlemeyi denediniz mi? Vakumlu fan, dizüstü bilgisayarınızın fanını dönmesi gerekenden hızlı döndürüp zarar verebilir.
O işlerden hiç anlamıyorum, laptobun içini açmak da masaüstü kadar kolay değil diye biliyorum. En iyisi bir bilgisayar servisine bakım yaptırmak olacak sanırım.

Hiç ellenmemiş cihazsa önce fanı temizleyip termal macunu yenile. Hala aynı sorun devam ediyorsa bil ki bakır borular işlevini yitirmiştir. Bulabiliyosan sağlamını al tak yoksa ilave soğutucu bir halta yaramaz laptobun alt kapağını söksen de serinlemez. Bakır boru işlevini yitirdi mi iş bitti. Bende de bu şekil bir laptop var yeni veya ikinci el soğutucusu yok güç ayarlarından işlemci gücünü yüzde 50 kıstım anca öyle çalışıyor yoksa aşırı ısıdan kendini kapatıyor.

Çözüm
Muhtemelen hiç dokunulmamış hocam. Teknik servise verdim, içini fanını temizleyip termal macunu yenilemelerini söyledim. Benim bilgisayarda kapanma sorunu yoktu şükür, sadece anladığım kadarıyla işlemci frekansını düşürüyordu, ısınınca bir performans düşüşü oluyordu çünkü. Ama yine de günlük temel işleri yerine getirebiliyordu. Yaz aylarında özellikle sıcaklığı daha da arttı, ben de sistem zarar görmesin diye bir tedbir alma ihtiyacı hissettim.

Düzenleme: Servisten sonra artık max 70 derece civarına çıkıyor, yaklaşık 20 derece fark etmiş termal macun ve temizlik.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı