Intel i5 6402P RX 470 GTA 5 Yüksek Ayarlarda Darboğaz

Semih_KARTAL

Hectopat
Yer
Artvin
Daha fazla  
Araba ve insanların bol olduğu yerlerde darboğaz yaşanıyor. Issız dağlarda çayırlarda ise GPU %100. Darboğaz yaşanmaması için ne yapmalıyım? 60 FPS'de oynamak istiyorum.

Sistem özelliklerim:
  • Windows 10 PRO 64 Bit
  • Intel i5 6402P
  • RX 470 Nitro 4 GB
  • 8 GB RAM
  • SSD yok
Darboğaz yaşanan resimler MSAA kapalı olan.
Darboğaz yaşanmayan resimler MSAA açık olan.
Ekran kartına yük bindirdikçe darboğaz yaşanmıyor. Lakin bu seferde 60 FPS olmuyor. :)
Adsız (1440 x 810).jpg

Adsız1 (1440 x 810).jpg

Adsız2 (1440 x 810).jpg

Adsız3 (1440 x 810).jpg

Adsız4 (1440 x 810).jpg

asdasd (1440 x 810).jpg

asdasd1 (1440 x 810).jpg

asdasd2 (1440 x 810).jpg

asdasd3 (1440 x 810).jpg

asdasd4 (1440 x 810).jpg

Darboğaz göremiyorum. O işlemci ile RX 470'e darboğaz olamaz zaten.

Bu arada darboğaz CPU kullanımı %100 olmadığı sürece gerçekleşemez. GPU kullanımının düşük olmasının sebebi oyun ve ayarlar ile ilgili. Örneğin İ7 4790k GTX 1070 ile darboğaz olmuyor. Fakat GTA 5'de GPU kullanımı yine düşük aynı sendeki gibi. Bu darboğaz değildir. Ayarlarda ve oyunda olan bir sıkıntıdır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Videolarda görüldüğü gibi GPU kullanımı çoğu yerde düşük, ama bu darboğaz olduğu anlamına gelmez.

Bu videoda görüldüğü üzere benim işlemcim ile darboğaz olmuyor. Ve işlemci i7'den güçsüz bir işlemci.

Bu arada darboğaz CPU kullanımı %100 olmadığı sürece gerçekleşemez. GPU kullanımının düşük olmasının sebebi oyun ve ayarlar ile ilgili. Örneğin İ7 4790k GTX 1070 ile darboğaz olmuyor. Fakat GTA 5'de GPU kullanımı yine düşük aynı sendeki gibi. Bu darboğaz değildir. Ayarlarda ve oyunda olan bir sıkıntıdır.

Videolarda görüldüğü gibi GPU kullanımı çoğu yerde düşük, ama bu darboğaz olduğu anlamına gelmez.

Bu videoda görüldüğü üzere benim işlemcim ile darboğaz olmuyor. Ve işlemci i7'den güçsüz bir işlemci.

Ayarları düşürünce CPU kullanımının artma sebebi nedir? Ben oyunu highda oynamak istesem darboğaz yaşayacağım değil mi? Grafikleri daha da yüksek tutmak zorunda kalıyorum bu durumda doğru mudur efenim?

Ayarları düşürünce CPU kullanımının artma sebebi nedir? Ben oyunu highda oynamak istesem darboğaz yaşayacağım değil mi? Grafikleri daha da yüksek tutmak zorunda kalıyorum bu durumda doğru mudur efenim?

Ekran kartına yük ne kadar çok binerse CPU kullanımı okadar çok azalır. Amacın çözünürlüğü, ayarları ve FPS'i yüksek tutman. O zaman hem darboğaz olmaz hem yüksek FPS alarak rahatça oynarsın.

Videodaki ayarları yapıp bir de öyle deneyin.

Ekran kartına yük ne kadar çok binerse CPU kullanımı okadar çok azalır. Amacın çözünürlüğü, ayarları ve FPS'i yüksek tutman. O zaman hem darboğaz olmaz hem yüksek FPS alarak rahatça oynarsın.

Hocam FPS'yi yüksek tutmaya çalışmak için ayarları kısmam lazım. Bu durumda CPU kullanımı artıyor. Az önce ayarları ultraya alıp tekrar denedim. Bazı yerlerde %100 CPU kullanımı gördüm. Genelde %90-95 arasındaydı. FPS ise 60-70. MSAA x2, reflection MSAA x8 yaptığımda ise CPU kullanımı %50-60'lara geriledi. Bu durumda hayli FPS düşüşü oldu tabi. En az 15 fps fark etti.:)

Bu durumda ne yapmam gerekiyor hocam:kararsız::kararsız::kararsız:

Sürücüleri falan kontrol ettiniz mi her şey tam mı? Ayrıca işletim sisteminde virüs falan olabilir.

Yeni format atıldı. Lisanslı Norton kurulu. Virüs yok.(y)

Hocam FPS'yi yüksek tutmaya çalışmak için ayarları kısmam lazım. Bu durumda CPU kullanımı artıyor. Az önce ayarları ultraya alıp tekrar denedim. Bazı yerlerde %100 CPU kullanımı gördüm. Genelde %90-95 arasındaydı. FPS ise 60-70. MSAA x2, reflection MSAA x8 yaptığımda ise CPU kullanımı %50-60'lara geriledi. Bu durumda hayli FPS düşüşü oldu tabi. En az 15 fps fark etti.:)

Bu durumda ne yapmam gerekiyor hocam:kararsız::kararsız::kararsız:

Yeni format atıldı. Lisanslı Norton kurulu. Virüs yok.(y)

Eğer darboğaz seni çok etkilemeyecekse 2x MSAA ile oyna. Ama eğer beni etkiler diyor isen 4x MSAA açabilirsin veya DSR ile 2k çözünürlükle oynayabilirsin.

Sürücüleri falan kontrol ettiniz mi her şey tam mı? Ayrıca işletim sisteminde virüs falan olabilir.

Zaten arkadaşda darboğaz olmuyor.

Zaten arkadaşda darboğaz olmuyor. O işlemci ile o ekran kartına olamaz zaten oyunda sıkıntı var.

Eğer darboğaz seni çok etkilemeyecekse 2x MSAA ile oyna. Ama eğer beni etkiler diyor isen 4x MSAA açabilirsin veya DSR ile 2k çözünürlükle oynayabilirsin.

Zaten arkadaşda darboğaz olmuyor.

Zaten arkadaşda darboğaz olmuyor. O işlemci ile o ekran kartına olamaz zaten oyunda sıkıntı var.

Hocam dikkatimi çeken bir şey var. Arabayla hızlı gidince CPU %100 olduğunu gördüm. Yavaş gidince ise %40 civarı. Bu konuda söyleyebileceğiniz bir şey var mı?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı