Intel i5 6500 bilgisayar yükseltme tavsiyesi

Şuanda 1060 3gb yeterli ama konu sahibi geleceğe dönük almak istiyor. bir şeyleri o yüzden fikrimi belirttim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcini i5 9400F alabilirsin OC edilemiyor ama gayet güzel işlemci base 2.9GHz Max 4.10 GHz.
Ekran kartını ise 1650 alabilirsin geriye ortamlama 300 400 TL kalıyor bu para ile de bir SSD alabilirsin.
Zaten zamanında i5 6500 aldığım için şuan işlemcimi değiştirmek zorundayım o yüzden i5 9400F almam.
3GB'lik bir ekran karti ileri de ise yaricagini dusunmuyorum ama sen haklisindir.
Ekran kartım 6GB'lik olan versiyon.
Bu sistemle güncel oyunları gayet rahat oynarsın.
Neden yükseltmeye gittin ki?
Escape From Tarkov gibi optimizesi dandik oyunlarda performans düşmesi olabiliyor. Ayriyetten çift ekranda yan ekranda video vs. bi şeyler açıp oyun oynarken de performans kaybı oluyor ve yeni çıkacak Cyberpunk 2077'nin gereksinimleri de yavaş yavaş yükseltmem gerektiğini düşünmeme sebep oldu.
Aslına bakarsan sistemin için 512GB Kingston SSD alırsan çok çok daha iyi yapmış olursun.
Mantıklı
1060 3GB bellekli bir kart.
1060 6GB versiyonuna sahibim.

Uzun süre sonra ekran kartı değişmek falan istiyorsan Ryzen öneririm. Malum i9 bile 8 çekirdek Intel tarafında... Ryzen 3700X ve X470 veya üst düzey B450 bir anakart da iş görür, illa X570'e gerek yok.
İ9 tamamen 8 çekirdek değil 18 e kadar çıkıyor modelden modele göre. Ama Ryzen konusunda haklısın.

İ9 tamamen 8 çekirdek değil, 18'e kadar çıkıyor modelden modele göre. Ama Ryzen konusunda haklısın.
Hayır 8 çekirdek. 8 çekirdek 16 thread. 18 nereden çıktı yahu? Threadler fiziksel olarak bulunmuyor, mantıksal. Bir thread gerçek bir çekirdeğin anca %30-40'ı kadar performans verir. Aynı şekilde Ryzen 3700X'de de 8 çekirdek 16 thread var.

İ9 tamamen 8 çekirdek değil 18 e kadar çıkıyor modelden modele göre. Ama Ryzen konusunda haklısın.
Bol keseden sallamaya ödül verilmiyor haberin olsun. Emin ve net olmadan yorum yapmak hoş değil.
Şuanda 1060 3gb yeterli ama konu sahibi geleceğe dönük almak istiyor. bir şeyleri o yüzden fikrimi belirttim.
Geleceğe dönük olsun diye önerdiğin kart ciddi şekilde GTX 1650 yani. GTX 1060 3G ya da 6G farketmeksizin 1650' den üstün bir kart. Sadece 1 GB Vram fazlalığım olsun diye kart değiştirilmez. Hatta mevcut olandan daha kötü performans veren bir kart önerirsen komik duruma düşersin.

Öncelikle arkadaşımızın yapması gereken anakart ve işlemci kombinasyonunu bozup, en az ikinci nesil 6/12 çekirdek sayısına sahip olan işlemci ile uyumlu anakart almasıdır. Ekran kartı hala iş görür vaziyette. Geçilecekse minimum alınması gereken GTX 1660Ti ve eşdeğer kartlar olmalı. Anakartını satmayıp 6. veya 7. Nesil İ7' de alınabilir fakat ikinci el piyasasında bu işlemcilerin fiyatlarının yüksek olması, Ryzen işlemcilere göre çekirdek sayısının dezavantajı ve güncel olmaması yüzünden önermiyorum.

Bol keseden sallamaya ödül verilmiyor haberin olsun. Emin ve net olmadan yorum yapmak hoş değil.

Geleceğe dönük olsun diye önerdiğin kart ciddi şekilde GTX 1650 yani. GTX 1060 3G ya da 6G farketmeksizin 1650' den üstün bir kart. Sadece 1 GB Vram fazlalığım olsun diye kart değiştirilmez. Hatta mevcut olandan daha kötü performans veren bir kart önerirsen komik duruma düşersin.

Öncelikle arkadaşımızın yapması gereken anakart ve işlemci kombinasyonunu bozup, en az ikinci nesil 6/12 çekirdek sayısına sahip olan işlemci ile uyumlu anakart almasıdır. Ekran kartı hala iş görür vaziyette. Geçilecekse minimum alınması gereken GTX 1660Ti ve eşdeğer kartlar olmalı. Anakartını satmayıp 6. veya 7. Nesil İ7' de alınabilir fakat ikinci el piyasasında bu işlemcilerin fiyatlarının yüksek olması, Ryzen işlemcilere göre çekirdek sayısının dezavantajı ve güncel olmaması yüzünden önermiyorum.
Sizce Ryzen 5 3600 4-5 sene sonra bu zamanın 2060-2070 veya AMD muadili ekran kartında darboğaz yapar mı? Ona göre işlemci almak istiyorum. Belki bütçemi biraz daha arttırıp R7 3700X için zorlayabilirim ama bu sefer de SSD, RAM yükseltmesi yapamayacağım.

3000 liralık bütçe ile şu anki fiyatlar çok zıt.
Ancak güncellemek istediğiniz parçaları önce elden çıkartır iseniz bence daha net olur. Belli anakart işlemci ve ekran kartı güncellenebilir. Ama benim tavsiyem düşük bütçe ile girip 1060 dan biraz fazla performans verecek kart almayın. Yükseltme olunca ciddi yükseltme olsun. İşlemci konusunda R53600 bence yeterli olur. Isınma problemi yaşayanlar var fakat bunun fiziksel olmadığını düşünüyorum yazılımsal olduğundan karşınıza çıkarsa kendiniz de optimize edebilirsiniz.
Çünkü bütün voltaj kontrolleri günümüzdeki iyi anakartlarda oldukça detaylı.
Fiziksel değil konusuna değindim çünkü mesela 4. Nesil i7 işlemcilerde yaşanan sorun fizikseldi yeni revizyon işlemci ile çözüldüm ama Ryzen işlemcilerin içindeki termal iletken en iyisinden.
Sizce Ryzen 5 3600 4-5 sene sonra bu zamanın 2060-2070 veya AMD muadili ekran kartında darboğaz yapar mı? Ona göre işlemci almak istiyorum. Belki bütçemi biraz daha arttırıp R7 3700X için zorlayabilirim ama bu sefer de SSD, RAM yükseltmesi yapamayacağım.

Bence işlemciyi şimdiden güçlü alıp ekran kartını sonradan tekrar güncelleme düşünmeyin. Her ikisini de şimdi denk olarak alın ileride lazım olacak işlem gücüne şimdiden para vermeyin. İleride yine ikisini denk olarak değiştirirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı