Intel i7 6700 vs Intel i7 6700k

ForquesT

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. Overclocklu model ile overclocksuz model arasında videolarda gördüğüm kadarıyla inanılmaz minimal farklar var. Dün bir arkadaşın tavsiyesi üzerine araştırmalara başlamıştım. Yani 3-5 fps fark var genel olarak. Şu videoda görebilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani 3-5 fps için 600-700 lira ekstra masrafa gerek var mı yoksa farkını ortaya koyduğu yerler var mı overclocklu modelin. Sıvı soğutmada ekstra bir güzel duruyor ama bunun yanında 3-5 fps haricinde bana bir getirisi yoksa 6700 seçeceğim. Çünkü ailem alacak ve onlara ne kadar az yük olursam o kadar iyi. Sıvı soğutma + iki işlemci arasındaki fark 600-700 lira sonuçta yabana atılacak bir rakam değil. Yorumlarınızı bekliyorum. Kolay gelsin.

Bence overclock hastası değil sen o kadar fark vermeye değmez

Ben 600-700lira fark görmüyorum?
farkfarkfak.png
Kastettiğin şey sıvı soğutma masrafıysa sıvı soğutmaya o kadar harcanmaz. Yerinde olsam geleceğe yönelik olarak i7 6700K alırdım, overclock etmesem bile minimumda alacağım performans 4.0Ghz olacak ve ileride 4.4Ghz / 4.5Ghz gibi bi değere overclock ederek işlemcimin ömrünü uzatırım.

Ben 600-700lira fark görmüyorum?
Eki Görüntüle 164163
Kastettiğin şey sıvı soğutma masrafıysa sıvı soğutmaya o kadar harcanmaz. Yerinde olsam geleceğe yönelik olarak i7 6700K alırdım, overclock etmesem bile minimumda alacağım performans 4.0Ghz olacak ve ileride 4.4Ghz / 4.5Ghz gibi bi değere overclock ederek işlemcimin ömrünü uzatırım.
6700k dan stok fan çıkmadığı için mecburen sıvı sogutma alması gerek en azından 400 TL fark var bence

Overclock edilmeyecekse BU tarz bi soğutucuda iş görecektir. Hatta bu soğutucuyla bile ucundan overclock edilebilir. Herşeyiyle +237TL ödemiş olur.
Haklı olabilirsin ama overclock yapmayacaksa dediğin gibi fazladan 237 TL vermeye değmez

İki durumda da oyunlarda fark fazla olmaz ama video düzenleme veya 3 boyutlu programlarla uğraşacaksan o zaman fark ortaya çıkar. Oyun amaçlı ise çok gerek yok hatta i7 yerine i5 alman bütçene daha uygun olur.

Overclocksuz işlemlerde hangi anakartı kullanmam gerekli ki? z170a m7 düşünüyordum ama yanlış bir tercih mi?

Msi B150 gaming m3 seçmeni öneririm i7 6700 için abartıya kaçmadan ideal. Yani senin hesabına göre anakartı da devreye sokunca yaklaşık 800 900 belki daha fazla fark ortaya çıkıyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı