Intel i7 6700K 4.5 GHz 1.500 Voltaj Sorunu

zed43

Hectopat
Daha fazla  
Asus Maximus VIII Ranger anakart kullanıyorum. 6700K işlemci ile Prime95 testinde 4.5 GHz'de auto voltaj ile stabil çalışıyor. İşlemcinin voltaj değerlerine baktığımda 1.500'e kadar çıktığını gözlemliyorum. Voltaj gereğinden fazla yükseliyor gibi, aynı oranda ısı da bir hayli yüksek seyrediyor. Bu arada elle BIOS'tan voltaj vermedim her şey auto. Fakat elle 1.280 değerinde voltaj verdiğimde Prime95 testinde 30 saniye sonra Windows hata veriyor. Sizce sorun ne olabilir? Ayrıca voltajın 1.50'ye kadar yükselmesi normal midir? Saygılar.

Ne kadar yüksek hızlara çıkarsan o kadar arttırman gerekir voltajı, aynı araba gibi düşün ne kadar gaza basarsan o kadar benzin harcarsın, her işlemci farklıdır dolayısıyla o voltaj değeri uygun görülmüş, sen yinede kendin voltaj vererek testlere başla 1.400'den başlayabilirsin.

İşlemci frekansı arttıkça doğal olarak voltaj yükselecektir. Bunda hemfikiriz hocam. Asıl mesele anakartın işlemciye gereğinden fazla voltaj vermesi bu da haliyle yüksek ısılara sebebiyet veriyor. Voltaj değerleri prime95 ve benzeri testlerde 1.500 değerinin üzerine çıkabiliyor. Normalde 4.5 ghz için fazlaca yüksek değerler değil mi? anakartta bir sıkıntı olabilir mi?

Teşekkür ederim. Bu arada asusun al suite programıyla elle core voltajı 1.30'a ayarladım. Prime95 testinde 30 dakikalık süre içerisinde voltaj 1.325 ila 1.380 arası gidip geliyor. İşlemci ısısı da max. 65 derece. Galiba gerekli voltajı buldum.

Tavsiyem BIOS üzerinden değiştirmenizdir çünkü windows üstünden yapılan ayarlar bazen geçersiz kalabiliyor.

Bios üzerinden denedim. Voltajı manuel ayarlarda 1.35'e sabitledim fakat bu seferde voltaj sürekli sabit kalıyor. Yani frekans düşse bile voltaj sabit. Adaptive voltaj yapmak gerekiyor. Bu sefer de voltaj aşırı yükseliyor. 1.35 sınırını fazlasıyla aşıyor. Beraberinde de yüksek sıcaklık getiriyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı