İntel ile AMD Arasındaki Fark

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

VoDoo

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Bu soru hakkında bir çok konu açıldığını biliyorum ancak aklımdaki soru işaretleri hiç bitmiyor.

Mesela diyolar paran çoksa İntel sistem topla, yoksa amd sistem topla.
Mesela 3.5 ghz hızdaki İntel 4.0 ghz hızda 8 çekirdekli AMD işlemciden pahalı.

Bunun gibi daha birçok soru var aralarında ne fark var?

Cevaplarınızı bekliyorum...

Son düzenleyen: Moderatör:
İntel'in teknolojisi onun daha kaliteli ve dolasıyla daha performanslı üretim yapmasını sağlıyor. İntel'de Hyper-Threading teknoloji var ve 4 çekirdek i7 işlemci 8 çekirdek gibi çalışabiliyor. Ghz yarışı biteli çok oldu.

İntel 22nm tekolojisini, AMD ise 32nm teknolojisini kullanıyor. Bu yüzden intel'in içinde 200Milyon daha fazla transistör bulunuyor dolayısıyla daha performanslı ve bu nedenle intel'in 1 çekirdeği, AMD'nin 2 çekirdeğine denk geliyor sayılır. Yani 4 çekirdekli İntel işlemci 8 çekirdekli AMD'den biraz daha performanslı. i7 ise FX 9370 gibi AMD işlemcilerden biraz daha iyi.

Intel tek çekirdek performansında AMD'nin işlemcilerinden çok daha yüksek değerde performans veriyor.

Kıyaslama yapacak bir şey yok. Oyun için en önemli donanım ekran kartı olduğundan ve AMD CPU'lar ucuz olduğundan AMD önerilir. Örneğin FX-6 ve GTX 770 almak i5 4670k ve GTX 760 almaktan daha performanslıdır. İkisi de yakın fiyatlara denk gelir bu örnek kombinasyonların. Ama yüksek bütçeye sahip iseniz GTX 780 ve i5 4670k alınması önerilir. Yani bütçeye göre en ideal sistem için böyle bir şey yapılır.

Temel verilere de çok takılmamak gerekir, önemli olan mimari ve gerçek performanstır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı