Çözüldü Intel isimlendirmeleri nasıl?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Konatus

Kilopat
Yer
Tatooine
Daha fazla  
Arkadaşlar İntel'in işlemci nesillerinin "Skylake, Kaby Lake" gibi adlara sahip olduğunu biliyoruz. İntel Core I ailesinin işlemci nesil adlarını 1. nesilden itibaren günümüze kadar yazabilecek olan var mı? Hem kendim merak ediyorum hem de merak eden arkadaşlara faydalı olacağına inanıyorum.

Ben hatırladıklarımı yazıyorum:

4. Nesil Haswell
5. Nesil Broadwell
6. Nesil Sky Lake
7. Nesil Kaby Lake

Çözüm
1. Nesilde bir kaç farklı kod ismi vardı bunlar: Lynnfield, Clarkdale ve Arrandale.
2. Nesilde Sandy Bridge.
3. Nesilde İvy Bridge.
4. Nesil Haswell (ki bence en iyi gerçek anlamda geçiş yaşanan nesillerden biriydi.),
5. nesil Broadwell.
6. Nesil Skylake.
7. Nesik Kaby Lake.
8. Nesil Coffee Lake.
9. Nesil de bildiğim kadarı ile Coffee Lake olarak devam etti.
10. Nesil Comet Lake.
11. Nesil Rocket Lake.
12. Nesik Alder Lake.
1. Nesilde bir kaç farklı kod ismi vardı bunlar: Lynnfield, Clarkdale ve Arrandale.
2. Nesilde Sandy Bridge.
3. Nesilde İvy Bridge.
4. Nesil Haswell (ki bence en iyi gerçek anlamda geçiş yaşanan nesillerden biriydi.),
5. nesil Broadwell.
6. Nesil Skylake.
7. Nesik Kaby Lake.
8. Nesil Coffee Lake.
10. Nesil Comet Lake.
11. Nesil Rocket Lake.
12. Nesik Alder Lake.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
1. nesilde bir kaç farklı kod ismi vardı bunlar: Lynnfield, Clarkdale ve Arrandale.
2. Nesilde Sandy Bridge,
3. Nesilde İvy Bridge,
5. nesil Broadwell,
6. Nesil Skylake,
7. Nesik Kaby Lake,
8. Nesil Coffee Lake
10. Nesil Comet Lake
11. Nesil Rocket Lake
12. Nesik Alder Lake
Ellerinize sağlık hocam. Yazdığınız parantezle ilgili bende şunu belirtmek istiyorum. Döneme göre gördüğüm en iyi işlemci ailesi olabilir. O dönem çok büyük ses getirmişti ki bende Technopat youtube kanalıyla o zaman tanışmıştım. 22nm olması AMD'ye çok büyük bir fark attırmıştı ısı ve TDP değerleri anlamında. Onunla beraber çok performanslı işlemcilerdi. Hala sosyalde takılırken kullanan ve K ibareli işlemcilerle biraz hız aşırtma yapıp hala güncel ekran kartlarını az bir darboğaz ile kullanan bireyler görüyorum. Benim gözümde İntel'in en iyi işlemcisidir.

Ellerinize sağlık hocam. Yazdığınız parantezle ilgili bende şunu belirtmek istiyorum. Döneme göre gördüğüm en iyi işlemci ailesi olabilir. O dönem çok büyük ses getirmişti ki bende Technopat youtube kanalıyla o zaman tanışmıştım. 22nm olması AMD'ye çok büyük bir fark attırmıştı ısı ve TDP değerleri anlamında. Onunla beraber çok performanslı işlemcilerdi. Hala sosyalde takılırken kullanan ve K ibareli işlemcilerle biraz hız aşırtma yapıp hala güncel ekran kartlarını az bir darboğaz ile kullanan bireyler görüyorum. Benim gözümde İntel'in en iyi işlemcisidir.
Bu arada aklınızda bulunsun İntel'in kendi sistesinde kod adları yazar. Merak ettiğiniz işlemciyi (sallıyorum i7 7700k) intel'in sitesinde aratırsanız kod adı çıkar. Bazı nesillerde önceki kod adına sahip işlemciler olabiliyor. O durumlarda işe yarar. Örneğimizden gidecek olursak i7 7700k'nın sayfasına girerseniz en üstün bir altında "kod adı" kısmı var :)

Bu arada aklınızda bulunsun İntel'in kendi sistesinde kod adları yazar. Merak ettiğiniz işlemciyi (sallıyorum i7 7700k) intel'in sitesinde aratırsanız kod adı çıkar. Bazı nesillerde önceki kod adına sahip işlemciler olabiliyor. O durumlarda işe yarar. Örneğimizden gidecek olursak i7 7700k'nın sayfasına girerseniz en üstün bir altında "kod adı" kısmı var :)
Bunu bilmiyordum hocam göstermeniz hoş oldu teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı