Intel Nasıl Batmıyor?

Olur mu öyle şey oyuncular var, 0.1 FPS fazla alıyorlar diye Intel sevdası var neden batsın. Geçen gün arkadaşım 10k civarında kasa önerisi istedi ama Intel olacak dedi. Kafamı yana çevirdim, neyse dedim. Alın bakalım 10400F'leri 3-4 yıl sonra bakalım nasıl yükseltecekler?

Büyük firmaların zaman zaman saçmaları olur fakat bu bir problem değil diyeceğimde "Intel eski nesilinden daha kötü işlemci çıkarmışım ne deyim :D". AMD zamlıyor o kötü olmaya başladı.

10400F neden yükseltmek isteyelim? Zaten o yıllara kadar görevini yerine getirmiş ve piyasadan yavaş yavaş kalkmaya başlamış olacaktır ama günümüzde hala Intel'in 4. ve 5. nesilleri iş yaparken 10. nesil işlemciler rahatlıkla 4-5 sene sonrada iş yapacaktır. Ek olarak aynı durum AMD içinde geçerli. Oyun oynanacaksa iş ekran kartında bitiyor zaten.

10400F neden yükseltmek isteyelim? Zaten o yıllara kadar görevini yerine getirmiş ve piyasadan yavaş yavaş kalkmaya başlamış olacaktır ama günümüzda hala Intel'in 4. ve 5. nesilleri iş yaparken 10. nesil işlemciler rahatlıkla 4-5 sene sonrada iş yapacaktır. Ek olarak aynı durum AMD içinde geçerli. Oyun oynanacaksa iş ekran kartında bitiyor zaten.
Aynen öyle hala 2.nesil i7 işlemcilere RTX ekran kartı takıp gayet iyi performans alan insanlar var. Eğer oyunsa asıl iş ekran kartında bitiyor.

Aynen öyle hala 2.nesil i7 işlemcilere RTX ekran kartı takıp gayet iyi performans alan insanlar var. Eğer oyunsa asıl iş ekran kartında bitiyor.

i5 10400F 1080P'de RTX 2070S - 2K'da 2080S kadar çalıştırabilecek bir işlemci. 4K'da 2080 Ti bile zorlar. Uzun vadeye bakıldığında en kötü senaryoda 3 sene gideri var o zamanda parasının hakkını fazlasıyla çıkartır zaten. Ben şahsen bu işlemciye en fazla Z490 anakart eklemesiyle 2060S kalibresinde bir kart takmayı düşünüyorum ve o da rahat 1440P ile 1080P arası ultra 5 sene her oyunu açar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı