İntel işlemci bellek türü önemli mi?

matadorix

Kilopat
Yer
ÇORUM
Daha fazla  
Meslek
muhasebe
Merhaba arkadaşlar.Yardımınıza ihtiyacım var.
İntel işlemci almayı düşünüyorum. Bellek türü 1333 ve 1333/1600 olan işlemciler var.
Bellek türü ne işe yarar? Hangi bileşenleri ne yönde etkiler? Önemli mi yoksa kafaya takacak bir şey değil mi?

Aynen düşündüğüm şeyi soruyorsunuz. Bakın şimdi mesela i5 işlemci 4690 yazıyor yanındada 4 ile başladığı için en yeni nesil. Bu da işlemcinin ne kadar yeni olduğunu gösteriyor.

Asus grhphon z87 anakartım var temel bu olacak.
işlemciyi Pentium G3258 düşünüyorum ama 1333Mhz kafamı karıştırdı.
Yoksa 1600Mhz olan bir işlemci mi almalıyım?

@matadorix Bu 1333/1600Mhz diye gösterdiği işlemcinin bu aralıktaki bellekler ile stabil şekilde çalışacağını gösteriyor. Üstündeki bellekler ile de çalışır fakat stabil olup olmayacağının garantisi yoktur.

Aynen düşündüğüm şeyi soruyorsunuz. Bakın şimdi mesela i5 işlemci 4690 yazıyor yanındada 4 ile başladığı için en yeni nesil. Bu da işlemcinin ne kadar yeni olduğunu gösteriyor.
Hayır sorunum o değil. anakartım 4.nesil işlemciyi destekliyor zaten. 1150 soket. işlemci frekansı RAM frekansını etkiler mi?

Tabi ki etkiler sonuç itibari ile her şey işlemciye uyum sağlamak zorunda. Biz G3258'in yanına 1600 Mhz tavsiye ediyoruz. Yani bir sorun olmaz gönül rahatlığı ile kullanabilirsin. İstersen 1333Mhz tak istersen 1600Mhz ;)

Hayır sorunum o değil. anakartım 4.nesil işlemciyi destekliyor zaten. 1150 soket. işlemci frekansı RAM frekansını etkiler mi?
Örnek vereyim benim işlemcim i7 4790K uyum olarak 1333/1600 Mhz desteği var ben 2400 Mhz bellek taktım. BIOS'a girdiğimizde karşımıza 1600 Mhz veya 1333Mhz bellek olduğu görünüyor. O.C yapmadığımız sürece 2400 Mhz le çalışmaz çünkü işlemci ona müsaade ediyor. O.C Genie'yi açtığımda o RAM'ler 2400 Mhz ile çalışmaya başlıyo.

Sen G3258 alacaksan eğer 1333Mhz hızındaki bir bellek almalısın eğer i5 4. nesil bir işlemci alırsan 1600 Mhz de alabilirsin 1333 Mhz de alabilirsin. Fakat G3258 alırsan 1333Mhz alman gerek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı