İşlemci macunu önemli mi?

GökhanÖzev

Hectopat
Arkadaşlar bilgisayarımı alalı yaklaşık 2 ay oldu, işlemcinin termal macununa hiç bakmadım. Sizce ne zaman biter ve bu macun önemli mi? Ne işe yarar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macun değişimini en az 1 yıl ila 6 ayda değiştirmeniz yararınıza olur. Sürülen parça (ekran kartı veya işlemci) ile soğutucu arasında ısıyı dağıtan bir macundur. Yani soğutucunuz ve işlemciniz-ekran kartınız arasında ısıyı dağıtır. Ekran kartlarında sürülen macunu teknik servise değiştirtin, nedeni ise ekran kartları sökülürken garanti etiketli vida olacaktır.

Termal macun değişimini en az 1 yıl ila 6 ayda değiştirmeniz yararınıza olur. Sürülen parça (ekran kartı veya işlemci) ile soğutucu arasında ısıyı dağıtan bir macundur. Yani soğutucunuz ve işlemciniz-ekran kartınız arasında ısıyı dağıtır. Ekran kartlarında sürülen macunu teknik servise değiştirtin, nedeni ise ekran kartları sökülürken garanti etiketli vida olacaktır.
eski bilgisayarımın soğutucusunu defalarca söktüm, termal macun yok gibi birşey. elimde olmadığı için macun sürmedim ama sıcaklık 55 dereceyi geçmiyor. bir sıkıntı olur mu sizce?

Arkadaşlar bilgisayarımı alalı yaklaşık 2 ay oldu, işlemcinin termal macununa hiç bakmadım. Sizce ne zaman biter ve bu macun önemli mi? Ne işe yarar?
2 ay daha kısa bir süre. Ben 3 yıl kullandım bir macunu. Yani 6-7 ayda bir değiştirsen yeterli olur bence. Veya performansta sorun yaşarsan ve işlemci sıcaklığın normalinden fazlaysa değiştirebilirsin.-.

@EJDERİYA AVCISI zaten ince ama bir o kadarda tüm alana dağılmalı. İnce olmaz ise işlemci ile arasında olan dağıtım başarılı olmayacaktır.
ince veya kalın değil, hiç yok. kenarlarda biraz kalıntıları var. sıcaklık çok artmadığı sürece bir sorun olmaz diye düşünüyorum sizce ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı