Intel İşlemci Harf ve Rakamları Ne Anlama Geliyor?

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
intel-islemci-modelleri-ve-anlamlari-ana-gorsel.jpg

Yeni bir işlemciye ihtiyacınız var, ancak bazı modellerin harf ve sayı tanımları ile ilgili kafanız mı karıştı? Bu yazımızda Intel işlemcilerin harf ve sayı anlamlarına yakından bakacağız. Yeni bir oyuncu bilgisayarı toplamayı hedefliyor iseniz işlemci en önemli parçaların başında geliyor. Yanlış seçim yapmamak, -performanstan ödün vermemek için- harflere, modellere ve bunların anlamlarına yakından bakmanızda fayda […]

Devamı: Intel İşlemci Harf ve Rakamları Ne Anlama Geliyor?
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Mobil işlemcilerde HQ eki ne anlama geliyor onu da yazsaydınız keşke. Güzel rehber.
H ibaresi yüksek performans, Q ise 4 çekirdekli anlamına geliyor.

Liste şeklinde ben gözüme çarpanları sıralayayım. Bu arada bu kendi fikrimdir, su götürmez gerçek olduğunu iddia etmiyorum.

Yeni bir oyuncu bilgisayarı toplamayı hedefliyor iseniz işlemci en önemli parçaların başında geliyor. Yanlış seçim yapmamak, -performanstan ödün vermemek için- harflere, modellere ve bunların anlamlarına yakından bakmanızda fayda var. CPU’nun performansını ölçmek, GPU’lar kadar basit değil. Sayıların ve farklı tanımların tümü oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle bu makalede ihtiyacınıza en uygun modeli bulmanız amaçlanmıştır. Hazırsanız başlayalım.
Konuya böyle bir giriş yapılmış, bilgisayarlarla fazla alakası olmayan kişiler bu girişi okuyunca direkt olarak bu konuya göre seçim yapacaklardır ve mevcut piyasada ne kadar kötü bir seçim olacağı da ortada (bütçe ve model özelinde istisnalar mevcut). Yani madem böyle bir giriş paragrafı olacaktı, neden AMD'ye yer verilmedi? Ya da madem sadece Intel anlatılacaktı, neden böyle çok genel bir paragrafla sanki oyuncu bilgisayarı için tek seçim Intel'miş gibi yapılmış?
Bu nedenle bu makalede ihtiyacınıza en uygun modeli bulmanız amaçlanmıştır. Hazırsanız başlayalım.
Özellikle bu son kısımda kullanılan ifadede ya açık bir hata var ya da Intel iyi sponsor olmuş. Ben şahsen böyle bir cümle kullanacak olsaydım tüm işlemcileri açıklayıp sonrasında da iki markanın serileri arasındaki performans farklarına da değinirdim çünkü bu cümlenin yeri Intel rehberi değil, genel CPU rehberi olmalı.
Intel işlemciler de Intel tarafından üretildiğinden (garip gelebilir ama AMD işlemcileri üçüncü parti fabrikalar üretiyor), üretici ve sahip Intel’dir.
Burası neden koyulmuş anlamadım ama biraz farklı bir bakış açısından bakarsan Intel'in kendi üretip AMD'nin kendi üretmemesi üstünden bir şeyler ima edilmiş gibi.
  • Xeon: Eşsiz çekirdek ve iş parçacığı sayılarına sahip piyasadaki en güçlü CPU’lardan bazıları olan Xeon’lar, ağır hizmet tipi iş istasyonları ve sunucular için tasarlanmıştır.
Eşsiz çekirdek ve iş parçacığı sayısıymış. 🤣
Bu yazılırken Epyc ve Threadripper'lar tamamen unutulmuş galiba.
Neden eşsiz de yüksek değil? 28 çekirdek mi eşsiz? Hani bana 3990X? :D
  • Celeron: Kısıtlı bir bütçeye sahip ve giriş seviyesi işlemci arayanlar için tercih edilebilecek işlemcilerdir.
Burada tercih edilebilecek kısmı yanlış olmuş bence, en basitinden 3000G bile Celeron'ların hepsini toplar, katlar ve cebine koyar. Yine buradan hareketle mesela neden Xeon, Pentium ve Atom'da yokken Celeron ve Core'da tercih edilebilir ifadeleri var? (Bence hiçbirinde olmamalı)
Bununla birlikte, işlemcileri birkaç nesil boyunca karşılaştırıyorsanız, bu rakamlar bir şey ifade etmeyebilir; çünkü en yeni ve en ucuz i3 modeli, birkaç yıl önce sınıfının en iyisi olan i7 modelinden daha güçlü olarak karşımıza çıkacaktır. Bu da Intel işlemcilerde harf ve sayıların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor.
Mükemmel bir kendisiyle çelişme var :D. Son cümle sanki Intel ismi orada da olsun diye zorlanmış.

Genel olarak şu anlık diyebileceklerim bunlar. Yanlış da olabilirim, fazla abartıyor da olabilirim. Ancak bence durum böyle, genel bir giriş yapılırken sadece Intel'e yer verilmiş, içindeki cümleler de sanki rehber hazırlayandan değil de şirket açıklamasından çıkmış.
Ek: Bu arada bu mesaj tam olarak 6800. mesajımmış 🥳

Liste şeklinde ben gözüme çarpanları sıralayayım. Bu arada bu kendi fikrimdir, su götürmez gerçek olduğunu iddia etmiyorum.

Konuya böyle bir giriş yapılmış, bilgisayarlarla fazla alakası olmayan kişiler bu girişi okuyunca direkt olarak bu konuya göre seçim yapacaklardır ve mevcut piyasada ne kadar kötü bir seçim olacağı da ortada (bütçe ve model özelinde istisnalar mevcut). Yani madem böyle bir giriş paragrafı olacaktı, neden AMD'ye yer verilmedi? Ya da madem sadece Intel anlatılacaktı, neden böyle çok genel bir paragrafla sanki oyuncu bilgisayarı için tek seçim Intel'miş gibi yapılmış?

Özellikle bu son kısımda kullanılan ifadede ya açık bir hata var ya da Intel iyi sponsor olmuş. Ben şahsen böyle bir cümle kullanacak olsaydım tüm işlemcileri açıklayıp sonrasında da iki markanın serileri arasındaki performans farklarına da değinirdim çünkü bu cümlenin yeri Intel rehberi değil, genel CPU rehberi olmalı.

Burası neden koyulmuş anlamadım ama biraz farklı bir bakış açısından bakarsan Intel'in kendi üretip AMD'nin kendi üretmemesi üstünden bir şeyler ima edilmiş gibi.

Eşsiz çekirdek ve iş parçacığı sayısıymış. 🤣
Bu yazılırken Epyc ve Threadripper'lar tamamen unutulmuş galiba.
Neden eşsiz de yüksek değil? 28 çekirdek mi eşsiz? Hani bana 3990X? :D

Burada tercih edilebilecek kısmı yanlış olmuş bence, en basitinden 3000G bile Celeron'ların hepsini toplar, katlar ve cebine koyar. Yine buradan hareketle mesela neden Xeon, Pentium ve Atom'da yokken Celeron ve Core'da tercih edilebilir ifadeleri var? (Bence hiçbirinde olmamalı)

Mükemmel bir kendisiyle çelişme var :D. Son cümle sanki Intel ismi orada da olsun diye zorlanmış.

Genel olarak şu anlık diyebileceklerim bunlar. Yanlış da olabilirim, fazla abartıyor da olabilirim. Ancak bence durum böyle, genel bir giriş yapılırken sadece Intel'e yer verilmiş, içindeki cümleler de sanki rehber hazırlayandan değil de şirket açıklamasından çıkmış.
Ek: Bu arada bu mesaj tam olarak 6800. mesajımmış 🥳
Haklısınız hocam burada düzgün bir açıklama yapmışsınız, bende okudum. Söylediğiniz şeyler doğru ama, konu başlığı Intel eşsiz çekirdek sayılarını vs. AMD ile değil sadece Intel üzerinden karşılaştırmış olabilirler. Onun dışında yazdıklarınıza katılıyorum.

Geri
Yukarı