Intel İşlemcilerin Güç Tüketimi Neden Çok Yüksek?

İşin özünü kavrayamamışsın. AMD sektöre Intel'in işlemcilerini ters mühendislikle kopyalarak girdi yani aslında AMD Intel teknolojisinin bir kopyası olarak başladı yoluna. Ancak tabii ki ilerleyen yıllarda Intel'den çaldığı teknolojinin üstüne ekstra inovasyonlarda ekledi bu yüzden berabere diyoruz. En büyük hırsızlık yine AMD'nin.
AMD başlarda Intel'den alıp üstüne logo basıyordu evet, ancak yine de bizim hayatımıza Intel'den çok şey kattı. Doğru Intel C4004 ile işlemciyi başlattı, 8086 ile devrim yaptı ancak sonrasında hemencecik oturdu. Intel ilk X86 64 bit işlemciyi çıkartamaz mıydı ya da kontrolcü entegrasyonunu AMD'den önce yapamaz mıydı? Hayır, aksine belki yapsa daha iyi bir şekilde bile yapardı, ancak yapmadı. Kendiniz söylüyorsunuz 11900K bile Skylake üzerine diye, bu 6 yıldır mimaride yerinde saymak demek. O 6 yıllık dönem içerisinde AMD kül yığını olmaktan çıktı, yepyeni bir mimari tanıttı, Globalfoundries ile 14NM'ye geçiş yaptı, sonrasında TSMC 12NM'ye geçti, şimdi TSMC 7NM'de. Intel 12. Nesil ile 10NM SuperFin'e geçecek, neredeyse TSMC 7NM kadar yoğun bir mimari. Ancak AMD de aynı anda TSMC 5NM'ye geçecek, yine daha ileride olan o olacak. Ben Intel'in marka ismine güvendiğini ve bu yüzden yeterince çalışmadığını düşünüyorum. Skylake ile Kaby Lake arasındaki fark ortada, ben üye olduğumdan beri 10NM söylentileri var, 8. Nesil işlemcileri geliştirip devam edebilecekken bence tam bir fiyasko olan 9. Nesil işlemcileri HT kapatarak çıkarttılar. Şimdi 11. Nesil geliyor, yine HEDT serileri olan İ9 serisinde çekirdek azalttılar. Ticari stratejileri bir kenara bırakıp sadece bunlara baktığımda ben bariz görüyorum ki Intel yerinde sayıyor. Belki istese yükselebilir ama yükselmiyor.

Kendiniz söylüyorsunuz 11900K bile Skylake üzerine diye, bu 6 yıldır mimaride yerinde saymak demek. O 6 yıllık dönem içerisinde AMD kül yığını olmaktan çıktı, yepyeni bir mimari tanıttı, Globalfoundries ile 14NM'ye geçiş yaptı, sonrasında TSMC 12NM'ye geçti, şimdi TSMC 7NM'de. Intel 12. Nesil ile 10NM SuperFin'e geçecek, neredeyse TSMC 7NM kadar yoğun bir mimari. Ancak AMD de aynı anda TSMC 5NM'ye geçecek, yine daha ileride olan o olacak. Ben Intel'in marka ismine güvendiğini ve bu yüzden yeterince çalışmadığını düşünüyorum. Skylake ile Kaby Lake arasındaki fark ortada, ben üye olduğumdan beri 10NM söylentileri var, 8. Nesil işlemcileri geliştirip devam edebilecekken bence tam bir fiyasko olan 9. Nesil işlemcileri HT kapatarak çıkarttılar. Şimdi 11. Nesil geliyor, yine HEDT serileri olan İ9 serisinde çekirdek azalttılar. Ticari stratejileri bir kenara bırakıp sadece bunlara baktığımda ben bariz görüyorum ki Intel yerinde sayıyor. Belki istese yükselebilir ama yükselmiyor.

TSMC 5 nm ve Intel 10 nm hemen hemen aynı olacak.

Bunun dışında AMD'yi böyle körü körüne savunmak doğru değil. Kimse Ryzen'ile elde ettikleri başarıları reddetmiyor.

Ancak iş teknoloji ya da atılıma gelince, ne bir Intel ne de Nvidia etmez.

Bunun dışında AMD'yi böyle körü körüne savunmak doğru değil. Kimse Ryzen ile elde ettikleri başarıları reddetmiyor.
Hocam dışarıdan öyle gözüküyorsa bilmiyorum ama körü körüne asla savunmam, yanlışlığını da her yerde belirtiyorum zaten. Ancak şunu da inkar etmem, Intel'i pek sevmiyorum :D. İsminin hakkını veremiyor şu an bence.
Ancak iş teknoloji ya da atılıma gelince, ne bir Intel ne de Nvidia etmez.
Bu konuda pek katılmıyorum hocam, eğer AMD olmasaydı yeni teknoloji ve atılımları görür müydük emin değilim. Nvidia isminin ve ürünlerinin parasını sonuna kadar hak ediyor, AMD'nin en üst kartı 2070S ile zar zor eşdeğerken 2080 Ti ile yetinmeyip Ampere mimarisini çıkardılar, önceki serilerde de bir şey çıkarmak için onları zorlayacak bir rakip beklemediler. Yıllardır önde olmalarına rağmen de durmuyorlar, mevcut 3000 serisi AMD'nin 6000 serisine göre daha rafine ve yığınla ek teknoloji içeriyor. Bir nevi kendileriyle rekabetteler :D. Ancak Intel yenilikleri zorla getiriyor, sadece başı sıkışınca. AMD olmasaydı acaba İ7 serisinde 4 çekirdek üstü görür müydük diye düşünüyor insan.

Hepsinde de ortak bir sonuç var, AMD rekabeti işimize yarıyor :D. Şu stok sorunları biterse daha da işimize yarayacak.

Güzel bir yazı olduğunu düşünmüştük fakat altına gelen ve dürüstlüğümüz hakkında şüpheye düşülen yorumlar biraz üzmedi değil açıkçası. Zira taraflı olduğumuzu düşünen, bilerek Intel'i karalama amaçlı bir yazı yazdığımızı düşünen değerli takipçilerimiz var.

Peki neden diğer firmalardan bahsedilmedi de sadece Intel'den konuşuldu?
Bunun cevabı oldukça basit bir soru diye düşünüyorum. Eğer teknoloji dünyasında halen AMD'nin ısınmasından konuşuyor olsaydık ondan bahsederdik. Fakat artık Intel'in ısınmasından sıkça bahsedildiği için Intel'den konuşuyoruz. Burada sadece Intel'in değil anakart üreticilerinin de bir o kadar hatalı olduğundan da bahsettik.

Ek olarak ben de Intel kullanıyorum. Hatta Intel harici herhangi bir işlemci de kullanmadım şu ana kadar. Fakat yazıda objektif olmaya çalıştığımız için bu duruma dair her şeyiyle artıları ve eksileri belirttik. Bunu açıkçası söylemem de gerekmiyordu fakat bazı arkadaşlarımız olayı yanlış yorumladığından belirtmek istedim. Ayrıca faydalandığımız kaynak da yazının sonunda bulunuyor.

Rekabet ve eleştiri sonunda her daim kullanıcı kazanır, bunu da unutmamak lazım.

Güzel bir yazı olduğunu düşünmüştük fakat altına gelen ve dürüstlüğümüz hakkında şüpheye düşülen yorumlar biraz üzmedi değil açıkçası. Zira taraflı olduğumuzu düşünen, bilerek Intel'i karalama amaçlı bir yazı yazdığımızı düşünen değerli takipçilerimiz var.
Gerçekten bunu düşünen var mı? Tamam, forumda bolca fanboy var ama fanboy olsa bile kimsenin böyle bir ithamda bulunacağını sanmıyorum. Demek ki fanboydan daha fanboy olan da varmış.
@24099 hocam hazır sizi bulmuşken :D Technopat'tan 11. Nesil mobil laptop incelemesi gelecek mi? Yoksa var da ben mi görmedim?

Hocam dışarıdan öyle gözüküyorsa bilmiyorum ama körü körüne asla savunmam, yanlışlığını da her yerde belirtiyorum zaten. Ancak şunu da inkar etmem, Intel'i pek sevmiyorum :D. İsminin hakkını veremiyor şu an bence.

Bu konuda pek katılmıyorum hocam, eğer AMD olmasaydı yeni teknoloji ve atılımları görür müydük emin değilim. Nvidia isminin ve ürünlerinin parasını sonuna kadar hak ediyor, AMD'nin en üst kartı 2070S ile zar zor eşdeğerken 2080 Ti ile yetinmeyip Ampere mimarisini çıkardılar, önceki serilerde de bir şey çıkarmak için onları zorlayacak bir rakip beklemediler. Yıllardır önde olmalarına rağmen de durmuyorlar, mevcut 3000 serisi AMD'nin 6000 serisine göre daha rafine ve yığınla ek teknoloji içeriyor. Bir nevi kendileriyle rekabetteler :D. Ancak Intel yenilikleri zorla getiriyor, sadece başı sıkışınca. AMD olmasaydı acaba İ7 serisinde 4 çekirdek üstü görür müydük diye düşünüyor insan.

Hepsinde de ortak bir sonuç var, AMD rekabeti işimize yarıyor :D. Şu stok sorunları biterse daha da işimize yarayacak.

Sorun şu. AMD bir çip tasarımcı iken Intel bir çip tasarımcısı ve üreticisi. Yani temelde aynı firmalar değiller.

Şu anki Skylake mimarisinin kesinlikle tamamen 14nm olduğunu düşünmüyorum. Bunun yanında üretim teknikleri sayesinde TSMC ile yarışabiliyor. Intel, AMD'ye göre bir mimariyi daha çok kullanıyor zira kendisi ürettiği için üretim tekniklerini geliştirerek IPC artışlarını belirli bir oranda tutabiliyor.

Bunun dışında, hepsi birer firma ve hepsinin karanlık yüzleri var. Diyelim ki Intel 12. Nesil'de eline yüzüne bulaştırdı ve meydan tamamen AMD'ye kaldı, bu sefer tekelleşmiş bir AMD göreceğiz. Tekelleşmenin etkisiyle o çok sevilen anakart destekleri falan hikaye olacak.

Siz sanıyor musunuz ki Intel soket ya da chipset değiştirmeye çok meraklı? Bir kere "tekel" haline geldiysen ve pazarda üstünlüğü ele geçirdiysen, bunu tutabilmek için yapman gereken ilk şey anakart üreticilerini kendine bağlamaktır. Ki, anakart üreticileri de buna dünden razıdır. Yoksa o koca koca firmaların her sene çıkarttıkları zibilyon tane anakart nasıl satacak, değil mi?

Bunun yanında Intel'de olduğu gibi AMD'de de karanlık taraflar var, ki bunlardan biri oldukça kötü: Bulldozer ve çekirdek vakası...

Uzun lafın kısası, her markanın iyi ve kötü yanı var. Intel sadece teknoloji değil, üretim tarafında da büyük yenilikler getirdi. AMD ise Ryzen ile beraber işlemci anlayışını değiştirdi, çekirdek sayısı kavramı yeninden tanımlandı.

Bunun dışında, ARM giderek büyüyor ve belki ikisini de piyasadan silecek. Intel yaklaşık 1 senedir ARM'ye karşı yapılan teknolojik atılımları açıklıyor ancak AMD tarafından ses seda yok mesela.

Bunun dışında, ARM giderek büyüyor ve belki ikisini de piyasadan silecek. Intel yaklaşık 1 senedir ARM'ye karşı yapılan teknolojik atılımları açıklıyor ancak AMD tarafından ses seda yok mesela.
ARM elektrikli araçlar gibi gümbür gümbür geliyor :D. Ancak alternatif olarak kalacağını düşünüyorum ben, tamamen yerinden edeceğini sanmıyorum. Kırmızı, mavi ve yeşil takımların yanına ek bir takım olarak eklenecekler, turkuaz takım olabilir mesela :).

ARM elektrikli araçlar gibi gümbür gümbür geliyor :D. Ancak alternatif olarak kalacağını düşünüyorum ben, tamamen yerinden edeceğini sanmıyorum. Kırmızı, mavi ve yeşil takımların yanına ek bir takım olarak eklenecekler, turkuaz takım olabilir mesela :).

ARM mimarili işlemciler her yerde kullanılıyor artık. Intel ya da AMD'yi ise istediğin yerde kullanamıyorsun. Ben bile öğrenciliğimde x86 Assembly öğrenmiş olmama rağmen, sonra yeninden ARM Assembly öğrendim, 3 4 aydır da geliştirme kartlarıyla ciddi şeyler yapıyorum.

x86 artık eski, çok güç tüketen, ölçeklenemeyen bir mimari. Bunun yanında ARM bir kahve makinesini de çalıştırabiliyor, koca Bir İHA'yı da.

ARM mimarili işlemciler her yerde kullanılıyor artık. Intel ya da AMD'yi ise istediğin yerde kullanamıyorsun. Ben bile öğrenciliğimde x86 Assembly verilmesine rağmen yeninden ARM Assembly öğrendim, 3 4 aydır da geliştirme kartlarıyla ciddi şeyler yapıyorum.

x86 artık eski, çok güç tüketen, ölçeklenemeyen bir mimari. Bunun yanında ARM bir kahve makinesini de çalıştırabiliyor, koca Bir İHA'yı da.
Peki maliyet açısından nasıl ölçeklenir? Mesela 3600X gücünde bir ARM işlemci olsaydı ne kadar olurdu? Elektrikli arabalar gibi pahalı olacaksa x86 candır gerisi heyecandır :D.
ARM'ın piyasaya eklenmesi ilginç olaylara sahne olabilir ancak heyecanla bekliyorum diyemem, daha yeni 3600X aldım :).

Yeni konular

Geri
Yukarı