Intel İşlemcilerin Güç Tüketimi Neden Çok Yüksek?

Katılım
18 Ağustos 2016
Mesajlar
6.417
Makaleler
6
Çözümler
15
Yer
Dünya
Çoluk çocukla uğraşıyoruz işte... Arkadaşın belirtecek fikri yok ama öyle fanboy ki, mesajlarıma kahkaha bırakmadan edemiyor...
Az kaldı hocam birazcık daha sabredin, en geç bir aya tüm okullar açıldığında rahatlayacağız inşallah.
 

ragnarock492

Decipat
Katılım
16 Şubat 2020
Mesajlar
2.995
Makaleler
1
Çözümler
4
İşlemci seçer iken ben pek çok insanın hangi konuda seçenekleri karşılaştırıp bir sonuca vardığını merak ediyorum. Performans testlerinde iki işlemci de birbirinin dengi olamıyor her ne kadar 6 çekirdek 12 izlek olsalar dahi biri diğerinden daha performanslı kalıyor. Oyun performansları konusunda konuşmak pek doğru değil gibi çünkü oyunların markaya göre hazırlanması daha iyi sonuç vermesi gibi bir durum var. CS GO mesela ikisinin de kıyaslama yapılabileceği bir oyun en azından diğerlerine göre.

Oyun yapımcıları genelde ''biz oyunumuzu AMD için yapalım/Intel için yapalım'' demiyorlar. Farklı oyun motorları farklı şeylerden etkileniyor sadece, sonuçta bu oyunu insanlara satmaları gerekiyor ''AMD performansını düşürelim'' diyen bir yapımcı varsa zaten zarar etmek istiyordur. Bunun çok geçmişe dayanan örnekleri var, olmamış bir mevzu değil fakat daha çok ekran kartları için geçerli bir durum. Yani ortada pek markaya göre hazırlama yok. Böyle bir şeyin olabilmesi için ray tracing olayınca olduğu gibi firmanın oyun yapımcılarına hem maddi hem teknik anlamda destek vermesi gerekiyor. Ya da Cyberpunk rezaletinde olduğu gibi firmanın Ryzen işlemcilerin varlığını unutup FX işlemcilere göre optimizasyon yapması gibi bir durumda olabilir. :D
 
Son düzenleme:

Lockheed

Decapat
Katılım
17 Ağustos 2020
Mesajlar
6.043
Makaleler
15
Çözümler
8
@İbrahim Zdemir Teşekkür ederim. Mesajların beni çok eğlendirdi. :)
Söyleyin biz de eğlenelim o mesajlarla. Ya okuduğunuzu anlayamıyorsunuz ya da katıksız bir fanboysunuz. Hangisi olduğunuzu siz seçin.
Intel ve NVIDIA, AMD'den iyi dememiş. Teknolojik atılım konusunda önde demiş ve bu doğru.
Size göre AMD'nin teknolojik atılımları nedir?
 

İsimsizÜye

Femtopat
Katılım
29 Kasım 2020
Mesajlar
96
Acaba kaynağı neresi cidden çok merak ediyorum. Ek olarak diyelim ki bir insan i3 10100F + H410 bir anakart aldı, o anakart Intel'in söylediğine göre 11. nesil desteklemeyecek. Fakat diyelim bir insan R5 1600 AF + B450 bir anakart aldı, o kişi istediği zaman 5 nesil bandında bir işlemci alabilecek.

Çok basit, benchmark videolarındaki Intel'in geçtiği sahneler.
Evet yükseltme yapılacaksa kesinlikle Ryzen çok daha iyi bir konumda.
 
Yukarı