Intel laptop vs AMD laptop

ahmetdalhancer

Hectopat
Dostlar;
Laptop almak istiyorum Intel olanlar AMD'ye göre daha pahalı neden? Ya da bana öyle geldi bilmiyorum.

2 - AMD işlemci laptoplarda performansı nasıl? Örnek: Ryzen 5 3550H.

3- Acer Nitro AN515-43 Ryzen 5 3550H16 GB 512 GB SSD RX560X alınır mı?

Tecrübeli ve bilgili arkadaşlardan cevaplarını bekliyorum. Şimdiden değerli bilgileriniz için teşekkürler.

İyi forumlar.

Fiyat: 5699.

Laptop ise Intel. Masaüstü ise AMD.

AMD, laptoplarda gayet iyi performans veriyor fiyatına göre.
U serisi yani gaming olmayan işlemciler için doğru. Ama H serisi yani gaming segment AMD işlemciler ciddi miktarda darboğaz yapıyor. Gaming AMD notebook alınmaz.

Intel'de donanımsal boyutta yazılım açığı çıkıyor şu sıralar bu çok olmaya başladı BIOS geliyor tabii kapatabildilerse açığı hoop performans güm yerlerde artı ısı şimdikilerde ne olur bilinmez ancak AMD'de böyle sıkıntı olmadı. Ya da ben duymadım.
Nerden mi biliyorum benim Intel Core i5-7300HQ işlemcili laptop bu durumdan muzdarip.

Intel'de donanımsal boyutta yazılım açığı çıkıyor şu sıralar bu çok olmaya başladı BIOS geliyor tabii kapatabildilerse açığı hoop performans güm yerlerde artı ısı şimdikilerde ne olur bilinmez ancak AMD'de böyle sıkıntı olmadı. Ya da ben duymadım.
Nerden mi biliyorum Intel Core i5-7300HQ işlemcili laptop bu durumdan muzdarip.
Güvenlik açığı olsa ne yazar? Senin bilgilerini kim ne yapsın? O açıklar devletler için sorun teşkil eder. Ki Intel yakın zamanda açıklarını kapatır zaten. Meltdown ve Spectre açıklarını kapattılar mesela. AMD 3. Nesil H serisi 1650-1660Ti gibi kartlara bile darboğaz yapıyor.

Yeni laptop işlemcileri ise evet AMD baya takla attıracak gibi gözüküyor.
Aynen o konuda haklısın. 4. Nesil baya sağlam geliyor diyorlar. Ama şuan piyasadaki 3. Nesil AMD vs 9. Nesil Intel kıyasında Intel açık ara önde.

Güvenlik açığı olsa ne yazar? Senin bilgilerini kim ne yapsın? O açıklar devletler için sorun teşkil eder. Ki Intel yakın zamanda açıklarını kapatır zaten. Meltdown ve spectre açıklarını kapattılar mesela. AMD 3. nesil h serisi 1650-1660 Ti gibi kartlara bile darboğaz yapıyor.

Doğru söylüyorsun ki koskoca HP sadece işletmelere yönelik laptoplara değil de oyuncu ve grafik ofis işi yapan sivil tüketicilere sorunu düzeltilmiş BIOS çıkarmak zorunda kalıyor.
Doğru söylüyorsun ki hackerlar tek tek uğraşıyor ama yanılıyorsun bu bilgisayarları ele geçirip bu açıktan zombi bilgisayara dönüştürüp başka bilgisayara geçiyor tabii bunlar basit açıklar benim banka bilgilerim hiç önemli değil para dağıtıyoruz.
O bahsettiğin açıklar artan ısı ve performans düşüşü olarak yansıdı bana ne yapayım öveyim mi bu durumu.

Doğru söylüyorsun ki koskoca HP sadece işletmelere yönelik laptoplara değil de oyuncu ve grafik ofis işi yapan sivil tüketicilere sorunu düzeltilmiş BIOS çıkarmak zorunda kalıyor.
Doğru söylüyorsun ki hackerlar tek tek uğraşıyor ama yanılıyorsun bu bilgisayarları ele geçirip bu açıktan zombi bilgisayara dönüştürüp başka bilgisayara geçiyor tabii bunlar basit açıklar benim banka bilgilerim hiç önemli değil para dağıtıyoruz.
O bahsettiğin açıklar artan ısı ve performans düşüşü olarak yansıdı bana ne yapayım öveyim mi bu durumu.
Abartma birader. Abidik gubidik sitelere girme. Korsan kullanma. Hiç bir şey olmaz. Bahsettiğin açıklar da yakında fixlenir zaten. Burada önemli olan şey performans.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı