Intel laptop vs AMD laptop

Abartma birader. Abidik gubidik sitelere girme. Korsan kullanma. Hiç bir şey olmaz. Bahsettiğin açıklar da yakında fixlenir zaten. Burada önemli olan şey performans.

Kardeşim zaten son kullanıcı olarak düzgün kullanıyorum o konuda sıkıntım yok ancak seninde dediğin gibi önemli olan performans düşüyor o bahsettiğin fix de çünkü düzeltemiyorlar düzeltselerde performans kaybı oluyor.

Kardeşim zaten son kullanıcı olarak düzgün kullanıyorum o konuda sıkıntım yok ancak seninde dediğin gibi önemli olan performans düşüyor o bahsettiğin fix de çünkü düzeltemiyorlar düzeltselerde performans kaybı oluyor.
Spectre ve Meltdown sonrası 2 ay sadece 2 ay turbo boostu kapattılar. 1909 ile sorun çözüldü. Abartmıyor musun? Masaüstünde AMD'yi tek geçerim haklısın. Ama dizüstünde şimdilik Intel.

Spectre ve meltdown sonrası 2 ay sadece 2 ay Turbo Boost'u kapattılar. 1909 ile sorun çözüldü. Abartmıyor musun? Masaüstünde AMD'yi tek geçerim haklısın. Ama dizüstünde şimdilik Intel.

Yazılımsal olarak tamamen düzeltilecek bir açık değildi çünkü belleğe direkt erişim imkanı veren açıktı yazılımla kapatılamadı BIOS seviyesinde işlemci micro kodu güncelleyip gerekli önlemi öyle aldılar ancak bu performansı düşürdü ve ısıya sebep oldu. Ama mobilde o zamanlarda Ryzen olmadığı için Intel mobil alanda açık ara rakipsiz oluyordu.
AMD şu sıralar açık ara öne geçti Intel ise eski üretim teknolojisin de daha da verimlileştirme yapmaya çalışıyor, bir yandan da üretim geometrisini düşürmeye çalışıyor olanak olmayınca TDP düşük gösteriyor hız arttırıyor çekirdek arttırıyor işlemciler soba gibi yanıyor.

Yazılımsal olarak tamamen düzeltilecek bir açık değildi çünkü belleğe direkt erişim imkanı veren açıktı yazılımla kapatılamadı BIOS seviyesinde işlemci micro kodu güncelleyip gerekli önlemi öyle aldılar ancak bu performansı düşürdü ve ısıya sebep oldu. Ama mobilde o zamanlarda Ryzen olmadığı için Intel mobil alanda açık ara rakipsiz oluyordu.
AMD şu sıralar açık ara öne geçti Intel ise eski üretim teknolojisin de daha da verimlileştirme yapmaya çalışıyor, bir yandan da üretim geometrisini düşürmeye çalışıyor olanak olmayınca TDP düşük gösteriyor hız arttırıyor çekirdek arttırıyor işlemciler soba gibi yanıyor.
AMD 3. Nesil mobil işlemciler ile hala Intelin mobil işlemcilerinin çok gerisinde. Açık bulunduğu hafta Microsoft bir güncelleme ile açıkları yazılımsal düzeyde çözdü. İşlemcinin turbo frekansa çıkmasını kapatarak hem açığı çözdü hem performansı düşürdü. Ancak son yayınlanan Intel sürücüleri ve 1909 ya da 1903 ikisinden biri ile turbo frekanslara erişim tekrar açıldı ve ayrıca açık kapatıldı. Dediniz gibi bazı üreticiler donanım bazında güvenlik güncellemesi yayınladılar. Ama şuan sorun yazılımsal olarak çözüldü. Yeni bir Turbo Boost teknolojisine geçtiler.

Dizüstü bilgisayarda Intel derdim, son olaylardan sonra AMD diyorum her ikisinde de. Belirttiğiniz CPU'yu kullanıyorum, sıcaklık ofis işlerinde 50 üstünü görmüyor fan çalışmıyor. Oyunda da 70-75 civarında. Intel sistem aldığımda 97 derece masaüstü sıcaklığı görüp ertesi gün iade etmiştim. Önce nm'yi düşürüp cebini değil kullanıcıyı düşünsün Intel, sonra dikkate alırız kendilerini.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Dizüstü bilgisayarda Intel derdim, son olaylardan sonra AMD diyorum her ikisinde de. Belirttiğiniz CPU'yu kullanıyorum, sıcaklık ofis işlerinde 50 üstünü görmüyor fan çalışmıyor. Oyunda da 70-75 civarında. Intel sistem aldığımda 97 derece masaüstü sıcaklığı görüp ertesi gün iade etmiştim. Önce nm'yi düşürüp cebini değil kullanıcıyı düşünsün Intel, sonra dikkate alırız kendilerini.
Aradaki performans farkını ne yapacağız peki?

Dostlar;
Laptop almak istiyorum Intel olanlar AMD'ye göre daha pahalı neden? Ya da bana öyle geldi bilmiyorum.

2 - AMD işlemci laptoplarda performansı nasıl? Örnek: Ryzen 5 3550H.

3- Acer Nitro AN515-43 Ryzen 5 3550H16 GB 512 GB SSD RX560X alınır mı?

Tecrübeli ve bilgili arkadaşlardan cevaplarını bekliyorum. Şimdiden değerli bilgileriniz için teşekkürler.

İyi forumlar.

Fiyat: 5699.
Amd kesinlikle tavsiye etmem İntel'e yönelebilirsin.

Dipnot: Attığın sistemde darboğaz yok. Alınabilir. RX 560X 1050Ti gücünde bir kart. 3550H RX560X için yeterli bir işlemci ve 16 GB RAM 512 SSD konfigürasyonu güzel. Daha iyi Intel konfigürasyonları bütçeni aşıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aradaki performans farkını ne yapacağız peki?
Yazımda 9750H ile kullandığım işlemcinin bir karşılaştırmasını, iki işlemci arasından iki model arasından şu modelleri alın yazmış mıyım?

Kullandığım modeli söyleyip, alternatif model vermeden marka tavsiyesinde bulundum. Aradaki performans farkını Intel sıcaklık sebebiyle frekans düşürmez de verebilirse anca o zaman görürsünüz. Bol şans.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı