Intel mi AMD mi?

Aynen. İstediği kadar tek çekirdek performansı falan desinler. 7. nesilden 8. nesile geçerken yaptıkları ... bile yeterli. 2 nesilde 1151 Pin kullanmasına rağmen bizimle dalga geçer gibi. İkiside 1151 Pin anakartlar ama 7. nesilin üzerinde çalıştığı anakartlar 8. nesil işlemcileri çalıştırmayacak dedikleri gün. İntel benim için bitti.

Bu Spectre ve Meltdown üstüne tuz biber oldu. Yenilikten anladıkları tek şey aynı işlemciyi biraz performans artışıyla tekrar piyasaya sürmek. AMD olmasa 4 çekirdekli işlemciler bile lüks olacaktı bugün hala. İntel insanları sonuna kadar sömüren tekel düzeni çok hoşuna gitti. Ama artık rekabet var. Görecez bakalım neler olacak.

Artık hiç bir şekilde hayatıma İntel koymamaya karar verdim. Varsın tek çekirdek performanslarından gelen +10 FPS'leri onların olsun. Ucuz, kaliteli ve yenilikçi AMD favorimdir artık. Tabi isteyene yine öneririm İntel. Ama ben artık kullanmayı düşünmüyorum.

Tabi burdan AMD fanboy gibi gözükmem istemem. İntel iyi işler yapıp tüketici çıkarına rekabet yaparsa tabi ki İntel öneririm insalara. 9. nesil'de öyle iyi işler yapar ve Ryzen'i ezerse sonuna kadar İntel öneririm insanlara. Burda bizden fikir istiyen herkese elimden geldiğince en iyi sistemleri sunmaya çalışıyorum. Ama ben kişisel olarak artık İntel kullanmamaya karar verdim.
Bende AMD fanı değilim Intel fanida değilim ben tuketiciyim bana en iyi fiyatta en performanslı ürünü sunan firma yani tüketicisini düşünen firma önemlidir bizim için. Her an yeni bir sürprizle karşılıyoruz Intel tarafından. Bi sonraki nesil bir farklı bir soket. Anakart al tekrardan sistem topla ne kadar saçma. Oda birkaç fps fazla almak için binlerce lira. AMD RYZEN soketinin kullanım ömrü için bir tarih biçti en azından. AMD aynı sokete yeni ürünler çıkartırken Intel yine sürpriz yeni nesil yeni soket çıkarta çıkarta kullanıcıları sömürdü. Madem yeni soket çıkarıyorsun, daha farklı bir ürün çıkar karşımıza. Çoklu çekirdek performansında AMD başını almış gidiyor bu saatten sonra yetişebilecek mi bilemiyoruz. Şuan intel bir işlemci kullanıyorum fakat bütçe yetersizliğinden. Bütçe olunca RYZEN'e geçiş yapacağım bende. Yeni sistem toplayacaklara tavsiyemdir, Intel kendini düzeltmeyene kadar tavsiye etmiyorum.

Aynı soket olan üst model işlemci alarak değiştirebilirsiniz. Örnek 2 çekirdekli işlemciniz var onu çıkarıp 4 çekirdekli aynı soket işlemci alıp takabilirsiniz.

Hayır öyle değil. Mesela 4 çekirdekli bir işlemcimiz varken onun sadece 1 çekirdeğini kullanabilir miyiz? Ya da 1 çekirdek kullanırken 4 çekirdeğini aynı anda kullanabilir miyiz? Eğer kullanabilirsek BIOS menüden mi olur?

Merhaba arkadaşlar. Forumda genellikle herkes bu konuyu oyun için nasıl olur falan diyerek açmış.
Benim sorum farklı.[emoji165]

İleriye dönüklük, F/P ve ısı değerleri açısından hangisini tercih etmeliyiz?

Bir diğer sorum da çok çekirdekte önde olan AMD diyorlar da nedir bu çok çekirdek? Nerelerde kullanır bunu bilgisayar?
Merhaba arkadaşlar. Forumda genellikle herkes bu konuyu oyun için nasıl olur falan diyerek açmış.
Benim sorum farklı.[emoji165]

İleriye dönüklük, F/P ve sıcaklık değerleri açısından hangisini tercih etmeliyiz?

Bir diğer sorum da çok çekirdekte önde olan AMD diyorlar da nedir bu çok çekirdek? Nerelerde kullanır bunu bilgisayar?

İleriye dönüklükte; AMD
F/P; şu an 2020'de AMD'ye gelen yeni zamlar ile birlikte Amd artık intelden daha pahalı hale geldi mesela ryzrn 3 3100 1000tl civarındayken onun rakibi olan 9.nesil i3 700 tl civarında bi fiyatı var
Ryzen 5 5600x in ise i7 10700f e yakın bi fiyatı var ayrıca 5.jenerasyon ryzrn 7 lerinde i9 dan daha pahalı oldugunu belirtmekte fayda ama yinede intel tarafında anakart f/p leri bizi üzüyor
Sıcaklık degerlerinde ise her zaman intel taraftarıyım eskiden amd çok ısınırdı sucuk pisirilirdi simdi ryzen de düzelttiler yinede intel daha az ısınır çok ısınsa bile kolay kolay yanmaz i5 3. Nesiil bi laptopa sahibim ve laptopun ısısından elimin yandıgını ama 2 çekirdekli 8 yıllık islemcimin yanmadıgı zamanlar oldu amd o sıcaklakta nargile gibi duman çıkarır dedigim gibi intel ısınsa bile yanmaz kolay kolay zaten suan fazla ısınmıyo diye biliyorum yeni çıkan islemcileri aslına bakarsan kullandıgın sogutma sistemine de bakar bu isler
İntelin oyun performansıda amd den %10 kadar üstündür sadece intel anakartları kötü onun dısında amd nin intelden hiç bi üstünlügü yoktur

Son düzenleme:

Geri
Yukarı