Intel mi AMD mi?

123ozdogan123

Hectopat
Yer
Isparta
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Forumda genellikle herkes bu konuyu oyun için nasıl olur falan diyerek açmış.
Benim sorum farklı.[emoji165]

İleriye dönüklük, F/P ve ısı değerleri açısından hangisini tercih etmeliyiz?

Bir diğer sorum da çok çekirdekte önde olan AMD diyorlar da nedir bu çok çekirdek? Nerelerde kullanır bunu bilgisayar?

İleriye dönüklük, F/P ve ısı değerleri açısından hangisini tercih etmeliyiz?

Bana kalırsa bu dediğiniz AMD'nin Ryzen serisini tanımlıyor.

İleri dönüklük: AM4 soket sayesinde 2020'ye kadar AMD'nin çıkaracağı tüm işlemcileri takabileceksiniz.

F/P: B350 serisi sayesinde daha ucuza bir sistem toplayıp O.C yapabiliyorsunuz.

Isı değerleri: Ryzen işlemcilerin stok fanı gayet başarılı.

Diğer taraftan Intel'e bakarsak hala bizi pahalı Z370 serisi anakartları almaya zorluyor.

Intel'in ileriye dönüklülüğü ile ilgili bir şey söylemek ise zor.

8.nesil ile 1151 V2 diye bir şey getirdiler 1151 soket anakartların sonunu getirdiler.

7.nesil işlemcisi olanlar anakart değiştirmeden 8.nesil işlemcileri kullanamıyor.

Belki seneye tekrar değiştirirler. Bilemeyiz.

Coffee Lake serisinin ısı seviyesi nasıl bilmiyorum fakat Kaby Lake serisinde ısınma problemi olduğunu biliyorum.

Ayrıca hala aynı stok fanı kullanıyorlar. Bence yeni seri ile değiştirebilirlerdi.

Bana kalırsa Intel daha ucuz anakartları çıkarana kadar AMD hala ondan iyi durumda.

Son düzenleme:
Çok çekirdek video parçalama,dönüştürme,açık dünya oyunlarında, dosya çıkarma ve sıkıştırma işlemlerinde ve bunun gibi işlem gerektiren bir çok programda çok çekirdek kullanılır. Aynı zamanda ekran kartına da performans katkısı sağlar. 4 çekirdekli bir işlemci 2 çekirdekli bir işlemciden daha fazla destek sağlar ekran kartlarına. Mesela 2 çekirdekle bir oyun oynuyorsunuz 30-35 fps verirken 4 çekirdekli olunca 45-50 fps gibi değerler olur. Burdaki değerleri tahminen verdim ama çekirdek fazlalığı oyunlarda performans artışı sağladı aşikardır. Özelliklede video çevirme programları çok fazla sayıda işlemciye gereksinim duyar.

İleriye dönük AMD alın derim çünkü AMD Ryzen'ler şuan oyunlarda çok fazla işlemci gereksinimi olmadan gayet rahat bir şekilde oyunları açıyor.

Ryzen ve Intel tarafında ısınma sorunu yok. F/P bakımında Ryzen şu an daha makul. Uygun fiyatlı Coffee Lake Anakartlar çıkmadı daha. Her iki sokette günceldir, 2020 yılına kadar soket değiştirmeyecek AMD. Cannonlake işlemcileri de Coffee Lake Anakartlarıyla uyumlu olacaktır diye düşünüyor. AMD Ryzen modelleriyle beraber çoklu çekirdekli işlemcilere önem verdi, bu atağa karşılıkta Intel Coffee Lake modellerinde çekirdek artışına gitti. DX 12 ile beraber çoklu çekirdek kullanımı yaygınlaşmaya başladı, ancak bu çoklu çekirdeğin tam olarak oturması için daha epey zaman var. Hala oyunlarda tek çekirdek performansının önemi büyük. Ryzen modelleri tek çekirdek performansında Intel 4. nesil i5 modelleriyle kapışıyor hala, AMD tek çekirdek faktörüne de önem vermek zorunda, 1080P de oyunlarda tek çekirdek gücü yüzünden Intel modellerinin avantajı sürüyor. Çoklu çekirdek Render ve bu çekirdekleri kullanan oyunlarda iyi iş görür, Ryzen modelleri bu konuda avantajlı, çok çekirdek kullanmayan oyunlarda çoklu çekirdek gücünden yararlanamıyorsun maalesef. Twix ye tarafını seç.

Her nesil, her dönem ve her büyüyen teknolojide bu karşılaştırmalar sürekli farklılık gösterir. 8. nesilde AMD üstün olabilir. 9. nesilde Intel. Bunu böyle karşılaştırmak mantıklı değil.

Geri
Yukarı