Intel mi AMD mi?

Şimdi F/P deyince Ryzen, oyun deyince de Intel öneriyoruz. Ama hem oyun hem F/P diyince dananın kuyruğu kopuyor. :D

Şuan Intel sistemlerde Ryzen sistemler de uygun. Tabii Intel'de ucuz anakart yok, çıkmadığı için.

Eğer oyun kısmı daha ağır basacaksa, ekran kartını belirleyip öyle işlemciye dönün. Hem kalan bütçe de size yol gösterir. :)

Bence;

Üst: 8700K veya 1800X ile GTX 1080 ve üstü parçalarla 2K 144Hz/ 4K sistem toplanacaksa AMD

Orta-Üst: 8400/8600K veya 1400/1600 ile 1060/1070, 570/580 gibi kartlarla 144 Hz 1080P sistem toplanacaksa Intel veya AMD

Giriş-Orta: 8100 veya 1200/1300X ile 1050 Ti gibi kartla 1080P sistem toplanacaksa AMD

Giriş: Intel G4600 ile 1030 veya AMD APU 2200G/2400G 1080P sistem toplanacaksa Intel veya AMD

Benim bilgisayar konusunda bilgim çok az fakat on yıl kadar AMD'nin işlemcilerini ve ekran kartlarını kullandım ve her Allah'ın günü AMD'ye küfür ettim. Belki Intel kullansaydım da durum aynı olacaktı, bunu bilemem. Şu an yeni sistem topluyorum ve seçimim Intel'in 8. nesil işlemcisinden ve Nvidia'nın ekran kartından yana oldu. Nedenini bilmesem de pişman olmayacağıma eminim, hayırlısı.

Benim bilgisayar konusunda bilgim çok az fakat on yıl kadar AMD'nin işlemcilerini ve ekran kartlarını kullandım ve her Allah'ın günü AMD'ye küfür ettim. Belki Intel kullansaydım da durum aynı olacaktı, bunu bilemem. Şu an yeni sistem topluyorum ve seçimim Intel'in 8. nesil işlemcisinden ve Nvidia'nın ekran kartından yana oldu. Nedenini bilmesem de pişman olmayacağıma eminim, hayırlısı.
AMD'nin bir suçu olmayabilir bence kullandığın sistemin eski olup olmayışı veya donanımsal bir problemin olup olmadığını bilmen gerekiyor ki bende ikisinide çok kullandım. İşlemcinin nesiline ve üretim teknolojisine göre birbirlerine karşı üstünlük illaki gösteriliyor. Fakat şu sıralar AMD pazarda varlığını daha çok belli etmeye çalışıyor büyük ataklar yapıyor ve iyi adımlar atıyor. Tekrardan Intel-AMD savaşları başlıyor yani. Bütçeye göre cazip gelen sistemi almak en mantıklısı bana göre ama AMD foreverrrr [emoji1]

İntel açığı bildiği halde 7. ve 8. nesili piyasaya sürdü diyenler var. Eğer bu doğruysa yemişim tek çekirdek performansını... 10 - 15 FPS için böyle bir firmadan alışveriş mi yapılır?

İntel açığı bildiği halde 7. ve 8. nesili piyasaya sürdü diyenler var. Eğer bu doğruysa yemişim tek çekirdek performansını... 10 - 15 FPS için böyle bir firmadan alışveriş mi yapılır?
İntel olduğu yerde sayıklamaya başladı yeni projeler yeni ürünler yeni birşeyler lazım. 7. Nesil 8. Nesil çıkartmak çok yanlış çünkü artık Intel'in i serisi nesilden nesile düzeltilip okadar kusursuzlaştı ki bu saatten sonra çekirdek saati hızlarıyla oynamanin ve yeni bir ürünmüş gibi tanıtıp piyasaya sürmenin bir anlamı yok. Bu konuda AMD yi tebrik ediyorum , FX serisinden istenilen başarıyı elde etmeyince yeni bir projeyle karşımıza tekrar çıktı ve gayet başarılı oldu. Pazar da git gide tercih edilme oranı yükseldi. Fiyatı aynı hızlarda ki bir Intel işlemciye göre de çok uygun. Eğer Intel tekrardan pazara tek başına hakim olmak istiyorsa yeni birşeylerle kullanıcıların karşısına çıkması lazım. Aksi takdirde bu şirketin sonunu getirebilir, zamanında AMD de gördüğümüz gibi.

Aynen. İstediği kadar tek çekirdek performansı falan desinler. 7. nesilden 8. nesile geçerken yaptıkları ... bile yeterli. 2 nesilde 1151 Pin kullanmasına rağmen bizimle dalga geçer gibi. İkiside 1151 Pin anakartlar ama 7. nesilin üzerinde çalıştığı anakartlar 8. nesil işlemcileri çalıştırmayacak dedikleri gün. İntel benim için bitti.

Bu Spectre ve Meltdown üstüne tuz biber oldu. Yenilikten anladıkları tek şey aynı işlemciyi biraz performans artışıyla tekrar piyasaya sürmek. AMD olmasa 4 çekirdekli işlemciler bile lüks olacaktı bugün hala. İntel insanları sonuna kadar sömüren tekel düzeni çok hoşuna gitti. Ama artık rekabet var. Görecez bakalım neler olacak.

Artık hiç bir şekilde hayatıma İntel koymamaya karar verdim. Varsın tek çekirdek performanslarından gelen +10 FPS'leri onların olsun. Ucuz, kaliteli ve yenilikçi AMD favorimdir artık. Tabi isteyene yine öneririm İntel. Ama ben artık kullanmayı düşünmüyorum.

Tabi burdan AMD fanboy gibi gözükmem istemem. İntel iyi işler yapıp tüketici çıkarına rekabet yaparsa tabi ki İntel öneririm insalara. 9. nesil'de öyle iyi işler yapar ve Ryzen'i ezerse sonuna kadar İntel öneririm insanlara. Burda bizden fikir istiyen herkese elimden geldiğince en iyi sistemleri sunmaya çalışıyorum. Ama ben kişisel olarak artık İntel kullanmamaya karar verdim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı