Çözüldü Intel + NVIDIA laptopta anlık takılma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Bidoncu

Femtopat
Merhabalar, MSI Leopard GL75 10sdr model laptop kullanıyorum problem Windows 10'daki saçma sapan takılmalar. Özellikle Intel + NVIDIA ekran kartını bir arada kullanan laptoplarda kilit açma ekranından masaüstüne, masaüstünden kilit açma ekranına geçerken yani Win+l kombinasyonunu kullandığımızda NVIDIA GPU tetikleniyor ve devreye giriyor bu da anlık takılmaya sebep oluyor. Bildirim merkezi ve ses barını açarken de bazen takılmalar olabiliyor onun haricinde performans tarafında falan bir sıkıntı yok. Bilgisayarı Kapat'a bastığımızda bile fare imleci kısa süreli takılıyor. Bu zamana kadar hem Microsoft tarafından hem de ekran kartı üretici tarafından sayısız güncellemeler geldi fakat sinir bozucu bu takılmalar daha çözümlenmiş değil. Sorun sadece MSI üreticisinin cihazlarında değil Intel ve NVIDIA GPU'sunu bir arada kullanan çoğu markanın cihazlarında mevcut. Bu sorunu benim gibi yaşayanlar vardır muhakkak ama böyle küçük şeyleri kafaya takmayabilirler.
Sayın @Recep Baltaş 2017 yılında bu konu ile ilgilenmişti;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorunu ortadan kaldırmak için NVIDIA sürücüsünü kaldırdım ve dahili Intel grafik kartıyla kullanarak denediğimde bu takılmalar olmuyordu. Sorunun NVIDIA'dan mı yoksa Windows'tan mı kaynaklandığını bilmiyorum, çözümü için yapılması gerekenler nelerdir? Güncellemelerle çözülme ihtimali var mıdır? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bilgisayar servisteydi. Tüm sorunları incelemişler ve donanımsal arıza tespit etmişler. Değişim/iade olarak rapor çıkacakmış. İade edeceğim. Alırsam da bundan sonra oyun için konsol alırım, çok bilgisayar oynamak istersem GeForce NOW üyeliği alırım artık. Yine de ASUS TUF Gaming FA507RM-HN096 ile ilgili sorular olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.
Ciddi sıkıntılı durum cihazdaki. Lakin oyunlarda da aynı takılma varsa sorun bu konudaki gibi değildir.

Bende o şekilde düşünüp servise gönderdim. Servis sağ olsun hiçbirini dikkate almadan Windows 11 yüklü bilgisayara: “yazılımsal hata var, güncel işletim sistemi Windows 10 yüklendi, sorun görülmedi.” deyip geri göndermiş.

Bende ASUS servisi aradım: “hataların olduğu videoları mail atın, inceleyelim, dönüş yapacağız.” dediler. Mail attım, dönüş bekliyorum.
Bendekiler bence Karma sorun.

1. Windows ekran kartını çıkarılabilir aygıt olarak görüyor: Bu sorunu ASUS'un touchpad driverı pointing Device'ı kurunca düzeltiyorum. Nasıl bir ilişkisi var aklım almıyor.

2. Windows'u kapat dediğimde anlık takılıyor, bu sizdeki sorunun aynısı Recep bey. Bu sorunu MUX-Switch açarak ya da GeForce Experience'ten HUD ekranını açıyorım kısaca harici GPU'yu sürekli aktif tutarak aşıyorum.

3. sorunum ise; laptopun ekranını kapattığımda reset atyıor bilgisayar. Çözümüne bakmadım, çünkü servis her an geri çağırır diye. Ama çözümü anakartın çipset driverını kurunca ya da AMD privacy view driverı kurunca düzeliyormuş. Dediğim gibi denemedim.

4. sorun BIOS'ta anlık takılma var. BIOS'u açınca ilk ekranda 1-2 saniye takılıyor. BIOS güncellemesi ile düzelmedi. Normalde BIOS'lar eski sürüme indirgenemez ama bilgisayar eski sürümü yüklemeye izin veriyor. Denedim, eski sürüm BIOS'ta da sorun var.

5. sorunum ise bence en önemlisi, oyunlarda anlık takılmalar var. Genelde açık alan dünya oyunlarında anlık takılma oluyor. (Battlefield 1, Mafia 3, Batman Arkham Origin gibi) yarış oyunlarında ise takılma olmuyor. (Dirt 3, Assetto Corsa gibi). Bu sorunun çözümü için birçok yöntem denedim: Özellikle harici USB ses kartı deneme gibi, çünkü ani seslerde (bomba patladı, ateş etti gibi durumlarda) takılıyordu, harici ses kartı ile takılma geçer gibi oldu ama beklemediğim başka yerde anlık takılma oldu ve sorun geçmedi. Bazen oyunun aynı yerinde takılıyor (ağacın yanından geçerken takılıyor, git gel yapıyorum yine aynı yerden geçiyorum ve yine takılıyor) bazen ise uzun namlulu silah ile her nişan alışımda takılıyor, bazen ise rastlantısal takılıyor. Sıcaklıktan mı dedim, çözüm için işlemci Turbo Boost'u kapadım düzelmedi. Dahili GPU devreye mi giriyor dedim, MUX-Switch açtım düzelmedi. Vs…
(Ki hoş ASUS'un MUX-Switch'i Windows üzerinden Armoury Crate uygulaması ile açılıyor, bence MUX-Switch çok etkili olmuyor. Çünkü dahili GPU yine aktif oluyor.) Adam gibi BIOS üzerinden dahili GPU'yu kapatmaya izin verse bence birçok sorun çözülecek. Bence BIOS ile Armoury Crate arasında iletişim var; bu yüzden de ne Windows ne BIOS sağlıklı çalışıyor diye düşünüyorum.

Eğer servis beklediğim dönüşleri sağlamazsa bilgisayarı size göndereceğim. Recep Baltaş, Ali Güngör bilgisayar üstadları Gaming laptoplarda karşılaşılan hatalar ve çözüm yolları başlıklı bir rehber video olarak yayımlarsınız :)
İyi akşamlar.

Bir de Windows 11'de bilgisayarı ne zaman yeniden açsam ve güncelleştirmeyi çalıştırsam, her seferinde ses sürücüsünü yeniden yüklüyor. Bunu da yabancı formlarda araştırdım ama net bir çözümünü bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar servisteydi. Tüm sorunları incelemişler ve donanımsal arıza tespit etmişler. Değişim/iade olarak rapor çıkacakmış. İade edeceğim. Alırsam da bundan sonra oyun için konsol alırım, çok bilgisayar oynamak istersem GeForce NOW üyeliği alırım artık. Yine de ASUS TUF Gaming FA507RM-HN096 ile ilgili sorular olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı