Intel Pentium T3400 Laptop yükseltilir mi?

Itechin.g

Megapat
Makaleler
3
Dostlar elimde eski MSI megabook bir cihaz var. Dışarıdan hurda olarak elime geçti diyebilirim. Özellikleri;

Intel Pentium T3400 2.16 GHz işlemci.
2+1 DDR2 RAM.
250GB HDD.
X3100 ekran kartı(kendini ekran kartı zannediyor zavallıcık)

Sadece video izlemek ve Office işleri için kullanmak istiyorum ama video kısmı berbat(720p videoları açıyor ama başka işlem yaparsanız veya mouse bile hareket ederseniz donmalar başlıyor). Forumlarda daha yüksek işlemciler ile daha iyi performans verdiğini söyleyenleri gördüm(gördüğüm en yeni konu 2020 civarıydı). Malum piyasa çok pahalı ilk nesil Intel i3 işlemcilere bile 1500-2000 TL isteyenler var. Sizce bir çılgınlık yapıp bu cihazı olabileceği en yüksek hale getirmem gerekir mi yoksa satıp daha yeni bir cihaz almak daha mı mantıklı olur?

Alabileceğim işlemciler ve fiyatları.

• P8200-8400-8600: 40-100 TL arası.
  • T6600: 40-60 arası.
  • P7350: 40 TL.
Ekstra birkaç işlemci daha var ama hemen hemen aynı cihazlar.

• RAM için yapabileceğim tek şey 1 GB RAM'i atıp 2 GB almak.(50 TL tutuyor)
Yani yükseltmeler ortalama 100 TL tutuyor.
  • HDD yerine SSD takabilirim(zaten cihazı satsam bile bir tane SSD almak zorundayım yeni alacağım cihaz için)

Ekstra olarak bu cihazı olabileceği en iyi hale getirmeye karar verirsem(soketler uyuyor fakat) işlemcilerdeki FSB değerine dikkat etmem gerekiyor mu?
Daha düşük TDP değeri olan bir işlemci takarsam bana sıkıntı çıkartır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU-Z'den "mainboard" kısmının fotoğrafını atabilir misiniz? Anakart işlemcilerle uyumlu olmayabilir.

1664912508165.png

Burada hocam. Alabileceği en yüksek seviyeye getirmek ne kadar mantıklı olur onu öğrenmek istiyorum.

CPU-Z'den "mainboard" kısmının fotoğrafını atabilir misiniz? Anakart işlemcilerle uyumlu olmayabilir.

Sanırsam bulmam gereken şey bu p değil de t serisi işlemci takmam gerekiyor.

Son düzenleme:
CPU-Z çipseti GL960 göstermiş ama %99 ihtimalle çipset GM965. Çünkü GL960 olması demek en fazla 533 MHz FSB'li işlemci takabilmeniz anlamına geliyor ki şu anda zaten 667 MHz FSB'li işlemci takılı ve çalışıyor.

Bu durumda anakarta 800 MHz FSB'ye kadar olan işlemcileri takabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki işlemciler uyumlu olmalı:
  • Intel Core 2 Duo T9500 | 2.6 GHz
  • Intel Core 2 Duo T9300 | 2.5 GHz
  • Intel Core 2 Duo T8300 | 2.4 GHz
  • Intel Core 2 Duo T8100 | 2.1 GHz
Bu saydıklarım haricindeki T8xxx ve T9xxx serisindeki işlemciler 1066 MHz FSB'ye sahip oldukları için uyumsuz. Almak isterseniz de T6xxx serisinin tamamı uyumlu gözüküyor. T6xxx serisi 2 MB, T8xxx serisi 3 MB, T9xxx serisi 6 MB L2 önbelleğe sahip. Benim tavsiyem bulabilirseniz T9300-T9500 olur.

RAM kısmına gelirsek en fazla 667 MHz hız olmak üzere en fazla 4 GB destekliyor. Bazı laptop üreticilerinin bu sınırı 8 GB'ye yükselttiği de yazıyor, laptop modelinin internet sayfasında yazıyordur muhtemelen.

En son olarak SSD de takarsanız oldukça hızlı bir cihaz olabilir.

@Mehmet Kerem Gökcek anladım hocam FSB değerine dikkat etmeliyim. Ek olarak sizce GHz mi yoksa ön bellek mi eski işlemciler ve özellike video performansı için daha iyi olur. T9xxx serisi bir işlemci bulmam biraz zor olur. Neredeyse laptop ile aynı fiyattalar zaten. Ama mesela kolay ve ucuz bulunabilir olanlardan.
T4500: 2.3 GHz 1MB önbellek.
T6600: 2.2 GHz 2MB önbellek.
T8100 2.1 GHz 3MB önbellek.
Hemen hemen aynı fiyattalar sizce bunların arasından hangisi daha mantıklı olur. CPU test siteleri her defasından T4500'ü en iyi olarak almış fakat onların verilerine fazla da güvenmemek gerek.
Sanırsam dediğiniz chipset bu:

1664982935599.png

@Mehmet Kerem Gökcek Anladım hocam, FSB değerine dikkat etmeliyim. Ek olarak sizce GHz mi yoksa önbellek mi eski işlemcilerde ve hangisi özellikle video performansı için daha iyi olur? T9xxx serisi bir işlemci bulmam biraz zor olur. Neredeyse laptop ile aynı fiyattalar zaten. Ama mesela kolay ve ucuz bulunabilir olanlardan:
T4500: 2.3 GHz 1MB önbellek.
T6600: 2.2 GHz 2MB önbellek.
T8100 2.1 GHz 3MB önbellek.
Hemen hemen aynı fiyattalar, sizce bunların arasından hangisi daha mantıklı olur. CPU test siteleri her defasından T4500'ü en iyi olarak almış fakat onların verilerine fazla da güvenmemek gerek.
Sanırsam dediğiniz çipset bu:

Eki Görüntüle 1536299
Evet, 965 yazıyor yani GL960 olamaz. GM965 muhtemelen.

T4500 zaten Pentium serisinden, onu direkt eleyin. Diğer ikisi arasından bence T8100 alın, 100 MHz için +1 MB L2 önbelleğinden vazgeçmeye değmez ki 100 MHz farkını hissetmezsiniz bile.

Yeni konular

Geri
Yukarı