Intel stok soğutucu vs AMD stok soğutucu

12100F, oyun tarafında daha iyi bir tercih olur. Tekli çekirdek gücü 5500'den iyi, 5500'ünde çoklu çekirdek gücü daha iyi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu tüm konuda yazılan tek düzgün yorum bu, gerçekten konuyu okurken öldüm. Hiçbir model bilmeden Intel daha performanslı diyen mi dersin, AMD daha az ısınıyor diyen mi dersin, sırf 6600 için PCI 4.0'ı önemseyen mi dersin, boş yorumlar doldurmuş ortalığı.

Gelelim asıl konuya, 12100F de 5500 de güzel işlemciler, ikisi de ısınmaz. Stok soğutucuları da benzer. 12100F tek çekirdekte daha iyi, 5500 ise çokluda. Ancak bu ikisi arasından ben 5500'ü öneririm. Zamanında da R5 1600/2600 yerine İ5 7400/8400 önerirlerdi tek çekirdekte daha iyi diye, sonra bir BF1 çıktı ne kadar Intel alan varsa zırıl zırıl ağladı işlemcim %100 oluyor diye. Tek çekirdekte zaten yüzlerce FPS alınan oyunda 20-30 FPS fark yapacak diye ileri performansından kısmaya gerek yok. 6600 ve PCI 4.0 meselesine gelelim, 6600 ve XT versiyonunda X8 arabirimi var, bu yüzden sorun yaşamıyorlar. 2070S ayarında olan XT versiyonu bile TPU testlerine göre ortalamada %1-2 kayıp yaşıyor sadece ki bu da düz 6600 %99 kayıp yaşamayacaktır demek. Sonradan X16 arabirimli bir kart alırsa zaten hiç sorun yaşamaz, 3.0 X16 ile 2080 Ti kullanıldı zamanında. Zaten gidip 3080 seviyesi kart alacak adam hazır sistemdeki tırt anakart ve düşük seviye işlemciyi de değiştirebilecek maddi güce sahiptir. Bu 5500'e takacağı en maksimum 3060 Ti-6700XT -ki onlar da çözünürlük 2K olursa ancak mantıklı oluyor- ve X16'da öyle sorun yaşayacak kartlar değiller.

Yakında yeni çıkan bir hazır sistem almayı düşünüyorum ve artık yeni çıkan hazır sistemler hem AMD hem de Intel stoklu olmaya başladı. Genelde iki işlemcinin performansları daha iyi oluyor ama hangi işlemcinin stok soğutucusu daha iyi? Hangisi daha iyi soğutuyorsa onu alacağım ve sanırım Intel daha iyi.

Intel stok soğutucu daha iyi oluyor genellikle ama amd stok fan kullananlar hep değişiyor 😂

Geri
Yukarı