Intel uyumlu RAM AMD sistemde çalışır mı?

borasentut

Hectopat
Bilgisayar topladım. Özellikleri şöyle;
  • Islemci Ryzen 5 2600
  • Anakart Msı B450 Gaming Plus
  • CPU Cooler Msi Core Frozr L
  • Ekran Kartı Asus Strix RX580 8GB OC
  • RAM G Skill Ripjaws V 8GB (1x8) 3200Mhz DDR4
  • HDD Seagate Barracuda 1TB
Topladığım ekipmanlar arasında bildiğim kadarı ile bir uyum sorunu yok. Fakat bu RAM, ah bu RAM... Internet üzerinde ürüne baktigim satış sitelerinde böyle bir ibare hiç görmedim ve görene kadar da böyle bir seyin olduğundan haberim yoktu. Son ekipman olarak RAM geldi adresime. Açıp baktığımda ise RAM'in uzerinde bulunan etikette Intel 2.0 XMP destekledigini ve kutu uzerinde Intel desteklendiğini yazmışlar. Ben de forumlara baktim ama net bir yorum yoktu. Kimisi çalışır, kimisi çalışmaz, kimisi ise çalışır ama anakartı MHz için OC yaptığında bir şeye yaramaz, yani RAM 3200 MHz olsa da anakartın kapasitesinde çalışacağını söylüyor. Ben de bu konuya aydınlık getirebileceğine inandığım bir yer olarak burada çözüm arıyorum.

Kasayı henüz kurmadım ve RAM'i denemedim. Geri iade için mail yolladım. Eğer çalışacağı konusunda bir bilgimiz olursa takıp deneyeceğim. Aksi takdirde iade veya satış işlemine başlayacağım.
Desteğinizi bekliyorum. Iyi Sosyal'ler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üzerinde Intel XMP desteği yazması, AMD sistemde çalışmayacağı anlamına gelmiyor. Örneğin bazı PSU'larda Intel Coffee Lake için optimize edildi yazar fakat bu PSU'nun sadece Intel sistemde çalışacağı anlamına gelmiyor.
Kurabilirsiniz sistemi, iade de etmeyin. Gayet iyi bir RAM. 3200 MHz'de de kullanabilirsiniz.
Ezber bilgilerle yorum yapanlara kulak asmayın.

Var, kullanıyorum. 2x8 GB Dual kit olarak aldım. Anakartınızın desteklediği hızlarda sorunsuz kullanabilirsiniz. Ben 2933 MHz hızına sabitledim.

Bilgisayar topladım. Özellikleri şöyle;
  • Islemci Ryzen 5 2600
  • Anakart Msı B450 Gaming Plus
  • CPU Cooler Msi Core Frozr L
  • Ekran Kartı Asus Strix RX580 8GB OC
  • RAM G Skill Ripjaws V 8GB (1x8) 3200Mhz DDR4
  • HDD Seagate Barracuda 1TB
Topladığım ekipmanlar arasında bildiğim kadarı ile bir uyum sorunu yok. Fakat bu RAM, ah bu RAM... Internet üzerinde ürüne baktigim satış sitelerinde böyle bir ibare hiç görmedim ve görene kadar da böyle bir seyin olduğundan haberim yoktu. Son ekipman olarak RAM geldi adresime. Açıp baktığımda ise RAM'in uzerinde bulunan etikette Intel 2.0 XMP destekledigini ve kutu uzerinde Intel desteklendiğini yazmışlar. Ben de forumlara baktim ama net bir yorum yoktu. Kimisi çalışır, kimisi çalışmaz, kimisi ise çalışır ama anakartı MHz için OC yaptığında bir şeye yaramaz, yani RAM 3200 MHz olsa da anakartın kapasitesinde çalışacağını söylüyor. Ben de bu konuya aydınlık getirebileceğine inandığım bir yer olarak burada çözüm arıyorum.

Kasayı henüz kurmadım ve RAM'i denemedim. Geri iade için mail yolladım. Eğer çalışacağı konusunda bir bilgimiz olursa takıp deneyeceğim. Aksi takdirde iade veya satış işlemine başlayacağım.
Desteğinizi bekliyorum. Iyi Sosyal'ler.
Valla açıkçası ben de sistem toplarken Ryzen sistem topladım ve ram alırken hiç dikkat etmedim. Sitede üzerinde Intel Supported yazmıyordu fakat elime alınca ambalajda yazdığını gördüm. Tedirginleştim fakat takıp çalıştırınca max performansa 3200 e çekip kullanabildiğimi fark ettim. Kullanılır yani sorunu olmuyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı