Intel ve AMD işlemci FPS farkı

Rakuyy

Hectopat
Yer
istanbul
Yaklaşık 3 ay önce bir bilgisayar topladım ve kafamı kurcalayan bir soru var.

Bilgisayar bileşenlerim;

• AMD Ryzen 5 2600
  • MSI B450 Gaming Plus
  • Corsair Vengeance 3200 MHz RAM
  • MSI Armor GTX 1070 Ti
  • Corsair vs650 80 + Bronze
  • 1080p 144 Hz BenQ XL 2411
İşlemcim AMD değil de Intel olsaydı. Genelde rekabetçi oyunlar oynarım, PUBG baz alalım çok düşük ayarlarda oynuyorum grafikler çok düşükte de olsa ekran kartına baya yük bindiriyor. Ortalama 140 FPS alıyorum, Intel cephesinden bir işlemci tercih etseydim 150 FPS alırdım veya aynı değerlerimi görürdüm ? 3.7 GHz ile çalışıyor işlemcim veya Intel değilde yeni bir Ryzen modeline geçsem Ryzen 7 2700x 4.3 GHz kadar frekans görebiliyor daha yüksek FPS almamı sağlar mı ? Doğru işlemci seçiminde mi bulundum? Ekran kartımı tam verimle kullanabiliyor muyum bundan emin olmak istiyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
R5 2600 yerine Intel alsaydın bu i5 8400 olurdu. Ben bu karşılaştırmayı 30 kere yazdım ve artık yazmaktan sıkıldım. Özetliyorum.

Kısa vade çikolata mutluluğu misali: i5 8400.

Uzun vadede yol dostu: R5 2600.

Karar senin. 1-2 sene i5 8400 tökezleyecek, R5 2600 işini görmeye devam edecek. İşte o zaman 10 FPS farkı önemli değilmiş dersin.

i5 8400 alsaydın R5 2600 neden almadım diye düşünecektin. Ne güzel sistem toplamışsın işte, boş ver düşünme bunları.

Ekran kartını tam verimde kullanmıyorsun. Hele PUBG Custom ayarlarda hiç kullanmıyorsun. 10 FPS farkı falan yok. Battle Royale oyunlarda tamamen hayalkırıklığı. R5 2600X GTX 1080 ikilisini kullanıyorum. Özellikle şu dört oyun; Pubg, Fortnite, Battlefield 1 ve CS'de GPU kullanımı rezalet durumda. İnanmayacaksın ama i5 8600K, GTX 1060 ikilisi ile aynı FPS değerlerinde oynuyorum bu dört oyunu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

R5 2600 ile 4.1 GHZ de 8400 işlemciyi her oyunda geçiyorum. Ve çoklu çekirdek performansında r5 2600 daha fazla önde. The witcher 3 , assassin's creed origins , grand theft auto V , far cry 5 gibi oyunlarda 8400 işlemci kullanımı %70 altına düşmez iken , ileride işlemci sömüren güçlü oyunlarda 8400'u düşünemiyorum. İşlemciyi boost frekansı olan 3.9'a çekip biraz daha FPS alabilirsiniz.

Ekran kartını tam verimde kullanmıyorsun. Hele PUBG Custom ayarlarda hiç kullanmıyorsun. 10 FPS farkı falan yok. Battle Royale oyunlarda tamamen hayalkırıklığı. R5 2600X GTX 1080 ikilisini kullanıyorum. Özellikle şu dört oyun; Pubg, Fortnite, Battlefield 1 ve CS'de GPU kullanımı rezalet durumda. İnanmayacaksın ama i5 8600K, GTX 1060 ikilisi ile aynı FPS değerlerinde oynuyorum bu dört oyunu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İmladan ötürü ceza yediğim için birşey yazamadım .Uzun bir araştırma yapma sürem oldu.Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum.1080p de custom ayarlarda bariz bir fark oluşuyor kağıt üzerindeki verileri bundan sonra önemsemem.Yeni çıkacak intel 10nm bekleyeyimmi yoksa 4 ay sonra bir upgrade yapabilirim (bütçem 4 ay sonrasına elveriyor i5 9600k için) Sizce hangisini tercih etmeliyim?
R5 2600 ile 4.1 GHZ de 8400 işlemciyi her oyunda geçiyorum. Ve çoklu çekirdek performansında r5 2600 daha fazla önde. The witcher 3 , assassin's creed origins , grand theft auto V , far cry 5 gibi oyunlarda 8400 işlemci kullanımı %70 altına düşmez iken , ileride işlemci sömüren güçlü oyunlarda 8400'u düşünemiyorum. İşlemciyi boost frekansı olan 3.9'a çekip biraz daha FPS alabilirsiniz.
Herhangi bir fark oluşmadı, 3.9 a çektim. 3.7 ile çalışıyordu zaten işlemcim ki çalışsanbile fan sesi sürekli o mhz de çalışacak falan hiç mantıklı gelmiyor bana bilemedim

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı