Intel ve Ryzen işlemci farkı ne?

aliv4914

Femtopat
Daha fazla  
Intel ve AMD Ryzen işlemci arasındaki farklar nelerdir? Geneliikle oyun için Intel öneriyorlar amz Ryzen ilerleyen zamanlarda ağırlaştıgını diyenler oldu.
Farz edelim Intel almak isityorum Intel'in hangi serilerinden ve nesil olarak ne önerebilirsiniz diger sorum ise AMD Ryzen seri olarak ne önerebilirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
İkisi de işlemci markası. Önceleri bu dediğiniz
Geneliikle oyun için Intel öneriyorlar amz Ryzen ilerleyen zamanlarda ağırlaştıgını diyenler oldu.
Doğru olsa da AMD tarafı kendi epeyce geliştirdi. Ve şahsi fikrimce Şuan DDR5 yarışını kesinlikle önde götürüyor.

Intel ve AMD Ryzen işlemci arasındaki farklar nelerdir? Geneliikle oyun için Intel öneriyorlar amz Ryzen ilerleyen zamanlarda ağırlaştıgını diyenler oldu.
Farz edelim Intel almak isityorum Intel'in hangi serilerinden ve nesil olarak ne önerebilirsiniz diger sorum ise AMD Ryzen seri olarak ne önerebilirsiniz?

Her şey paraya göre değişir. Bütçe derseniz bizde size o bütçeye göre hangisi mantıklı öneririz. Örneğin giriş seviye DDR5 sistemlerde AMD tercih edilir F/P oranı güzel oluyor.

Mesele marka değil, elindeki paraya göre alabileceğin en iyi performanstır. Sen şu kadar param var diyeceksin, biz o paraya en iyi tavsiyeyi vereceğiz.
30K VAR

İkisi de işlemci markası. Önceleri bu dediğiniz.

Doğru olsa da AMD tarafı kendi epeyce geliştirdi. Ve şahsi fikrimce şu an DDR5 yarışını kesinlikle önde götürüyor.

Bende DDR5 sistemine göre hareket etmek istiyorum ama işlemci olarak kararsız kaldım.

Her şey paraya göre değişir. Bütçe derseniz bizde size o bütçeye göre hangisi mantıklı öneririz. Örneğin giriş seviye DDR5 sistemlerde AMD tercih edilir F/P oranı güzel oluyor.
30k bende ddr5 düşünüyorum

Bende DDR5 sistemine göre hareket etmek istiyorum ama işlemci olarak kararsız kaldım.
7500f. Gerçekten çok başarılı bir işlemcidir. Abartmıyorum bana göre DDR5 soketin En başarılı F/P işlemcisidir. Aksini iddia edenle tartışabilirim :D

Daha önce laptop haricinde masaüstünde bir kere bile AMD işlemci kullanmadım ama AMD'nin ilerleyen zamanlarda ağırlaştığını kim söylüyorsa şehir efsanesi bir yalan ortaya atmış diyebilirim, ama kanıtlayamam. Saçma bir iddia olmuş.

Hangi işlemci bu ağırlaşan işlemci? Ryzen 3 1200 mü? 🤔 Aynı iddia Intel işlemciler için de ortaya atılabilir işlemci modeli belirtilmeden.

Intel almak istiyorsanız ve bütçe yüksek değilse 13400F, bütçe biraz yükseltirebilirse 13600K, ya da 14700K kadar çıkılabilir. Bu işlemcilerin hiç biri ile DDR4 anakart ve ram kullanılmasını da önermem, gerek 13400F olsun gerek 13600K olsun. Hepsi ile DDR5 bir anakart ve ram kullanmaya bakın.

AMD isterseniz de Ryzen 7 7700X'ten başlamanızı öneririm. İleriye dönük bir şey düşünüyorsanız 6 çekirdekten başlamanızın hiç bir anlamı yok. Bugün yetsin yarını düşünürüz kafasıyla giriş seviyesi 6 çekirdek bir işlemci tercih etmeyin. Yakın zamanda 8 çekirdeğin standart olacağı kaçınılmaz. Bir sonraki yükseltmeniz ne zaman olacak bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Uzun bir süre yüksetlme yapmayacaksanız ve işlemci de fiyatlı olmasın diyorsanız dediğim gibi Ryzen 7 7700X'ten başlayabilirsiniz. Tepe noktada da 7950X3D mevcut.

İkisi de modellerine göre performansı değişiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı